english
Son Yorumlar
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
29.08.2003
Resim
Röportaj: Tiraje Dikmen     Yazan: Ali Artun
Aries, uzun süredir Tiraje’yle bir söyleşinin peşindeydi. Türk resminin dalgalı serüveni içinde çok özel bir yere sahip olan, bu serüvenin son elli yılının iniş çıkışlarına birebir tanık olmuş, daha da önemlisi &mda   »
19.01.2009
Röportaj: Selma Gürbüz     Yazan: Ayşegül Sönmez
Akbank Sanat'taki sergisinde yüzlerce memeden oluşan "Kybele" heykeliyle dikkat çeken Selma Gürbüz, politikten erotiğe geçişini 80'lerin son derece kapalı ortamına bağlıyor, 'Bu kapalılık bende bireyselliği tetikledi. Kapana k   »
31.03.1995
Grafik/İllüs
Röportaj: Selçuk Demirel     Yazan: Refik Durbaş
Demirel, çizerken kendini ince ve yüksek bir duvarın üstünde, elleri iki tarafa açık, bir dengede yürümeye ve ilerlemeye çalışan biri olarak hissediyor. Selçuk Demirel, beş yıl aradan sonra İstanbul'da. Bugün, y   »
16.05.2008
Röportaj: Sara Benun     Yazan: Berrin B. Güloğlu
1. İş hayatına atılmadan önce neler yapıyordunuz? Ben İstanbulda doğup büyüdüm ve 1995 yılında evlenip İzmir’e yerleştim, İzmirde yaşadığım süre boyunca antika merakım epeyce arttı, fırsat buldukça Kemeraltı ve Alsancaktaki antikacıları   »
14.12.2005
Tasarım
Röportaj: Nurdan Şen     Yazan: Sapphire
"Nurdan Şen, geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlenen “Doğu-Batı Diyalogları-Büyük İpek Yolu” takı sergisinde ülkemizi temsil eden tasarımcılardan biri. Türkiye’nin ilk kez katıldığı sergide tasarımlarıyla yer   »
27.10.2010
Resim
Röportaj: Mithat Şen     Yazan: Gülenay Börekçi
Sanat Söyleşileri’nin ilkinde kasım sonunda Contemporary İstanbul kapsamında DemArt Galeri’de, aralık başında ise PG Art’ta iki kişisel sergi açmaya hazırlanan ressam Mithat Şen’le konuştuk Ressam Mithat Şen çok uzun süredir,   »
19.12.2011
Seramik
Röportaj: Mehmet Kutlu     Yazan: Maison Française
Yerebatan Sarnıcı` nın mucizevi atmosferi, seramik sanatçısı Mehmet Kutlu` nun "Sudan Bahaneler" başlıklı çalışmasına mekân oldu. Sergi, altınla bezenmiş porselen sütunlarla yansıyan bahaneleri vurguluyor. Maison Française: Seramik   »
30.04.2005
Cam
Röportaj: İzzettin Baki     Yazan: Yapı Dekorasyon
Çocukluk yıllarındaki resim yeteneğini, gençlik yıllarında bir restauranda gördüğü vitray çalışmasına duyduğu hayranlıkla şekillendiren vitray sanatçısı izzettin Baki, akademik kariyeri ve yıllardır bu sanata verdiği emekle, Türk   »
28.02.2003
Cam
Röportaj: İzzettin Baki     Yazan: Meltem Gündoğdu
Mekanı tanımlayan, ona deger katan vitray sanatının ustalarından biri ... Yurtiçi ve yurtdışında pek çok çalışmaya imza atan İzzettin Baki, renk ve leke kompozisyonlarına dayalı tasarımlarıyla vitraya çagdaş bir yorum getiriyor. Kullanımı anti   »
30.06.1994
Cam
Röportaj: İzzettin Baki     Yazan: Hülya Kanbay
Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Resim Bölümü'nü bitirdiğinden bu yana hiç aralıksız 18 senedir vitray yapan ve tüm olumsuzluklara rağmen mesleğini severek sürdüren İzzettin Baki'nin tüm uğraşı "vitrayın   »
17.05.2008
Resim
Röportaj: Güneş Terkol     Yazan: Ayşegül Oğuz
Tekstil atölyelerinin kapı önüne attığı kumaş yığınlarını topluyor, kesip biçip sanat yapıyor. Güneş Terkol?un sergisi 14 Haziran?a kadar açık... Apartman Projesi’nde ilk kişisel sergisini açan Güneş Terkol, İstanbul&rsqu   »
31.06.2007
Özgün Baskı
  Uzun yıllar Amerika'da kalmış ve oradaki sanat eğitimini çok iyi bilen bir uzman gözüyle, bu alanda eğitim almak üzere gelen öğrencinin, kariyer planı yapmadan önce nasıl bilinçlendirileceği konusunda görüşleriniz   »
29.11.2008
Resim
Röportaj: Elvan Alpay     Yazan: Ayşegül Oğuz
Doğada olmayan yeni formlar yaratmak gibi bir iddiam yok. O tırtılı ben öyle görüyorum, siz başka. Sembolik tarafı da var. Bunu söylemem. Bana ait, sormayın! diyor Elvan Alpay. Galeri Nev'in Mısır Apartmanı'nda açılan yeni mekânındaki &   »
01.07.2010
Fotoğraf
Röportaj: Ali Alışır     Yazan: Kontrast Dergisi
2005 yılından beri tüm çalışmalarını takip ettiğim Ali Alışır, fotoğraflarında yaşamın gerçeğini düşlerle buluşturan bir sanatçı benim için. 1978 doğumlu. 1996 yılında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden aldığ   »
10.12.2011
Fotoğraf
Röportaj: Ali Alışır     Yazan: Şule Tüzül
İlk söz? Kafada yaşanan hayat mekanik bir hayattır. Fotoğrafçı ve ressam kimliklerini bir yana koyarsak, Ali Alışır’a göre Ali Alışır kimdir? Mekanik işler yapan kafalı biri. Peki bir şiir olsaydın, biz seni hangi dizelerin için de bul   »
1 2 3 4 5