english
Son Yorumlar
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
FULL Art Prize, 7 Kasım’da sahibini bulacak
Çağdaş Sanat
01.11.2012
Röportaj: Öykü Özsoy     Yazan: Aslı Arduman

Türkiye’de ilk defa gerçekleşen FULL Art Prize, 7 Kasım’da sahibini bulacak. Güncel sanat alanında verilen bu ödülün ve organizasyonun proje direktörü Öykü Özsoy ile sohbet ettik.

Bize FULL Art Prize’ı anlatır mısınız? Bu ödül tam olarak kimlere veriliyor?

FULL Art Prize, Türkiye güncel sanatının gelişmesini ve daha ileri noktalara taşınabilmesini desteklemek amacıyla, 40 yaş altı güncel sanatçıların başvurularına açık bir ödül. Sanatçıların keşfedilmesi, toplumun daha geniş kesimleriyle buluşturulması ve uzun vadede üretimlerinin desteklenmeleri amacıyla verilecek olan ödülün gelenekselleşmesi amaçlanıyoruz. Aday gösterme sistemiyle değil, açık çağrıyla duyurulan FULL Art Prize’a katılmak isteyen sanatçılar Ocak ayında başlayan 3 aylık süreçte online olarak www.fullartprize.org sitesine, son 5 yıl içinde ürettikleri maksimum 10 yapıt/proje ile başvuru yaptılar. Böylece, başvuru yapan sanatçıların, tek bir işleri değil, son dönemdeki üretimlerinin gelişimi bir bütün olarak jüri tarafından değerlendirildi. Ayrıca, Türkiye’deki üniversitelerin güzel sanatlar fakülteleriyle, sanat kurumlarıyla bağlantıya geçerek, olabildiğince farklı şehirden sanatçıya ulaşıldı. Bu sanatçıların yer alacağı sergi ve ödül töreni 7 Kasım’da Hasköy İplik Fabrikası’nda gerçekleşecek. FULL Art Prize’da büyük ödülü alacak sanatçı, herhangi bir yapıt karşılığı beklemeksizin, 25 bin TL para ödülü sahibi olacak.


Işıl Eğrikavuk

Peki, FULL Art Prize’ın Türkiye’de güncel sanata ne gibi katkıları olacağını düşünüyorsunuz?

Sanatçıların, özellikle Türkiye gibi güncel sanata kamu desteğinin çok kısıtlı, neredeyse hiç olmadığı coğrafyalarda bu tip ödüllerin, sanatçıları destekleyen bursların önemi daha da ortaya çıkıyor. Çünkü, her ne kadar son yıllarda sanatçıların işlerini gösterebilecekleri sanat mekanları artsa da, yine de sanatçıların yeni üretimlerde bulunabilmeleri, aynı zamanda da hayatlarını sanatçı olarak devam ettirebilmeleri için finansal desteğe ihtiyaçları var. Bu gerekliliğin daha belirgin hale geldiğine inanıyorum ve buna yönelik yeni girişimler, yapılanmalar da var, FULL Art Prize da onlardan biri. Ayrıca, FULL Art Prize, 40 yaş altı sanatçılara açık olarak sadece çok genç sanatçılara değil, ancak belli bir yaşa gelmiş ve istikrarlı bir şekilde sanat yapmaya devam eden, dert edindiği konular üzerine araştıran, üreten, yeni yorumlama biçimleri sunan sanatçıları destekleyerek bu sanatçıların üretimlerini devam ettirebilmelerine yardımda bulunmayı amaçlıyor. Önemli bir diğer konu da, başvuruların online olarak websitesinden gerçekleştirilmesi sonucunda şu anda elimizde başvuru dosyalarının yer aldığı bir bilgi bankası var. Tüm sanatçılarla görüşüp, izin alarak ve gerekli altyapıyı düzenleyerek bu arşivi zaman içinde kamuya açmak istiyoruz. Bunun yanı sıra, sanatçılar kendi dosyalarına ulaşarak, istediklerinde dosyalarını güncelleyebilecekler. Böylece, şu anda Türkiye’de güncel sanat üreten sanatçıların bilgilerine ulaşılabilecek. Yurtdışından ve yurtiçinden sanat profesyonelleri, küratörler bu arşivde araştırma yapabilecekler. Bu sistemin sanatçılara yeni imkanlar sunacağını düşünüyoruz.


Alper Aydın "Dinamik Heykel"

Böyle bir organizasyonun hazırlanması ne kadar sürüyor? Bu hazırlık sürecinden biraz bahsedebilir misiniz?

