english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

Jeffrey "Jeff" Koons (21 Ocak 1955, Amerika)  reprodüksiyon nesneler gibi aynalı kaplama yüzeyler, paslanmaz çelikten imal balonlar, hayvan şekilleri üreten Heykeltraş ve yerleştirme sanatçısı. Çalışmalarını Amerika'da sürdürmektedir.

Ekşide (mistaken identity)
Jeff Koons eserlerinin sanat kavramini ve sanatin sinirlarini zorlayan bir ozelligi var bence. yarattigi urunlerin* sahip oldugu komik hava yuzunden sanat dunyasi ve sanat eseri kavramlarini ti ye aliyormus gibi gelir bana hep. jeff koons'un islerini urun diye nitelendirmek endustri cagi ve modernizm ertesi sanat in aldigi rol ve gecirdigi degisim nedeniyle garip sayilmaz, warhol da kendi atolyesini the factory olarak adlandirmistir. sanat toplumsal degisimlerden kendini soyutlayamaz, o yuzden bu teknolojik ve mekanik caga uygun olarak gunumuzde sanat da kendini kacinilmaz bir sekilde farkli bicimlerde manifesto eder.

jef koons'un eserlerini baskalarina yaptirtmasi da aslinda o kadar garip bir durum degil. 20 yuzyil'da kavramsal sanat'in * sanat ve sanat yapiti temellerini sarsmasi yuzunden gunumuzde sanatci eserini % 100 el emegiyle kendi ortaya koyan bir kisi degildir artik. kaldi ki rembrandt gibi eski klasik donem ustalari bile altlarinda 10 larca ogrencinin calistigi atolyelere sahiptiler (ingiliz sanatci david hockney bu klasik donem ustalarinin atolyelerini gunumuzdeki hollywood film studyolarina benzetmisti bir roportajinda, haksiz da sayilmaz bir cok noktada).

bu kadar yazdim ama jeff koons un eserlerini bir turlu sevememisimdir sahsen. kitsch urunler yaratmasinin zarari yok da, bana sanatci olarak, sanat dunyasinda sahip oldugu mevki sayesinde edindigi guc *** yuzunden kolay kolay yeri sarsilamayan, yuksek burjuva sinifina yonelik -bir anlamda nerdeyse o sinifla bile dalga gecen- ama kanimca sanat in sahip olmasi gereken ozgunluk ve siradisiliktan yoksun eserler ortaya koyuyormus gibi geliyor. bilemiyorum, eserlerini sergilendigi ust sinif galeri ve muze camiasindan cikarip, hitap ettigi kesimden uzaklastirinca beni heyecanlandiran bir ozelligi kalmiyor. kaldi ki o statu icinde bile eserlerinin ifade etmekte zorlandigim beni rahatsiz edici bir ozelligi var jeff koons'un. sirf bu rahatsiz edicilik yuzunden biraz hoslanmisimdir kendisinden ama o da benim celiskim olsun.

Ekşide (divina)
yarattığı eserlerin fikir babasıdır. şöyle ki aklında absürd bir fikirle grafik tasarımcılarının yanına gidip aklındakini her ayrıntıyla anlatır. tasarımcılar ise bunları bilgisayar ortamında yaratmaya çalışır. jeff ise o esnada hayır böyle değil şöyle olsun der durur. sonra tamamlanmış tasarım koca koca kanvaslara çizilmek üzere incelenir. koca stüdyoda bir yanda on kişi birden renk skalasını oluşturur, renkleri denerler; bir yanda parçalara ayrılmış ve tek tek numaralandırılmış yerlere o renkleri uygulamak için hazırda bekleyen otuz kişi vardır. fabrika gibidirler ve eser tamamlanınca son jeff koons şaheseri diye bahsedilir.

yani işin aslı her ne kadar işlerinde muhalif bir taraf olsa da, muhalif olduğu fikirleri fabrika ortamında tekrar tekrar kolajlayıp insanlara yaptırmaktan ve sırtını hala pop-art'a dayamaktan başka bir iş yapmamaktadır kendisi. sonra bu işler milyon dolarlara satılır; çılgın entel burjuvazi jeff koons'un elinin değmediği kanvaslarını almak için birbirleriyle yarışıp durur.

www.jeffkoons.com

,
Eser Kodu: ts0024823
Yerleştirme kategorisindeki diğer sanatçılardan örnekler