english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
2012 Çin Kültür Yılı Başladı
Festival
14.12.2011

“İPEĞİN İZİNDEN ''

“Wu Di '' oturduğu tahttan, sınır ötesi yerleri çok ama çok merak ediyordu.
“Karpuz ya da Kumlar Ülkesi '' denilen Dunhuang'ın ötesinde, “Batı Bölgesi“ denilen Pamir Dağların arkasında, acaba neler ve kimler vardı!..
…Ama O bir Çin İmparatoruydu ve zeki, yeniliklere açık kişiliğinde tahtını arkada bırakıp sade bir vatandaş gibi, taban yayan keşiflere gitmesi mümkün değildi. Her şey bir düzen içinde, itibarına şanına uygun olmalıydı. Bunun üzerine çok güvendiği adamı “Zhang Qian '' ı huzuruna çağırdı.

“Bak!.. '' dedi “Sana çok tehlikeli bir görev vereceğim ama bunu çok çok gizli yapmalısın, kimseler duymamalı, sınır ötesi topraklara seçtiğin güvendiğin adamlarınla yola çıkıp, oraları anlatan detaylı bir raporu bana sunmanı, orada anlaşabileceğimiz başka ülkeleri keşfetmeni istiyorum. '' dedi.
“Zhang '' , İmparatorunun bu güveni karşısında çok heyecanlandı ve onurla seçtiği en güvenilir adamlarıyla, M.Ö. 138 yıllarında, o dönemin sınır şehirlerinden Longxi'den yola koyuldu.

Sınır ötesi topraklara ulaşmak için önce, uzun bir süredir pek de anlaşamadıkları “Xiong Nu '' dedikleri Hunluların hüküm sürdüğü topraklardan geçmeleri gerekiyordu. Ne kadar sessiz olsalar da, sedasız geçmeye çalışsalar da Hunlar onların varlığını hemen hissedip, yakalayıp kendilerine esir ettiler. “Zhang '' Hunlarla yaklaşık on yıl yaşadı, hatta bir Hunlu kadınla evlenip oğlu dahi oldu ama evlilik çocuk sahibi olmak, içindeki görev aşkını asla ama asla söndürmedi. Aklı hep, İmparatoru'nun ona verdiği görevdeydi. Ne yapıp edip yola çıkıp, sınır ötesi toprakları görmeli ve tanımalıydı. Nihayet bir gün, sınır ötesi topraklara gitmenin yolunu buldu ve Hunluların yanından, birkaç adamı ve ailesiyle kaçtı. “Fergana Diyarı '' denilen günümüzün Kırgızistan, Özbekistan'ına geldi.
Gezdi, gördü, baktı, tanıştı, konuştu, alışkanlıkları inceledi, yemeklerini yedi; Anxi'nin (Perslerin), Daqin'in (Roma İmparatoru), Xindu'nun (Hindistan) varlığını öğrendi.

Gördüklerinin öğrendiklerinin kendisine yeterli olduğuna kanaat getirince, yaklaşık bir sene sonra, yüz adamla gittiği bir adamla döndüğü seferinden, İmparatorunun karşısına raporu ile çıkmayı başardı. Kendi ülkesinden giden ticari eşyaların ulaşıldığı toprakların bakış açılarını, değerlerini, yeme içme alışkanlıklarını oldukça detaylı bir şekilde anlattı. İmparator bu anlatılanlardan çok ama çok etkilendi.

…Ve böylece Çin'in resmi anlamda dışa açılımı, ilk olarak “Zhang Qian '' ın detaylı raporu sayesinde, Batı Han Hanedanı dönemi “Wu Di '' zamanında başlatılmış oldu.

Eskiden beri var olan yollar daha geniş yolları, kavşaklar kavşakları oluşturdu, şehirler canlandı; askeri üsler, hanlar kervansaraylar kuruldu; kültürler, inançlar, sanatlar, aşklar tanıştı; Batı'nın değerleri ile Doğu'nun değerleri buluştu. Bir çok ticari değer deve sırtlarında, büyük sıcaklık farklarında çöllerde, gemi depolarında azgın dalgalarda denizlerde, ölümüne taşındı. Kağıt, barut, pusula ve porselen gibi medeniyeti şekillendiren değerler gitti; Budizm Mani İslam gibi inançlar, fildişi yeşim Pers gümüşü gibi değerli taş ve madenler, renkli porselen sırı, yün battaniye, müzik aletleri, danslar, biber, üzüm, yonca tohumu, güçlü Fergana atları gibi Çin Kültürünü şekillendiren değerler geldi.

