english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi, Resim Bölümü'nden mezun olan Veryeri-Alaca, Prof. Özdemir Altan ve Prof. Özer Kabaş ve Prof. Alaattin Aksoy (litografi) ile çalıstı. 1999 yılında, Kaliforniya Devlet Üniversitesi'nde "Sanat Stüdyosu" üzerine masterını tamamladı. 1999-2002 yılları arasında Illinois Üniversitesi (Urbana-Champaign) Sanat Okulu'na asistan olarak atandı ve "Sanat ve Tasarım? üzerine sanat doktorasını gerçekleştirdi. Prof. Buzz Spector, Prof. Dennis Rowan ile sanatçı kitapları, gravür, kolaj, kağıt eserler üzerine uzmanlaştı. 2005 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden gravürün ebru sanatı ile sentezini incelediği tezi ile Sanatta Yeterlik derecesini aldı.

2006-2007 ders yılında Richmond Üniversitesi'ne misafir öğretim üyesi olarak davet edilen Veryeri-Alaca, Bilkent Üniversitesi'nde gerçekleştirilen sanat eserlerini yurtdışında tanıtmak amacı ile değişim projeleri düzenledi. ?İpekyolundan İpek Baskılar/Silkscreens from the Silkroad? özgünbaskı projesi "Bağlar/Bonds" adlı ikinci bir sergi Mid-America Baskı Konferansı'nda (MAPC) izleyici ile buluştu. Sanatçı, halen, Bilkent Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent olarak öğretim üyesidir; yaşamını ve çalışmalarını İstanbul ve Ankara'da sürdürmektedir.

Danteller ve denizin birleştirildiği eserlerde zengin bir form hazinesi birbiri içinde erimekte, farklı malzemeler tek yüzeyde dingin bir bütün oluşturmaktalar. Mercanlar, su çiçekleri, iğne oyaları, sedefli işlemeler ile bezeli eserler, hem içselleştirilmiş bir deniz peysajı, hem de şiirsel bir alan.

Eserler, hassasiyete, duyarlılığa, evrime bir övgü ve bir özlem. Bu bağlamda, deniz, bir bütünün barındırdığı her şeyi şekillendirmesi ve etkilemesi açısından bir metafor. Deniz ve deniz canlıları vesilesi ile hem güç hem de yumuşaklık irdelenmekte. Işık dolu turkuazların içinde açan saydam su çiçekleri ekolojiye, kaybedilen cennete bir gönderme yaparken, kullanılan formlar içimizde ve denizde tüm yırtıcılığına rağmen saklı pozitif bir güce işaret etmekte. Şeffaf formlar, bulundukları zemin renklerine bulanırken, bedenleri çevre ile bir olmaktalar. Derin karanlık sularda aydınlığı kendi içinde yaratan formlar adeta fosforlu bir yapaylık içinde süzülmekte. Veryeri-Alaca için özlem ve tedirginliğin saydam, sembolik denizinde nefes, bir kürek gibi.

Sanatsal çalışmalarının yanı sıra, sanatçının ilgi alanları arasında, çağdaş özgünbaskı teknikleri, bireylerde yaratıcı düşüncenin sanat yolu ile geliştirilmesi, Türk sanatı ve kültürü ile bilim/sanat arasındaki iç içe geçmiş örgü yer almakta. Sanatın, bireylerde gelişim, algının dönüşümü ve kültürel etkileşim için toplumsal bir zorunluluk olduğunu düşünen sanatçıya göre, sanat eğitimi, araştırma, ve yaratıcılık ayrılmaz bir bütün.

Veryeri-Alaca, 2006 yılında Galeri Nev (Ankara), 2007'de ise Joel ve Harnett Müzesi'nde (Virginia) kişisel sergiler gerçekleştirdi. 30. DYO özgünbaskı ödülü, 64. Devlet Resim Heykel ödülü, Türk Kültür Vakfı bursu sanatçının almış olduğu ödül ve burslardan bazılarıdır. Veryeri-Alaca'nın eserleri Chicago Art Institute Flaxman Sanatçı Kitapları Koleksiyonu (Chicago), Devlet Resim Heykel Müzesi (İzmir), Janet Turner Baskı Müzesi (Kaliforniya), Museo dell'Incisione-Castello dei Paleologi (İtalya), Southern Graphics Council (USA), Zimmerli Müzesi (New Jersey) koleksiyonlarında bulunmaktadır.

2005 yılında düzenlenen 21. Ulusal Kolaj Vakfı Yarışmasında “Su Savaşı” adlı yapıtı, Butler Amerikan Sanat Enstitüsü Başkanı Dr. Louis A. Zona tarafından ödüllendirilmiş, ayrıca diğer pek çok eseri, Kaliforniya Devlet Üniversitesi (Janet Turner Koleksiyonu), Texas Üniversitesi (Austin) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi üniversite koleksiyonlarında yer almıştır. Ayrıca, Veryeri’nin kağıt işleri, Museo dell’Incisione-Costello dei Paleologi (Acqui-Terme) ve Devlet Resim ve Heykel Müzesinin (İstanbul) de aralarında bulunduğu İtalya, Polonya, Gürcistan ve Türkiye müzelerinde temsil edilmiştir. Veryeri, 2002 yılından bu yana Bilkent Üniversitesi’nde desen, resim, özgü baskı, sanat stüdyosu, algı ve sanat tarihi dersleri vermektedir.

,
Eser Kodu: ts004614
Özgün Baskı kategorisindeki diğer sanatçılardan örnekler