english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

1932, İstanbul. 1960 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü'nden mezun oldu.

Akademi dünyanın en güzel konumunda Boğaz kıyısında bütün romantizmi yüklenmiş... Kadıköy'den Karaköy'e vapurlarla geçişlerin Ercan Gülen üzerinde bıraktığı etkiyi 1987'den sonra, yandan çarklıların, bol dumanlı boğaz vapurlarının tek kalıp çok renk linol baskılarında görüyoruz.

Sanatçı, Paris'i düşlerken kendini 1968 senesinde New York'ta buldu. Boston, Milvvaukee, Chicago, Washington, D.C., Baltimore müzelerinde ilk defa dünya sanatının orijinallerinden izliyor ve sonsuz görsel bir hazza kavuşuyordu.

1968-76 yılları arasında ABD'de çeşitli okullarda resim öğretmenliği ve duvar grafikleri yaptı, sergiler açtı. Ayni okuldaki Fransızca öğretmeniyle evlendi ve bir kızları oldu. 1976 senesinde Türkiye'ye döndüler.

1987-91 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde sanat analizi dersleri verdi. Birleşmiş Ressamlar Heykeltraşlar Derneği başkanlığı yaptı. Sanat gazetesi çıkardı. 1997 Ermenistan'a grup sergisi, 1998 Kazakistan'a Türk ressamlarının sergisini, 2000 tarihinde Atina'ya bir grup sergisi götürdü. 32. kişisel sergi açan sanatçı çok sayıda grup sergisine katıldı. Ayrıca, Ercan Gülen Sanat Kurumunun 2007- 2008 yılı plastik sanatlar ödüllerinde baskı resim dalında yılın sanatçısı seçildi.

Sanatını, yaşam seyrinin dolu dolu ve heyecanlı geçmesinin bir vasıtası olarak tanımlayan sanatçı, çalışmalarını Ankara'da sürdürmektedir.

www.ercangulen.com

,
Eser Kodu: ts0017845
Özgün Baskı kategorisindeki diğer sanatçılardan örnekler