… Ama bir ticari değer vardı ki bu yollara damgasını vurdu, ismini verdi. Onun uğruna imparatorların kasaları boşaldı, enflasyon kavramını başlattı, yünün ketenin yerine statü belirleyicisi oldu. Ülke sınırlarında savaşın başlangıcı barışın da ödülü oldu. Ticaretlerde, askerlerin maaş ödemelerinde, rüşvetlerde altından da daha değerli bir değiş tokuş aracıydı. Çinliler bu değeri tekellerinde tutmak için ciddi yasaklar getirdi, uzun yıllar nasıl yapıldığı nasıl elde edildiği Batı dünyası için bir bilinmezdi ama aynı zamanda da bir muhteşemlikti.
“O '' romantik yumuşak haliyle, obur uykucu tombul ama çalışkan tırtılın ölümüne yarattığı protein yüklü bir iplikçik idi ve adı da “İPEK '' ti.

“Dün şehre inmişti,
Mendili yaş döndü,
Çünkü İPEK giyenlerin hiç biri
İpekböceği yetiştirmiyordu. '' Zhang Yu ?-1170(&)

19. yüzyıla gelinceye kadar adı yollara kullanılmadı, ta ki “Ferdinand von Richthofen '' adında bir Alman bilim adamı “Çin Seyahat Anılarımda Kayıtlar '' adlı kitabında onun adını kullanıncaya kadar ve bu kitaptan sonra bu yollara “İPEK YOLU '' denmeye başlandı.

“…Tezgahında sırma İPEKLİ dokur Qin Nehri'nden gelen kız,
Pencere örter sözlerini zümrüt işli ipten pus gibi.
Üzgünce uzaktakini düşünür durdurup mekiğini,
Odasında yalnız, gözyaşları süzülür yağmur misali. '' Li Bai 701-762 (&)

“İPEĞİN '' ilk ne zaman, nasıl ve neden keşfedildiği tam bilinmiyor, İnsanoğlu da bilmediği şeyler için cevabını hep efsanelerde ve hikayelerde arar. “İPEK '' için de böyle oldu ve hakkında bir çok efsane hikaye yaratıldı, anlatıldı.
En öne çıkan efsanelerde, kimine göre bir atın aşık olduğu kıza kendi derisinden yaptığı bir evdi, kimine göre ise dut ağacından içme tasına düşen tırtıl iplikçiğin, Çinlilerin yarı efsanevi atası “Sarı İmparator '' un değerli eşi “Lei Zu '' nun tuttuğu dal parçasında bir keşifti. Öyle ya da böyle, tarih sayfalarında “O '' hep ama hep “Kraliçe '' olmayı başardı ve günümüzde de hala “Doğu- Batı Barışında '' baş tacı olarak birleştirici kaynaştırıcı özelliğini koruyor.

“ÜNLÜ ÇİNLİ RESSAMLARIN FIRÇASINDAN: '2012 İPEK YOLU SERGİSİ' VE GALA GECESİ ''

Fırça, mürekkep, kağıt ve tabi ki yetenek…
Herkes gibi, Çinli ressamın gösterisine hayranlıkla bakıyorum.
“İPEĞİN '' adıyla anlam katılan bu sergide, renklere bakıp dile getirilenleri dinliyorum ve içimden “İşte!.. '' diyorum “Sevgili İPEK, gene barış yolunda yapacağını yaptın, insanları bu güzelliklerde bir araya getirmeye başardın. ''

Foto: (Yu Zhixue'in “İpek Yolda Duygular '' adlı eserinden detay)

Sergide yer alan eserlerin bir kısmı klasik Çin resim anlayışında, büyük çoğunluğu ise yağlı boyalarla tuvallerde “Renklerle İpek Yolun Macerası '' yansıtılmış. İpek Yolun önemli güzergahlarından biri olan Türkiye'den de Çinli Ressamların etkilenmeleri var.


Foto: (Wan Jiyuan'ın “İstanbul'da Masmavi Deniz '' adlı eseri)

16 Haziran 2011 tarihinde, Kültür bakanımız Sayın Ertuğrul GÜNAY'ın Çin Halk Cumhuriyeti ziyareti sırasında, Beijing'de imzalanan protokol çerçevesinde, 2012 yılı Türkiye'de “Çin Kültür Yılı '' , 2013 yılı ise Çin'de “Türk Kültür Yılı '' olarak kutlanmasına karar alınmıştı.

