english
Son Yorumlar
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
21.01.2013
Resim
Röportaj: Tuğrul Velidedeoğlu     Yazan: Ankara Life
  Hem iş dünyası hem de sanat dünyasındaki başarıları ile tanınan Tuğrul Velidedeoğlu;  renkli, neşeli, keyifli kişiliği, özverili ve sevgi dolu çocuk yüreği ile çok sevilen, sayılan, aranılan bir isim; ağabey, kardeş, dost, sana   »
18.01.2013
Resim
Zeyno Pekünlü ve Sevil Tunaboylu, Sanatorium'da açtıkları sergilerde farklı yollarla da olsa aslında erkek dünyasını ele alıyor. Sevil Tunaboylu ‘Ufukta Kaybolana Kadar İzledim’, Zeyno Pekünlü ise ‘Beni Osman Öld&u   »
06.12.2012
Resim
Röportaj: Ahmet Güneştekin     Yazan: Gülcan Tezcan
Ressam Ahmet Güneştekin, Anadolu ve Mezopotamya’nın bin yıllara dayanan kültürel mirasından hareketle toplumun tüm kesimlerini kendi gerçekleriyle Yüzleşme’ye çağırıyor. Mitoloji ve sözlü kültürden besl   »
06.12.2012
Resim
Röportaj: Adnan Çoker     Yazan: Oğuz Erten
Soyut resmin dev ismi Adnan Çoker, yeni sergisiyle Kare'de. Türkiye'nin ilk soyut sergisini 1953'te Ankara'da açan Çoker, "Ecevit siyasete girince Ankara'nın sanattaki etkinliği bitti ve hâlâ 50'lerin etkisine   »
05.11.2012
Resim
Röportaj: Sabri Akça     Yazan: Semra Sancak
İnsanlar vardır, varlıkları, yaşam öyküleri,duruşları kavramların varoluş nedenleri, sembolleridir.. Köy Enstitülü olmak gibi.. Çalışmak yaşam tarzıdır,hatta tutku haline gelmiştir..tutkusu uğruna.. Tutkunuz sanatsa, şartlarınız çet   »
02.07.2012
Resim
Röportaj: Basri Erdem     Yazan: Sibel Tuğal, Oğuz Kurum
Sanat eğitiminden bugün ne anlaşılması gerektiği konusunda görüşlerinizi alabilir miyiz? 21. yüzyılın çağdaş eğitim politikalarında sanatın her geçen gün ne kadar önem kazandığını toplumların kültürel yapısındaki değişi   »
30.06.2012
Resim
Röportaj: Hayati Misman     Yazan: Ankara Sanayi Odası
Sanata ve eğitime adanmış bir hayat... Fırçası kurumayan bir sanatçı... Hayati Misman belki yaygın olarak gravür sanatçısı diye biliniyor. Ancak o sanatçıların kategorize edilmesi taraftarı değil. Ona göre bir sanat eseri yaratırken ku   »
31.05.2012
Resim
Röportaj: Sevinç Altan     Yazan: Demet Özbay
Sevinç Altan yeni sergisi 'Bölge'yi anlattı: ''Bölge'de Türkiye’ye damgasını vuran savaştan etkilendim. Güneydoğu Anadolu’da yaşanan çatışmalar bütün Türkiye’yi kapsıyor, hepimizi tek tek et   »
29.05.2012
Resim
Röportaj: A. Cem Şahin     Yazan: Müge Keçeci
Alan İstanbul'un yeni galeri mekanı açılışı, 12 Çağdaş Sanatçıdan oluşan "Otoportre" sergisi ile yapılıyor. Bizde yer alan sanatçılardan A. Cem Şahin ile çalışmaları, sanatı ve sergi üzerine konuştuk.Taksim, Asmalı Mescit&r   »
26.05.2012
Resim
Hatice Kumbaracı Gürsöz, “Kırmızı Tren”le çıktığı sanat serüvenine, ardında sayısız istasyon bırakarak devam etmiş ve halen de etmekte olan bir sanatçı… Atatürk’ün Türkiye’sine yaraşır bir sanat hayatın   »
14.05.2012
Resim
Röportaj: Mehmet Güreli     Yazan: Görkem Yeltan
Edebiyatçı, gazeteci, müzisyen, yönetmen, oyuncu... Bu kez ressam kimliğiyle karşımıza çıkan Mehmet Güreli, 'Kumsalda Yürür Gibi' sergisini yakın dostu, oyuncu Görkem Yeltan'a anlattı Mehmet Güreli’nin yapt   »
22.04.2012
Resim
Röportaj: Franz Ackermann     Yazan: Müge Büyüktalaş
Alman sanatçı Franz Ackermann Türkiye'deki ilk sergisini Dirimart'ta açtı. Sanatçı, serginin devamını ise Esenler Otogarı'nda sergilemek istiyor. Dirimart'taki yerleştirme aynı zamanda 2009'daki Altermodernism başlıklı Tate Trienal   »
08.04.2012
Resim
Röportaj: Temür Köran     Yazan: Müge Akkün
Temür Köran'ın son sergisi 'Seyir', Evin Sanat Galerisi'nde. Siverekli bir ağa çocuğunun Türkiye'nin en önemli sanatçılarından birisi haline dönüşmesinin hikâyesini kendisinden dinledik Günüm&u   »
20.02.2012
Resim
Röportaj: Sandro Kopp     Yazan: Aslı Barış
Sandro Kopp'un ISTANBUL'74 projesiyle birlikte New York Lehmann Maupin Galeri'de geçen ay açtığı 'There You Are' sergisi herkesin dilindeydi. Brad Pitt'in iki tablo aldığı serginin açılışı şöhretleri buluşturmuştu. Kopp, portre   »
24.09.2010
Resim
Röportaj: Kayhan Aybatlı     Yazan: Semra Sancak
Taktik  gözlemlerin süzgecinden geçip, renk ve ışık lekeleri olarak tuvale yansıyan fırça darbeleri Emekli bir subaysınız, resme olan ilginiz de askerlik yıllarına kadar uzanıyor mu? Nasıl başladı bu serüven? Babamın memuriyeti nedeniyle   »
1 2