english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

05.11.1945’de Adana`da doğmuş, ilk ve orta öğrenimini bu ilde tamamladıktan sonra 1964 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi`ne girmiştir. Akademi`de Cemal Tollu (Neşet Günal, Dinçer Erimez) Atölyesi’nde eğitimini sürdürmüş ve 1969 yılında Yüksek Resim Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra Akademi’nin Sadi Diren Atölyesi’nde iki yıl süreyle seramik eğitimi görmüş, altı yıl süreyle İstanbul, Adana ve Ankara´da Resim ve Sanat Tarihi öğretmenliği yapmıştır.

Uzun süre kaldığı Avustralya, Pakistan, Almanya, Yunanistan ve Türkmenistan`da, ayrıca İtalya, Fransa, İsviçre, Suriye ve Ürdün’de resim sanatıyla ilgili incelemelerde bulunmuştur. Almanya`da Federal Sanatçılar Birliği (BBK) üyeliğine kabul edilmiştir. Resim dalında ilk ödülünü ilkokulda öğrenciyken alan sanatçı, Yunanistan’daki çalışmaları nedeniyle 1997 yılında resim dalında “Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü”, Türkmenistan`da açtığı sergi ve bir Türkmen ressamla aynı tuval üzerinde çalışarak ortaya çıkardıkları eser nedeniyle 2003 yılında  “Türkmen Dostluk Ödülü”,  Armada Sanat Festivali´ni düzenlemesinden dolayı 2004 yılında “Armada Sanat Ödülü" almıştır.

Türkiye’de ve Avustralya, Pakistan, Almanya, Yunanistan, Türkmenistan, Suriye, Ürdün ve İsviçre’de 33 kişisel sergi açan,100’ün üzerinde karma sergiye ve sanat fuarına katılan, eserleri müzayedelerde sanatseverlerin beğenisine sunulan, bir kısmı İngilizce, Yunanca ve Arapça olmak üzere on katalogu bulunan, yazılı basında hakkında çok sayıda haber ve yazı yayımlanan, televizyonda ve radyoda sanat programlarına katılan sanatçının, yurtiçinde ve yurtdışında koleksiyonerlerde, özel ve resmi kuruluşlar ile sanat galerileri ve müzelerde çok sayıda eseri bulunmaktadır.

Çeşitli kuruluşlarda Türk ve Dünya Resim Sanatı hakkında verdiği konferanslar nedeniyle teşekkür ve onur plaketleri, gazilerin rehabilitasyonuna sanatla katkısından dolayı Türk Silahlı Kuvvetleri Elele Vakfı’ndan şükran plaketi almıştır.

Dışişleri Bakanlığı Suna Çokgür Ilıcak Sanat Galerisi’ni kuran ve Mart 2005-Mart 2007 tarihleri arasında küratörlüğünü üstlenen, halen Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mezunları Derneği Ankara Şubesi’nin Başkanı ve Bahariye Sanat Gazetesi’nin Ankara temsilcisi ve yazarlarından olan sanatçı çalışmalarını Ankara`da sürdürmektedir. 

www.hkgursoz.com - hkgursoz@gmail.com

,
Eser Kodu: ts0023615
Resim kategorisindeki diğer sanatçılardan örnekler