english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

28.12.1961 Malatya’da doğdu. Resme olan ilgisi ilkokul öğretmeni Aydan ÖZEL ’in yönlendirmesi ile başladı ve bu ilgi lise yıllarında gelişerek devam etti. Malatya ve İstanbul’da 16 yaşına kadar geçirmiş olduğu çocukluk yıllarında, gözlemlediği iki şehir-iki kültür, iki uç noktadaki meseleleri sorun sallaştırdı.

1993-94 yılları arasında Bilsak Atölyesi’nde  çalıştı.1994–99 yıları arasında ise Yusuf TAKTAK’ın oluşturduğu “ATÖLYE ÜÇGEN ”in öğrencisi oldu. 1997 yılında ilk kişisel sergisini açtı. 1998 yılında kendi atölyesini kurdu.1998–99 yıllarında sokak çocukları derneğinde çocuklara resim eğitimi verdi.

2003–2006 yılları arasında UPSD Uluslar arası Plastik Sanatlar Derneği UNESCO Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi. 2003 yılında PERA MÜZESİ’NİN açılışında gerçekleşen “genç açılım” sergi projesine danışmanlık yaptı.   Şimdiye kadar 22 kişisel sergi açtı. Pek çok uluslararası-ulusal karma sergilere ve Bienallere katıldı.

Gençlerin yanı sıra “ÇOCUK” lar onun için her zaman  çok önemli oldu; bu nedenle pek çok Sivil Toplum Örgütlerinin eğitim ve sanat projelerinde görev  aldı. 1998’den bu yana kendi özel sanat atölyesinde ve farklı kurumlarda gençlere-çocuklara, resim-sanat-çevre-doğa kavramlarının yanı sıra; kişisel gelişim ve eğitimlerine katkıda bulunacak formatta dersler vermekte, öğrencilerinin sergilerine küratörlük yapmakta, İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Kendirci, sanatın ve sanatçının sosyal sorumluluk taşıması tezini savunur ve bu anlamda onun sanatı tüm enerjisini yaşamın merkezinden alır. Sanatçı, tuval resminin yanı sıra; plastik, yaşamış teneke parçaları, kum, cam gibi çeşitli atık malzemelerden ( “çöp” )  ya da ağaç kabukları, yapraklar, halatlar, ahşap parçaları… Organik unsurlarla yaptığı çalışmaları ile de tanınır.

“ben büyürken “değişim”-“oluşum” ”  “when I grow up “metamorphosis” – “nascence” “ adlı, 23 Nisan 2009 – 23 Nisan 2012 tarihlerini kapsayan 3 yıllık projesini ( 13 yaş)  ile gerçekleştirdi.
 

faziletkendirci@yahoo.com.tr

Resim kategorisindeki diğer sanatçılardan örnekler