english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

1974 tarihinde İstanbul'da doğan Özgür Yener, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Ana Sanat Dalından mezun olduktan sonra, psikolojiye olan ilgisi nedeniyle, 'sanat yoluyla psikoterapi' eğitimi aldı (Aura Psikoterapi Merkezi, Doç. Dr. Nevin Eracar). 2003 yılında Madrid Complutense Üniversitesinin açmış olduğu sınavı kazanarak mastır yapmaya hak kazandı ve Madrid'de Félix Guisásola, Ramón Caravaca, Pilar Montero, Patricia Mayayo, Miguel Á. Ramos, Catalina Buezo, Josu Larrañaga, Juan Luis Martín Prada ve Daniel Lupion gibi hocaların atölye ve teorik öğretileriyle sanat eğitimine devam etti. Çağdaş Sanat Teoriği ve Pratiği adlı mastır programını başarıyla tamamladı. Bu dönemde İspanya ve İzlanda'da iki büyük kolektif sergide yer aldı.

2005 yılında doktora eğitimine kabul edilen sanatçı 'Plastik, Teknik ve Konsept' programı doğrultusunda 'materik resim', 'çoklu ifade imkanları', 'tarihi ve çağdaş koleksiyonlar vasıtası ile koleksiyonculuk fenomeni' gibi dersler aldı.

2003-2006 yılları arasında İspanya'nın başkenti Madrid'de, dünyaca ünlü Del Prado, Tysen Bornemisa ve Reina Sofia müzelerinde incelemelerde bulundu.

Sanatçı, ilk dönem kompozisyonlarında (2002-2004) ölüm temasını işleyerek hızı ve zamanı sorgulayan özgün bir dışavurum sergilemiştir. Bu sorgulama, ileriki çalışmalarında, genellikle insan bedeninin parçalarını birer özne olarak kullanıp mekanı ortadan kaldıran kompozisyon anlayışı içerisinde, ruhsallığı ön plana çıkarmıştır.

Sanatçının iç dünyasını anlatmayı amaçlayan anlatımcı tavrı; resimlerinde doğayı ve toplumu nesnel bir şekilde yansıtmak yerine, öznel ya da içsel gerçeğin yansımasını gösterir. Desenler kendiliğinden ortaya çıkan tepkilerden oluşup, düşünceler ve verilmek istenen mesaj öne çıkmaktadır. Düşünceye dayanan bireysellik en öndedir. Kendinden emin, devrimci, üslup bilinci olan sanatçı; çizgi ve renk kullanımı konusundaki özgürlüğü ile, duyguların yapıtlara yansımasını amaçlar.

Bugünkü yapıtlarında leke anlayışını koruyan ve satıh üzerine figür ile ilgili daha açık ipuçları bırakan sanatçı; bu şekilde, izleyiciyi, resmin içerisindeki ruhsal boyuta taşıyan ek bir yol daha çizmiştir.

Mart 2007'de Madrid Francisco Duayer Sanat Galerisinde Silencio de Abstracto adı altında açtığı kişisel sergisi olumlu sesler getirmiştir.

1999'dan bu yana profesyonel resim çalışmalarını sürdüren sanatçı baba olması ile birlikte 2006 yılında doktora eğitimine bir yıl ara vererek yurda döndü. Eserleri birçok özel koleksiyona girmiş olan sanatçı İstanbul Ares Sanat Galerisi, İstanbul Alchera Sanat Galerisi, Mersin Pitura Sanat Galerisi, Madrid Francisco Duayer Sanat Galerisi ve İstanbul Piazza Art Gallery'de beş kişisel sergi açmıştır. Yurt içinde ve yurt dışında birçok karma sergiye de katılmıştır.

Bugün sanat dünyasına İstanbul penceresinden bakan Özgür Yener, İstanbul Maltepe'de kurduğu atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmektedir.

www.ozguryener.com

27.01.2013
hüseyin şahin
KONU: DIŞAVURUMCULAR ‘‘Modigliani ‘’ ve De Stael ‘‘ anısına …. Fon Sanat Gurubu 2013 yılında ‘‘Dışavurumcular Kataloğu’’ düzenleyecektir. Çalışmamızda yer almak isteyen sanatçı arkadaşlar fonsan@yandex.com adresine başvurarak gerekli koşulları öğrenebilirler. Not: Katılım ücretlidir. www.lebriz.com/huseyinsahin
Giriş yaparak sevdiğiniz sanatçının duvarına mesaj bırakabilirsiniz.

Mesajınız