english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Rizede öğrendi, Hatayda öğretiyor
Diğer
09.08.2013

El işi sanatına olan merakı nedeniyle internette araştırma yaparken dikkatini çeken sepet ve iskemle örmeciliğini yapabilmek için Rize'de mesleğin inceliklerini öğrenen Nurten Sıkar, şimdi memleketindeki diğer kadınlara bu işi öğretir hale geldi.

Nurten Sıkar, üniversitede el işi ve sanatları eğitimi aldığını ancak mesleğini yapmadığını söyledi.

Evde oturmanın kendisine göre olmadığını, bir uğraş bulabilmek ve çok hoşuna giden el işiyle ilgili çalışma yapmak için sürekli araştırmalarda bulunduğunu ifade eden Sıkar, internette gördüğü ve çok beğendiği sepet ve iskemle örmeciliğini öğrenmek için kolları sıvadığını kaydetti.

Bu işi öğrenebilmek için sürekli araştırma yaptığını ve en sonunda Rize'de bu işi yapan ustaları bulduğunu vurgulayan Sıkar, şunları anlattı:

"Hemen iletişime geçerek Rize'nin Ardeşen ilçesindeki bu işi yapan kişileri aradım. Aradığım kişiler Hatay'dan Rize'ye bu işin inceliklerini öğreneceğimi söylediğimde biraz garip karşıladı. Birçok kişinin sepet ve iskemle örmecilğini öğremem için Rize'ye gitmeme tuhaf bakmasına rağmen aldırmadım. Ardeşen ilçesinde bir hafta bu işi yapan ustaların yanında gece gündüz çalıştım ve orada işin inceliklerini iyi bir şekilde öğrendim."

Öğrendiği el işini sadece kendine saklamının yanlış olacağı düşüncesiyle Hatay'da halk eğitim merkezine başvurduğunu ve burada kurs açtığını belirten Sıkar, internetten araştırarak bulduğu sepet ve iskemle örmecilğini şuan kendi memleketinde diğer kadınlara öğretmeye çalıştığını vurguladı.

Kendisi gibi el işi meraklısı çok fazla kadın olduğunu dile getiren Sıkar, şuana kadar 30 kadına işin inceliklerini öğrettiğini ve talep olduğu sürece de bunu yapmaya devam edeceğini aktardı.

Sıkar, sepet ve iskemle örücülüğü sanatının genelde kadınlar tarafından tercih edildiğini ve daha çok tepsi, takı sandığı, çamaşır sepeti, tabure, masa ve iskemle yaptıklarını ifade etti.

Yaptıkları el işi ürünlerinin çok beğenildiğini, İzmir ve İstanbul'da düzenlenen Hatay Günleri Fuarı'nda ürünlerini sergilediklerini bildiren Nurten Sıkar, sepet ve iskemle örücülüğü sanatının çok fazla malzeme gerektirmediğini, sadece kendir ipi, makas ve yapılmak istenen eşyanın boyalı iskeletine ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekledi.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Son yıllarda gelişen ve el sanatları sergilerinde boy gösteren keçe sanatının ustalarından Nilüfer Soyupak, keçe yapımını ve aşamalarını anlattı. İstanbul doğumlu, ilk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlayan
0
0
Halim Utlu Tropfest Festival Başkanı Laverty ve Tropfest 2012 ve 2013 birincileri,Avustralya'lı yönetmenler Clifford ve Jones, film gösteriminden sonra soruları yanıtlayacak... 1993 yılında, ödüllü aktör
0
0
Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat Derneği (BKSD) işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Sanat Seminerleri’, daha çok vatandaşı sanatla buluşturarak kentin kültürel ve sosyal yaşamına katkı
0
0
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Kültür Portalı'nın tanıtımı ile ilgili toplantıya; Bakanlık üst düzey yetkilileri ile İl Kültür ve Turizm Müdürleri katıldı. 
0
0
Türkçe konuşan sanatçıları tek çatı altında toplayan TÜRKSOY, 1.5 milyon dolarlık bütçeyle dünya çapında organizasyonlara imza atıyor. Merkezi Ankara'da olan teşkilatın yöneticisi Kas
0
0