Bu sene, FULL Art Prize’ın ilk senesi ve tüm projeyi en baştan yaratıyoruz. Bu çok heyecan verici bir süreç. Ne olması gerektiğini düşünerek, hayal ederek buna göre hareket ediyoruz. Tüm başvurular websitesi üzerinden yapıldı. Tüm proje hakkında bilgi veren bir websitesi hazırladık. Bu projeyi anlatmak için sanatçılardan randevular alıp, yüz yüze görüşmeler yaptık. Türkiye’deki güzel sanatlar fakülteleriyle, sanat kurumlarıyla, galerileriyle, akademisyenlerle, küratörlerle, sanat profesyonelleriyle iletişime geçtik. Projeyi tanıtan poster ve flyerlarımızı ülke çapında dağıttık. Başvurular için sanatçıların son beş senedeki üretimlerini kapsayan portfolyolarını hazırlamalarına yardımcı olduk. Profesyonel bir jüri oluşturduk ve bu jürinin tüm dosyaların üzerinden geçerek, Türkiye çapında başvuru yapan dosyaları değerlendirilmesini sağladık. Yarı finalistler belli olunca, onların katıldığı sanatçı konuşmaları düzenleyerek bu sanatçıların kamuya daha ayrıntılı bir şekilde tanıtılmasına aracılık ettik. Websitesine portfolyoları yerleştirerek, kamuya açtık. Sosyal medya aracılığıyla çok fazla kişiye ulaşabildik ve yaklaşık 2500 kişi bu dosyaları değerlendirdi. Böylece destek ödülü alacak sanatçı da belirlendi. Sergi mekanının belirlenmesi, sanatçılarla sergi konsepti üzerinden yeni işlerin üretimine geçilmesi, yarı finalistlerin pratikleri üzerine ayrıntılı bir kitap hazırlanması ve gala gecesinin organizasyonu yaklaşık 10 aylık bir süreyi kapsadı.


Cengiz Tekin

Güncel sanat alanında ödül verilirken ne tür kriterlere bakılıyor?

FULL Art Prize güncel sanat ödülü, özellikle sanatçıların üretimlerindeki sürekliliği önemsedi ve bu sebeple, sanatçılardan son beş senede ürettikleri yapıtlar/projelerle başvuru yapmaları üzerine çağrıda bulundu. Projenin ilk senesinde bir araya getirdiğimiz jüri, dosyaları, sanatçı pratiklerindeki gelişme, yapıtlarında belirli bir malzeme ya da tarza bağımlı olmamaları, günceli yakalarken geçmişi sömürmeden değerlendirebilen bir tutuma sahip olmaları, akademik bir sıkışıklığa düşmeksizin yeni yaklaşımlar üretebilmeleri, yapıtları aracılığıyla insanın yeniden yorumlanmasına vesile olabilecek bir ifade gücü ortaya koyabilmeleri, kariyer beklentileriyle hareket etmeyen, risk alabilen, özgür bireyler olmaları gibi kriterleri baz alarak değerlendirdi.


Elmas Deniz "Sümerbank"

Kriterlere değinmişken, jüri üyelerinden bahsedebilir misiniz?

FULL Art Prize jürisi, sanatın farklı alanlarında öne çıkan profesyonellerden seçildi. Her sene değişecek olan FULL Art Prize jürisi, bu sene Evrim Altuğ (gazeteci, eleştirmen), Gülsün Karamustafa (Sanatçı), Vasıf Kortun (SALT, Araştırma ve Programlar Direktörü), Bige Örer (İKSV, İstanbul Bienali direktörü), Agah Uğur (Koleksiyoner, Borusan Holding CEO) ve Hüseyin Arslan’dan ( FULL, AR Şirketler Grubu CEO) meydana geliyor.


Gözde Türkkan "Pay Here"

Bildiğimiz kadarıyla jüri üyelerinin seçtiği sanatçı haricinde bir de internet üzerinden bir sanatçı seçilecek, biraz bu uygulamayı anlatabilir misiniz?

Jüri oylamasıyla belirlenen 13 yarı finalistin başvuru dosyaları üç ay boyunca web sitesinde kamuya açıldı ve web sitesini ziyaret edenler bu yarı finalistler arasından kendi adaylarını belirleyebildiler. Bunun sonucunda halk tarafından belirlenen sanatçıya da 5 bin TL destek ödülü verilecek. Güncel sanatı toplumun daha geniş kesimlerine tanıtabilmek için bu tip bir uygulamayı projeye dahil etmek istedik. Jüri tarafından seçilen 13 yarı finalistin portfolyoları websitesi üzerinden kamuya açıldı. Böylece, şeffaf bir şekilde, isteyen herkes bu dosyaları inceleyerek, fikrini belirtebildi.


