english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

Çocuk yaşta resme başlayan, 1975 yılından bu yana profesyonel olarak çalışmalarına devam eden, 1982 yılında üniversiteyi bitiren sanatçı, 1987-1991 yılları arasında çeşitli ülkelerde sanatla ilgili teorik çalışmalar ve birçok ressamla atölye çalışmaları ve araştırmalar yaptı.

1990’lı yıllar ve 2000 başlarında bir yandan resim çalışmalarına devam ederken bir yandan da bazı özel kuruluşlarda genel yayın yönetmenliği, metin yazarlığı ve kreatif direktörlük faaliyetlerinde bulundu...

Metin Güçlü´nün, renklerin karşıtlığını, kontrast vurgusunu bilinçli kullandığı çalışmaları, çelişkilere, mücadelelere, acı ve sıkıntılara, savaş ve arayışlara küçük saptamalar, bazen korkutan ve sarsan bazen güldüren ama düşündürücü göndermeler yapar.

“Kentsel olsun, kırsal olsun yaşamın insana yüklediği baskıların ve bunların oluşturduğu anlık paranoyaların, bir anlamda bir benlik kaybı, bir anlık yok oluş veya şuur kaybı gibi ‘karanlık’ bir yan taşıdığını, fakat aynı zamanda bu anların yarattığı dönüştürücü zorlamaların, yönetenlere karşı kamuoyu baskısına dönüşen ve iyileştirici efektler gibi umut yeşerten bir yanının, öyle ‘ışık’lı bir faydasının da bulunduğunu’’ belirten sanatçının çalışmalarında, soyut düşünmenin cilveleri olan anlık duygulanımlar, algılar, sezgiler, psişik dünya, etkileşimler, ruhsal yükseliş ve çöküşler, kültür baskısı, kentsel paranoyalar, savaşlar, acılar, insanlık dramları çarpıcı simgeler ve şaşırtıcı objeler olarak yerlerini alır.

Dünyadaki açlık, şiddet ve baskı temasını işlediği ‘’AÇLIK VE DUVAR’’, Türkiye’nin darbe dönemlerine göndermeler yaptığı, ‘‘DENİZ KENARINDA HIDRELLEZ’’, doğuşun ve yaşamın çeşitli hallerini sorguladığı, mitolojilerden beslenen, ‘’ÜÇ ADEM, ÜÇ YOL, ADEMLER ve İNSANLIK HALLERİ’’ seri eserlerinden bazılarıdır...

Metin Güçlü bir diğer dönem çalışmasında, Geleneksel Kültür ve sufizm, kuantum ve renk enerjilerini birbirleriyle ilişkileri açısından irdeler. İkinci dönem adını verdiği bu resimlerinde, geleneksel kültür ve onun öğeleriyle, sufizm, RGB ve CMYK renk uzaylarını inceler.
O dünyayı, modern bir formda düşleyip, ezber dışı yeniden yaratarak, kendine özgü soyut bir yolculuğa çıkar...

Birçok solo sergi açan ve grup sergilerine katılan, yurt içinde ve yurt dışında özel koleksiyonlarda eserleri bulunan Metin Güçlü, çalışmalarını İstanbul´da sürdürmektedir.

Sanatçı, (UPSD) üyesidir. 

www.metinguclu.com - www.metinguclu.net

,
Eser Kodu: ts005616
Resim kategorisindeki diğer sanatçılardan örnekler