 

Foto: (Wang Lei'in “Gelin '' adlı eseri)

“2012 Çin Kültür Yılı '' açılışı Çin ve Türkiye'nin iki halkın temsilcileri ile ünlü Çinli ressamların “Ankara İpek Yolu Sergisi '' nde bir araya gelerek başlatması, “İPEĞİN '' tarih sayfalarında yaşadıkları ile bana çok güzel ve anlamlı geliyor.
İki tarafın üst düzey temsilcilerin birbiri arkasına verdikleri mesajlar ise, yüreğe güzel gelen sözler…
Bu güzel ve anlamlı serginin devamını, Ankara Ticaret Odası Uluslar arası Kongre ve Sergi Sarayı'nda “İpek Yolun '' kültürel etkilerini anlatan “Gala Gecesi '' nde görsel ve işitsel gösterilerde yaşayıp hayran kalıyoruz.

Foto: (Keman Sanatçısı “Gao Can '' ile Pipa Sanatçısı “Zhao Cong '' ın solo sunumundan)

Pipa, keman, gitar gibi müzik aletleri ile yapılan sololar, insanın içini kıpır yapan ünlü “Lotus '' ve “Meşrep '' dansları, insan sınırını zorlayan akrobasi hareketleri ve Beijing Operası'ndan örneklerle iki saate yakın biz seyircilere, ünlü ve ödüllü Çinli sanatçılar keyifli dakikalar geçirtiyor.

 

Foto: ( '' Lotus '' Dans gösterisinden)

“Yeni İpek Yolunda Yeni Dostluk '' çerçevesinde, bir yıl boyunca Çin Kültürünün o güzel detayları ile karşılaşacağız ve etkinliklerle biraz daha bu kültürü yakından tanıyacağız.
On yaşımdan beri tutkunu olduğum, eğitimini gördüğüm bu kültürün bana kattıkları ile, yaklaşık bir ay önce Çin Uluslar arası Radyosu'nun Sıchuan Eyaleti Turizm Bürosu ile ortaklaşa düzenledikleri “Özel Ödül Daveti '' ile gittiğim Çin'de, gezdiğim gördüğüm anılarımın aklımda kalan tadında kalemimin el verdiği gücüyle sizlere anlatmam, artık boynumun borcu oldu.
2012 Çin Kültür yılında “Çin Günlüğü '' gezi yazılarımda buluşmak dileği ile, her şey gönlünüzce olsun diyorum.


Foto: (Sun Yan'ın “Girit'te Bir Liman '' adlı eseri)

MERAKLISINA NOTLAR:
-2012 Ünlü Çinli Ressamların Fırçasından 'İPEK YOLU SERGİSİ' 21 Aralık2011 tarihine kadar sergilenecek.
Adres: Cer Modern Sanatlar Merkezi, Altınsoy Cad. No: 3 Sıhhıye/ANKARA

FAYDANILAN KAYNAKLAR:
-“Story of the Silk Road-İpek Yolun Hikayesi '' Zhang YIPING/China İnternational Press 2005
-“The Story of Silk-İpeğin Hikayesi '' Liu ZHIJUAN/Foreign Languages Press, Beijing China 2007
-“Five Thousand Years of Chinese Nation-Beş Bin Yılda Çin Halkı '' Zhang YANGTU/Foreign Languages Press China 2008
-“An Outline History of China-Ana hatları ile Çin Tarihi '' Bai SHOUYI/Foreign Languages Press China 2005
-“Çin Tarihi '' Wolfram EBERHARD/Türk Tarihi Kurumu 1995
-(&) '' Klasik Çin Şiirinden Seçmeler '' Erdem KURTULDU/ Yapı Kredi Yayınları 2010
-“İpek Yolu'nda Yaşam '' Susan WHITFIELD İnkılap Yayınları 2005
-“Dunhuang Efsaneleri-İpek Yolunda Anlatılan Efsaneler '' Chen YU/Okyanus Yayınları 2000

Yazan: Afife Hellena Sözmen (afifehellena gmail.com) -12.12.2011/ANKARA
Kaynak: turizmhaberleri.com

 

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Bu yıl 17'incisi düzenlenen Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, genç ressam Nedret Andre'nin Boston Üniversitesi'ndeki "Transit" isimli sergisinin kapanışı ile sona erdi. Çağdaş T
0
0
Dünyanın dört bir yanından genç sinemacıları bir araya getiren Film Fabrik’in kısa metraj filmleri Fransa, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti’nden sonra Ankara'da da sunuluyor. Ankara Fransız Kültür
0
0
Dünya Turizmi İzmir'de Buluşuyor Türkiye'nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan '’Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı’’,  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği-T&
0
0
CİHAN Adana'dan 15 yıl önce fotoğraf çekimi için çıktıkları yolculukta geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üyesi 13 kişi anısına, Adana B&u
0
0
Küratörler: Charlotte Bank ve Delphine Leccas Şam Görsel Sanatlar Festivali 2010 yılında sergiler, gösterimler, multimedya performansları, paneller, konuşmalar ve atölye çalışmalarını içeren bir program
0
0