english
Son Yorumlar
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
05.05.2012
Heykel
Röportaj: Mehtap Baydu     Yazan: Didem Yazıcı
Didem Yazıcı: Neredeyse tüm çalışmalarında insan bedeniyle alıp veremediğin bir şey var. Performans, heykel, çizim ya da fotoğraf, birbirinden farklı medyum ve temalarda olsalar dahi insan bedeni ile ilişkilendiriyorsun. Bedeni harekete geçirmek, diya   »
03.05.2012
Çağdaş Sanat
Röportaj: Ahmet Ögüt     Yazan: Müge Büyüktalaş
Wall Street protestoları sırasında çektiği videosunu New York'ta sergileyen Ahmet Öğüt, 'Türkiye'de sanat kurumları henüz öğrenme sürecinde' diyor Protocinema-Itinerant, 2011 senesinde 303 Galeri’nin direktör&   »
28.04.2012
Çağdaş Sanat
Röportaj: Hamra Abbas     Yazan: Sena Çakırkaya
Pakistan asıllı, Kuveyt doğumlu çağdaş sanatçı Hamra Abbas, 'Şehir ve Gündelik Hayat' sergisiyle İstanbul'da. Kendisi İstanbul'a yabancı sayılmaz, bienale konuk olmuşluğu, daha önce bir sergi açmışlığı var. Hamra Abbas ile 'Şe   »
22.04.2012
Resim
Röportaj: Franz Ackermann     Yazan: Müge Büyüktalaş
Alman sanatçı Franz Ackermann Türkiye'deki ilk sergisini Dirimart'ta açtı. Sanatçı, serginin devamını ise Esenler Otogarı'nda sergilemek istiyor. Dirimart'taki yerleştirme aynı zamanda 2009'daki Altermodernism başlıklı Tate Trienal   »
08.04.2012
Resim
Röportaj: Temür Köran     Yazan: Müge Akkün
Temür Köran'ın son sergisi 'Seyir', Evin Sanat Galerisi'nde. Siverekli bir ağa çocuğunun Türkiye'nin en önemli sanatçılarından birisi haline dönüşmesinin hikâyesini kendisinden dinledik Günüm&u   »
27.02.2012
Genel
Röportaj: Güneş Terkol     Yazan: Lara Fresko
Güneş Terkol'un misafir sanatçı olarak bulunduğu ya da atölye çalışmaları yaptığı kentlerdeki kadınlarla birlikte gerçekleştirdiği çalışmaları Galeri Non'da. Terkol 'Harekete Geçiren Başlıca Güçler'i anla   »
25.05.2011
Fotoğraf
Röportaj: Ahmet Elhan     Yazan: Müge Akkün
Yeni çalışmalarını 'İkililer' başlığıyla sergileyen Ahmet Elhan, "Fotoğraf hem gerçeği söylüyor, hem de içinde yalanlar barındırıyor. Bir fotoğrafla karşı karşıya olduğumuzu unutmazsak gerçeğin payını farkedebiliriz" diyo   »
20.02.2012
Resim
Röportaj: Sandro Kopp     Yazan: Aslı Barış
Sandro Kopp'un ISTANBUL'74 projesiyle birlikte New York Lehmann Maupin Galeri'de geçen ay açtığı 'There You Are' sergisi herkesin dilindeydi. Brad Pitt'in iki tablo aldığı serginin açılışı şöhretleri buluşturmuştu. Kopp, portre   »
16.02.2012
Genel
Röportaj: Ufuk Tolga Savaş     Yazan: Özgür Ceren Can
Ufuk Tolga Savaş Galeri Kara’da “Olay Ufku” isimli sergisiyle 10 Şubat’ta Ankaralılarla buluşuyor. Sergiden önce sanatçı ile bir röportaj yapma fırsatım oldu. Bu röportaj izleyenler için sergiyi gezmeden önce bir aperat   »
14.02.2012
Fotoğraf
Röportaj: Gözde Türkkan     Yazan: Muhsin Akgün
'Full Contact' serisinde beden kullanımına odaklanan Gözde Türkkan, "Çektiğim kişilerin dünyasına girmemeye özen gösterdim" diyor Gözde Türkkan, 2011 yılının yaz aylarında Tayland’da gerçekleştird   »
12.02.2012
Genel
Röportaj: Haluk Akakçe     Yazan: Erman Ata Uncu
Eğer Haluk Akakçe’nin bulunduğu bir ortama denk gelirseniz, gözlerinizi ondan alabilmeniz pek de mümkün değil. Sadece röportaja Napolyon kostümleri içinde gelmesi gibi ‘alışılmışın dışında’ hareketlerinden değil, Akak&cc   »
24.09.2010
Resim
Röportaj: Kayhan Aybatlı     Yazan: Semra Sancak
Taktik  gözlemlerin süzgecinden geçip, renk ve ışık lekeleri olarak tuvale yansıyan fırça darbeleri Emekli bir subaysınız, resme olan ilginiz de askerlik yıllarına kadar uzanıyor mu? Nasıl başladı bu serüven? Babamın memuriyeti nedeniyle   »
23.01.2012
Özgün Baskı
Röportaj: Atilla Atar     Yazan: Mustafa Durak
Sevgili Atilla Atar, litografi sözcük anlamıyla taşbaskı olarak biliniyor. Litografinin ne olduğunu genel olarak anlatır mısınız? Litografi, suyun ve yağın birbirini itmesi kuralına dayanarak gerçekleştirilen bir baskı yöntemidir.Bu kurala göre s   »
24.12.2011
Resim
Röportaj: Yüksel Arslan     Yazan: Alişan Çapan
Türkiye’nin en nevi şahsına münhasır ressamlarından Yüksel Arslan yaklaşık kırk yıllık bir aradan sonra ilk defa İstanbul’u ziyaret ediyor. Üstelik sadece kendisi değil. Yaklaşık 650 resimden oluşan devasa bir Yüksel Arslan retrospektifi de   »
23.12.2011
Fotoğraf
Röportaj: Çerkes Karadağ     Yazan: belgeselfotograf.com
Çerkes Karadağ Kimdir? Tanıyabilir miyiz? Çerkes Karadağ bir vatandaştır ve Çerkes Karadağ bir vatandaş olarak Kars’ta doğdu, 1953 yılında. Ben çok küçükken yani bir yaşında iken babam çocuklarını okutmak içi   »
1 2 3 4 5