english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

İstanbul İ.T.İ. Akademisini bitirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nda görev yaptığı sürece  uzmanlığını  ve resim hayatını uzun yıllar beraber sürdürdü.

Her konuda eğitimin esas olduğu bilinci ile konusunda başarılı olan Türk ve yabancı sanatçılardan uzun süre özel dersler almış olup, bu bilgilerin ışığında çalışma konularını doğadan ve doğallıktan seçerek, bunları bazen kendi iç dünyasındaki heyecanlarla yoğurup lekesel soyutlamalarla özgün bir çizgi içinde sunmayı amaçlamış, bazen de fırça darbelerinin kendiliğinden oluşan dokularında ayrı bir anlam bulmayı denemiştir. İstanbul'a, denize, suya aşık biri olduğu halde, son yıllarda yaşadığı Ankara'da çorak topraklardan, çarpık yapılaşmadan etkilenmiş ve o kapalı kapılar  ardındaki yaşamı, sevinci, hüznü, kederi, mutluluğu kendi yorumu ile tuvaline aktarmaya çalışmıştır.

Nü çalışmalarında ise canlı modelleri tercih etmiş,  estetik ile pornografi arasındaki ince çizgiye dikkat ederek, bedeni amaç değil, araç olarak kullanıp izleyenlere çıplak bir bedenden öte bu bedenden yayılan  duyguları yansıtmayı ve düşündürmeyi hedeflemiştir.

Yurtiçi ve yurt dışında birçok kişisel sergi açan,davetli olarak  çeşitli etkinliklere ve uluslararası platformlarda organizasyonlara katılan,  yabancı sanatçılarla canlı performanslar sergileyen, katologlarda yer alan sanatçı, UPSD (Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği), AKRD (Ankara Kadın Ressamlar Derneği), GESAM (Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği), SESAN (Serbest Sanatçılar)  ve The Original Turkish Paintings Gallery üyesi olup yurtiçinde Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ile yurtdışında  İngiltere, Fransa, Rusya, ABD, Kanada, Bulgaristan,Norveç  ve Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde kamu ve özel kişilere ait çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.

Sanatçı çalışmalarına halen Ankara'da kendi atölyesinde devam etmektedir.

SANATÇININ "SANAT" ANLAYIŞI

SANAT;
Evrenseldir.
Yaşama yöneliktir.
Tabiattaki malzemelerden faydalanılarak ; bir insanın duygu,düşünce ve anlayışının - yaratıcılığının ve hayal gücünün çizgi,şekil,desen ve renk bileşimiyle  özgür ve özgün şekilde  dışa vurumu ile- izleyende  heyecan ve hayranlık uyandıracak şekilde  ifadesidir.

www.niluferinaltong.trart.net

Resim kategorisindeki diğer sanatçılardan örnekler