english
Son Yorumlar
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
19.07.2012
Tasarım
Röportaj: İnci Deniz Ilgın     Yazan: Nazlı Pektaş
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İnci Deniz Ilgın, genç sanatçı ve tasarımcıların profesyonel yaşamla bağlarının nasıl sağlamlaşacağını, 2013'te yapılacak Uluslararası Öğrenci Trienali'ni, İKSV'nin ilk   »
02.07.2012
Resim
Röportaj: Basri Erdem     Yazan: Sibel Tuğal, Oğuz Kurum
Sanat eğitiminden bugün ne anlaşılması gerektiği konusunda görüşlerinizi alabilir miyiz? 21. yüzyılın çağdaş eğitim politikalarında sanatın her geçen gün ne kadar önem kazandığını toplumların kültürel yapısındaki değişi   »
30.06.2012
Resim
Röportaj: Hayati Misman     Yazan: Ankara Sanayi Odası
Sanata ve eğitime adanmış bir hayat... Fırçası kurumayan bir sanatçı... Hayati Misman belki yaygın olarak gravür sanatçısı diye biliniyor. Ancak o sanatçıların kategorize edilmesi taraftarı değil. Ona göre bir sanat eseri yaratırken ku   »
11.06.2012
Çağdaş Sanat
Röportaj: Mel Bochner     Yazan: Elif Ekinci
Çağdaş sanatın İstanbul'daki bu yeni platformunun ismi Egeran Galeri, kavramsal sanatın önemli isimlerinden Mel Bochner'in son dönem resimlerinin dünya prömiyerine ev sahipliği yapıyor İstanbul’un entelektüel dünyasının hı   »
11.06.2012
Çağdaş Sanat
Röportaj: Elif Öner     Yazan: Deniz Ülkütekin
Türkiye’deki çağdaş sanat camiası birkaç gündür belki de tarihindeki en ilginç olaylardan birini yaşıyor. Sanatçı Elif Öner’in Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’ndeki“Müze İçinde M&uum   »
31.05.2012
Resim
Röportaj: Sevinç Altan     Yazan: Demet Özbay
Sevinç Altan yeni sergisi 'Bölge'yi anlattı: ''Bölge'de Türkiye’ye damgasını vuran savaştan etkilendim. Güneydoğu Anadolu’da yaşanan çatışmalar bütün Türkiye’yi kapsıyor, hepimizi tek tek et   »
29.05.2012
Resim
Röportaj: A. Cem Şahin     Yazan: Müge Keçeci
Alan İstanbul'un yeni galeri mekanı açılışı, 12 Çağdaş Sanatçıdan oluşan "Otoportre" sergisi ile yapılıyor. Bizde yer alan sanatçılardan A. Cem Şahin ile çalışmaları, sanatı ve sergi üzerine konuştuk.Taksim, Asmalı Mescit&r   »
27.05.2012
Heykel
Heykeltıraş Uğur Çakı eserlerini pul, gazoz kapakları, bilye, jenga ve atari jetonları ile oluşturuyor. Kimi zaman kadın bedenleri kimi zaman da resimler yaratıyor çocukluk oyuncaklarından. Çünkü sokakta toz toprak içinde geçirdiği   »
26.05.2012
Fotoğraf
Röportaj: Eugenio Recuenco     Yazan: Bak Dergisi
Eugenio Recuenco Kimdir? gibi klişelere girmeyeceğim, bir çoğunuz kim olduğunu biliyorken daha fazla bir kesimin bilmiyor olması muhtemel. Sevdiğim şeyler bana özel kalsın isterim, pek de paylaşmayı sevmem ama bu adam çok iyi. Fotoğraflarını burada yayın   »
26.05.2012
Çağdaş Sanat
Röportaj: The Rita     Yazan: futuristika.org
Nisan ayının sona erdiği günlerde, Türkiye’nin ve dahi İstanbul’un pek farkına varmadığı özel bir sanatçının yolu Peyote’ye düştü. Kanada’lı müzisyen Sam McKinlay‘ın “harsh noise” olarak adlandırıla   »
26.05.2012
Resim
Hatice Kumbaracı Gürsöz, “Kırmızı Tren”le çıktığı sanat serüvenine, ardında sayısız istasyon bırakarak devam etmiş ve halen de etmekte olan bir sanatçı… Atatürk’ün Türkiye’sine yaraşır bir sanat hayatın   »
21.05.2012
Seramik
Röportaj: Nevin Aladağ     Yazan: Erman Ata Uncu
Almanya'da yaşayıp üreten Nevin Aladağ, Arter ve Rampa'da aynı anda açtığı iki sergiyle Türkiye'de. Aladağ ile izleyicisini 'öznelerini kırmaya' davet eden eserlerini konuştuk ‘Konuşma ve özne perspektifleri kırıldı&rsqu   »
17.05.2012
Heykel
Röportaj: Esma Paçal Turam     Yazan: Müge Akkün
Galepi Apel'de devam eden 'Günlerden Bir Gün' sergisini konuşmak üzere buluştuğumuz Esma Paçal Turam, 'kâğıttan heykel'in inceliklerini anlattı Esma Paçal Turam’ın ‘Günlerden Bir Gün’ başlığ   »
14.05.2012
Resim
Röportaj: Mehmet Güreli     Yazan: Görkem Yeltan
Edebiyatçı, gazeteci, müzisyen, yönetmen, oyuncu... Bu kez ressam kimliğiyle karşımıza çıkan Mehmet Güreli, 'Kumsalda Yürür Gibi' sergisini yakın dostu, oyuncu Görkem Yeltan'a anlattı Mehmet Güreli’nin yapt   »
09.05.2012
Heykel
Röportaj: Rahmi Aksungur     Yazan: Müge Akkün
Günümüzün en önemli heykelcilerinden Rahmi Aksungur, yeni sergisiyle Evin Sanat Galerisi'nde. Aksungur, "Genç kuşak hakikaten okumuyor. Ama haklı da buluyorum. O kadar görsel enformasyon var ki, okumaya gerek yok artık eskisi gibi&   »
1 2 3 4 5