english
A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P Q R S Ş T U Ü V W X Y Z

 1928 Akçakoca dogumlu olan Orhan Ersoy, babasının görevi nedeniyle gençlik yıllarında Anadolu 'nun çesitli yörelerinde yaşadı. İcinde ve resimlerinde yansıttığı doğa sevgisi, kanımca unutamadığı güzel anılarla dolu bu yıllardan kaynaklanıyor.

    1957 yılında I.D.G.S.A. sinden mezun olan sanatçı 1957-1970 yılları arasında Bolu ve Istanbul Devlet Resim ve Heykel Müzesi 'nde tablo eksperi, restoratör ve yönetici olarak görev yaptı. Avrupa 'da Mısır ve Hindistan 'da sanatıyla ilgili incelemeler yapan Orhan Ersoy 1984 'ten bu yana çalışmalarını serbest olarak sürdürüyor.

    Yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda ve çeşitli müzelerde eserleri bulunan sanatçının, üstün yeteneği ve içindeki doğa sevgisiyle yasayan doğayı ve doğanın yaşam sevincini görüntülediği yapıtlarında, sanata ve kişiligine saygılı bir Usta' nın titizliği görülüyor. O, yasadığı ve yasattığı özgün uslubu ve yorumlarıyla estetiği gözardı etmeden tuvallere aktardığı renkler, lekeler, uzak yakın espaslar, görüntüler, ışık, gölge oyunlari, hepsi gereksiz ayrıntılardan temizlenerek arı ve duru yerli yerini buluyor. Ersoy, yasamdan algıladıklarını tüm coşkusu, bilgisi ve sevgisiyle kendi süzgecinden geçirerek adeta yeniden yaratıyor tuvallerde. Ve bizler bu yapıtları izlerken sanatın dokunulmaz güzelliğine, ışıklı şiirselliğine bir kez daha tanık oluyoruz.

    Bugüne kadar yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergiye katılmış, kişisel sergiler açmış, resim dalında ödüller almış olan sanatçı halen Istanbul 'da yaşamaktadır.
 

,
Eser Kodu: ts0017556
Resim kategorisindeki diğer sanatçılardan örnekler