Mehmet fahracı "Vesayet Reyonu"

FULL Art Prize kapsamında başka etkinlikler de düzenlendi mi?

FULL Art Prize yarı finalistleri belli olunca, DEPO ve Salt Galata’da onların katıldığı üç tane sanatçı konuşması düzenledik. Böylece, sanatçıların daha kapsamlı bir şekilde kamuya tanıtılmasına imkan verdik. FULL Art Prize yarı finalistlerinin katılacağı “yedikasımikibinoniki” isimli sergi 7-27 Kasım tarihleri arasında Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda görülebilecek. Proje kapsamında hazırladığımız ve sanatçıların pratiklerine odaklanan kitap 7 Kasım gecesi düzenlenecek Gala Gecesi’nde tanıtılacak. Aynı gece ödül kazanan sanatçılar da açıklanacak. Bu sene, Contemporary Istanbul Sanat Fuarı’na da davet edildik. Fuar süresince, projeyi ve kitabı tanıtabileceğiz, ilgilenenler bire bir bizimle görüşerek, ayrıntılı bilgi alabilirler.


Mehmet Taycan "Memleket"

Son olarak, ödül töreni için Hasköy Yün İplik Fabrikası’nı seçmenizin özel bir nedeni var mı?

Hasköy Yün İplik Fabrikası, 25.000 metrekarelik eski bir fabrika. İstanbul’un endüstriyel mirası diyebileceğimiz mekanlardan biri. Bu sene başlarında mekanı ziyaret edip, mekan sahibi Alber Elvaşvili’yle görüşerek ona FULL Art Prize’dan bahsettiğimde, kendisi de projeye inandı, destekledi ve projeyi gerçekleştirmek üzere görüşmelere başladık. Hasköy İplik Fabrikası’nda zaman durmuş gibi. Sergi ve ödül gecesi olarak kullanmak istediğimiz mekana ilk girdiğimde, fabrika olarak kullanıldığı dönemden kalan atölyelerde hala iş çizelgeleri, takvimler, dergilerden kesilmiş doğa fotoları, aletler; mekanın çeşitli köşelerinde uyarı levhaları, makinalar duruyordu. İnsanlar gitmişti, orası terk edilmişti ancak fiziksel olarak olmasa da, bir şekilde o işçiler hala oradaydılar. Şu anda İstanbul’da yaşadığımız büyük ve hızlı değişimin bir küçük örneği olarak karşımda duruyordu. Bildiğiniz gibi, yaşamımızda iz bırakan, bizim için önemli olan yerleri kısa bir süre sonra bulamıyoruz. Yönünü kaybetmek, hafıza kaybına uğramak gibi, tedirginlik ve güvensizlik hissi veriyor bu durum. Sanatçılarla gerçekleştireceğimiz sergi projesi için, tanıklık ve tanık olma fikri üzerine çalışmaya başladık. Bu mekan, böyle bir proje için en uygun yerdi bence ve sergide yer alacak işlerle çok iyi örtüştü. Ayrıca, ilk senesinde FULL Art Prize’ın tanımlanmış bir alanda gerçekleşmesinden çok, Hasköy İplik Fabrikası gibi bağımsız, farklı projelere açık bir yerde gerçekleşmesi de bizim için önemli bir karardı.


Tayfun Serttaş "Stüdyo Osep"

 


Zeren Göktan "Kuğu Vakası"
 

xoxothemag.net

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Röportajlar
Seza Paker son dönem çalışmalarını ve eski yıllardan bir kesiti Tepebaşı Galerist'te sergiliyor. Sergiyle birlikte Ali Akay da Paker'in 30 yıllık sanat yaşamı üzerine bir kitap hazır
0
0
İlk kez düzenlenen 25 bin TL para ödüllü 'FULL Art Prize' ödülü sahiplerini buldu. Ödülü paylaşan Aslı Çavuşoğlu ve Işıl Eğrikavuk'a hem &
0
0
Çağdaş sanatın İstanbul'daki bu yeni platformunun ismi Egeran Galeri, kavramsal sanatın önemli isimlerinden Mel Bochner'in son dönem resimlerinin dünya prömiyerine ev sahip
0
0
Türkiye’deki çağdaş sanat camiası birkaç gündür belki de tarihindeki en ilginç olaylardan birini yaşıyor. Sanatçı Elif Öner’in Elgiz Ça
0
0
Nisan ayının sona erdiği günlerde, Türkiye’nin ve dahi İstanbul’un pek farkına varmadığı özel bir sanatçının yolu Peyote’ye düştü. Kanada’lı müzis
0
0