english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

1932 yılında İstanbul’da doğan Hamdi Dicle,  Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünü bitirdi. Çeşitli öğretmen okullarında ve İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde Resim-İş öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1971 yılında İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim-İş Semineri öğretmenliği ve müdür yardımcılığı görevlerini sürdürürken TRT’nin 1970 yılında yurt çapında açtığı resim ve heykel yarışmasına öğrencileri ile birlikte katıldı. Seçilen eserlerin arasında kendisinin ve  sekiz öğrencisinin resimleri de yer aldı. İstanbul Ortaköy Eğitim Enstitüsüne ataması yapıldı. Burada çocukta resim-işin gelişimi ve resim öğretim metotları üzerine dersler verdi ve ilkokul öğretmenlerine kurslar düzenledi. Araştırmalar yapıp yayınlar gerçekleştirdi.

Devlet resim ve heykel sergileri ile çok sayıda karma sergiye katılan Hamdi Dicle İstanbul, Ankara, Antalya, Paris ve Cenevre’de otuza yakın kişisel sergi açmıştır. Antalya’nın güneşini doğduğu şehir İstanbul’a tercih eden sanatçı çalışmalarını Antalya’daki atölyesinde sürdürmektedir.

Hamdi DİCLE, resimlerinde genellikle soyut figüratif olmayan bir tarzla yaklaşıyor. Yoğun  olarak çok çeşitli malzemelere hayat verirken,kimi zaman birbirini tekrar eden formlar kullanıp elde ettiği ritmik motiflerle hareket izlenimi yaratıyor. Kimi zaman da çizgilerini ustalıkla kullanarak yön ve hacim hissi uyandırıyor. Seçtiği olağanüstü renkler, beceriyle kullandığı lekeci yaklaşım ve yarattığı karmaşık ve gizemli doku, çok güçlü bir derinlik etkisini de beraberinde getiriyor.

Tabloların titizlikle düşünülmüş boyutları, derinlemesine çalışılmış kompozisyonları, ve ince ince işlenmiş yapısal dokuları bir eser yaratırken, doğaçlama ruhu her şeye rağmen hakim kalıyor. Anlık bir etkiden, kişisel bir duygudan ve bir içgüdüden doğan hareket, tuvale yansıyor. Hamdi Dicle tesadüfi, ilham kaynaklarından biri olarak alıyor ve olağan dışı çarpıcı figürler ortaya çıkartıyor ve bunlar kimi zaman rüyalara, kimi zaman kuşlara kimi zaman da sonsuzluğa dönüşüyor. Sanatçının çalışmalarındaki büyü ve şiirsellik, malzemenin özelliklerinin her zaman yenilenmesinden, büyük hayal gücünden ve renklerinin güzelliğinden gelmektedir.   

www.hamdidicle.com - hamdidicle@hotmail.com

Henüz yorum yapılmamış.
,
Eser Kodu: ts0028345
Resim kategorisindeki diğer sanatçılardan örnekler