english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
İstanbul Bienalinde Hafta Sonu "Kamusal Sermaye" Konusulacak
Söyleşi
06.05.2013

“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali’nin kamusal programı Kamusal Simya, 10-11 Mayıs tarihlerinde, üçüncü etkinliği ile devam ediyor. Programın “Kamusal Sermaye” başlıklı etkinliğinde, özel sermaye ve güncel sanat üretimi arasındaki ilişki ile büyüyen sanat pazarı tartışılacak.

13. İstanbul Bienali’nin sanatsal üretimle bilgi üretimini bir araya getirmek amacıyla düzenlediği ve “Kamusal Simya” üst başlığıyla gerçekleştirdiği kamusal program etkinliklerinin üçüncüsü, 10 Mayıs Cuma günü Taksim’deki The Marmara oteli ve 11 Mayıs Cumartesi günü Salon İKSV’de yapılacak. Kamusal Simya programı Fulya Erdemci ve Dr. Andrea Phillips eşküratörlüğünde düzenleniyor.

Kamusal Sermaye başlığını taşıyan etkinlikte, özel sermaye ve güncel sanat üretimiyle yeni 'kamu'ların –farklı etnisite, inanç ve kültürden gelen çeşitli toplulukların, sosyal ağların ve izleyicilerin ortak bir soru, amaç ya da eylem etrafında bir araya gelerek geçici birliktelikler oluşturması– yaratım/oluşum süreçleri arasındaki ilişki, İstanbul’un büyüyen sanat ortamı bağlamında incelenecek. Ayrıca sanat pazarının yapısı ve güncel sanatın kamuya sunulma biçimlerini nasıl şekillendirdiği de tartışılacak.

Akademisyenler, sanatçılar, küratörler, özel sermaye ve güncel sanat üretimi arasındaki ilişkiyi konuşacak

“Kamusal Sermaye” etkinlikleri, 10 Mayıs Cuma günü saat 18.30’da Taksim’deki The Marmara otelinde Vermeir & Heiremans’ın sunum ve performasıyla başlayacak. 2006 yılında sanat, mimarlık, ekonomi ve hukuk arasındaki dinamik ilişkiyi inceleyen A.I.R (“artist in residence” veya “misafir sanatçı”) başlıklı ortak bir proje geliştiren Vermeir & Heiremans, etkinlikte Sanat Evi Endeksi başlıklı bir sunum ve performans yapacak. İkili, Sanat Evi Endeksi projesiyle –bir ev ya da bir sanat yapıtı gibi– saydam olmayan, hareketsiz ve kolay alınıp satılamayacak bir ürünün, büyük sayıda yatırımcı için değerli sayılabilecek saydam ve sanal bir yatırım aracına dönüşümünü inceleyecek. Performansta yer kapasitesi sınırlı olacağından katılmak isteyenlerin rezervasyon@iksv.org adresine e-posta göndererek kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Etkinlik, 11 Mayıs Cumartesi günü Salon İKSV’de devam edecek. Saat 10.30’daki giriş konuşmasının ardından, saat 11.00’de Meksika’daki Américas Puebla Üniversitesi Beşeri Bilimler Bölümü’nde öğretim üyesi Alberto López Cuenca’nın İş, Duvarlar, Zenginlik: Sanatsal Emek ve Herkesin Erişebildiği Kaynaklar başlıklı sunumunda sanatsal emeğin kapitalist pazar mantığı içerisindeki konumu tartışılacak.

Goldsmiths Koleji, Londra Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Suhail Malik’in saat 12.00’deki Güncel Sanat / Pazar / İktidar başlıklı sunumunun ardından etkinlik, Galeri Nev İstanbul’un kurucusu
Haldun Dostoğlu’nun güncel sanat pazarının kültür ve sanat kurumlarıyla ilişkisini ele alacağı konuşmasıyla devam edecek.

Etkinlik, saat 14.00’te Kamusal Kurum / Özel Sermaye başlıklı, SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun, küratör, sanat eleştirmeni ve Stokholm’deki Tensta Konsthall’ın yöneticisi Maria Lind, Budapeşte Ludwig Güncel Sanat Müzesi’nin yöneticisi Barnabás Bencsik ve Varşova Özgür / Yavaş Üniversite kurucusu Kuba Szreder’in katılacağı bir panelle sona erecek. Panelde,  özel sponsorluklar ile değişen kaynak yaratma koşullarının, sanatsal üretim ve güncel sanatın sergilendiği ve yaygınlaştırıldığı kurumlar üzerindeki etkisi tartışılacak.

Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinliğe katılmak isteyenlerin rezervasyon@iksv.org adresine e-posta göndermeleri gerekiyor. Etkinlikler boyunca İngilizce-Türkçe simültane tercüme olacaktır. 
 

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Açık Masa İştirak Programı 21 Aralık 2012 Cuma, 18.30 Kadınların Dayanışmacı Üretimi: Kader Kısmet Atölyesi Neşe Ozan Davetlisi: İlhan Sayın Kader Kısmet Atölyesi, geçim için evde ortaklaşa elişi
0
0
Konuşmacımız Sayın "M. Gülgün Tekin"Saat 16:00-18:30 arasında düzenlemekte olduğumuz sohbetimizde siz(ler)i aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Not : Sınırlı sayıda yer olduğu için rezervasyon yaptırılma
0
0
Tüm Sanat Galerileri Derneği, Bedri Baykam’la 08 Aralık 2012 Cumartesi günü, Türk-Amerikan Kültür Derneği’nde bir buluşma düzenliyor. TÜSGAD'ın davetlisi olarak Ankara’ya gelecek ol
0
0
Konuşma: 23 Ekim Salı, 18.30 Emin Alper Tanıl Bora "Uzayda Bir Elektrik Hasıl Oldu" sergisi 24 Ekim Çarşamba günü sona eriyor. Sergi boyunca DEPO'da düzenlediğimiz konuşma serisinin sonuncusunu 23 Ekim
0
0
TOPKAPI SARAYI HAREM SEMİNERLERİ   Ayrıntılı Bilgi ve Seminer Programı İçin ; ANTONİN
0
0