english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Özcan, Dekan Prof. Dr. Alaybey Karoğlu'nu kutladı
Üniversite
08.03.2013

Halim Utlu

Karatekin Üniversitesi GSF Dekanlığı'na atanan Prof. Karoğlu,görevine başladı...
                 
YÖK'ün 1 Şubat 2013 tarihli toplantısında, Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı'na atanan Gazi Üniversitesi Güzel Sanarlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alaybey Karoğlu,yeni görevine başladı.
              
Konya Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümünü kuran ve uzun yıllar idareciliği, eğitimciliği ve sanatsal çalışmalarını sürdüren Karoğlu'nun Dekanlığa atanması, Gazi Üniversitesi,sanat çevreleri ve Çankırı'da da olumlu karşılandı.
                        
Vali Özcan,Karoğlu’nu ziyaret etti
                  
Diğer yandan Çankırı Valisi Özcan ve Vali Yardımcısı Atılkan,yeni görevine başlayan Dekan Prof. Dr. Alaybey Karoğlu’nu ziyaret ederek kutladı ve yeni görevinde başarılar diledi.Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin de yer aldığı ziyaret, oldukça sıcak ve samimi bir
ortamda geçti.
               
Trabzon Çaykara'lı olan Prof. Dr. Alaybey Karoğlu, günün anısına Vali Özcan’a Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik bölümü öğrencilerin yapmış olduğu seramik vazo ve Vali Özcan’ın adına yaptırılmış 61 numaralı Trabzonspor forması hediye etti. Aslen Trabzonspor Beşikdüzü’nden olduğunu ifade eden Vali Özcan da,  kendisine verilen hediyelerden duyduğu memnuniyeti belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti ve Dekan Karoğlu’na taktıkça hatırlanması için kravat hediye etti.
                       
Son sergisi, Sanko Sanat'ta 
               
Son sergisini Ekim 2012'de Gaziantep Sanko Sanat Galerisi’nde  açan Karoğlu'nun, yurtiçi ve dışında yaklaşık 300 etkinliği oldu. "Bizim hayatımızın anlamı sanat. Geleceğin Türkiye'sini inşa etmek için sanat yapıyoruz" diyen yeni Dekan,fakülte ile ilgili düşündüğü birçok projeyi,ilerleyen zamanlarda yavaş  yavaş hayata geçirmek için çalışmalara başladı.
                         
Alaybey Karoğlu kimdir?
            
Alaybey Karoğlu 20.05.1961'de Trabzon’un Çaykara ilçesinde doğdu, ilk ve orta öğrenimini doğduğu yerde tamamladı (1978).Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümünü kazanarak, 1983 yılında mezun oldu. İki yıl Tunceli-Pertek Pınarlar Ortaokulu’nda,1985'de Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Fakültesi Ağrı Eğitim Yüksekokulu’nda resim öğretim görevlisi olarak çalıştı.
                
1986'da Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Prof. Dr. Oluş Arık danışmanlığında “Türk Resminde Eleştiri” konulu tezi ile Yüksek Lisans yaptı. 1988 -1990 yıllarında Gazi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı.Daha sonra, sanatta yeterlilik belgesi aldı.1990'da Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü kuruculuğu ve bölüm başkanlığı görevini sürdürdü.
              
1996'da Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Sanat Tarihi Bilim Dalı’nda “Türk Resminde Yeterlilik” konulu tezi ile doktora diploması aldı.2006'da Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğt. Blm.Plastik Sanatlar'da Doçent,2011'de Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Profesör oldu.
                                
Bazı ödülleri
              
1989 Türk Standartları Enstitüsü yarışması, Eşit Ödül Ankara • 1991 Kültür Bakanlığı Mevlana Resim yarışması, Mansiyon, Konya • 1992 Kültür Bakanlığı Mevlana Resim yarışması, Mansiyon, Konya • 1997 TRT-DSİ Genel Müdürlüğü GAP Resim Yarışması, 1.lik Ödülü, Diyarbakır.Yurtdışı sergileri: 1989 Türk Haftası münasebetiyle resim sergisi “Ziya-ül Hak” himayesinde Karaçi Pakistan • 1991 ve 1992 Çağdaş Türk Resminden Bir Kesit Resim Sergisi, Manez Sergi Sarayı, Bakü Azerbaycan • 1998 Türk Sanatçıları Resim Sergisi, Valondova, Makedonya. 2001 Türk-Türkmen Sanatçıları Sergisi, Taşkent Türkmenistan.

Bazı Yayınları
    1-“Küreselleşme Sürecinde Çağdaş Türk Resmi” V.Tashkent Bienal, Özbekistan, Taşkent, 2009.
     2-Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Araştırmaları Merkezi, VI. Milli Selçuklu Kültür ve Medeniyeti Semineri bildirisi, Şahabeddin Uzluk ve Sanatı, 16–17 Mayıs 1996.
     3-“Anadolu Selçuklu Süslemelerinin Kaynakları ve Çağdaş Sanat İlişkisi Üzerine Bir Deneme”, Selçuklu Semineri, Antalya, 1996.
     4-“Ressam Erdoğan Munis Sanatı, Hayatı, Kişiliği”; Selçuk Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, sayı:19, Sayfa 109–122, 2005.
    5-Türk Resminin Sorunları Üzerine Bir Deneme, Selçuk Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, sayı:19, Sayfa 189–200, 2005.
    6-“Konya’da Kültür ve Sanat” Konya Kitabı IX Özel Sayı, Aralık 2006. Konya.
    7-Sanat ve Politika Arasındaki İlişkiler,
    8-Sanat Eğitiminde “Estetik ve Eleştirel Yargı” Üzerine Düşünceler, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi, 19. Ulusal Eğitim Bilimleri Kurultayı Panelist ve Yönetici, Lefkoşe- KIBRIS,2010.
    9-Türk Resminde Kimlik Sorunu Üzerine Düşünceler; III. Uluslararası Kervansaray Buluşması “ Kültür, Sanat, Mimari” Sanat ve Kimlik Paneli, Malatya, 2010.
 

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
AA -  Oktay Bayar / Berin Arslan Çetin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ahlat'ı manevi himayesine almasının ardından, Bitlis Eren Üniversitesi'ne (BEÜ) bağlı Ahlat Meslek Yüksekokulu'nda (MYO),
0
0
DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT VE TASARIM FAKÜLTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ "PLASTİK SANATLAR YÜKSEK LİSANS" PROGRAMI AÇILDI Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, kurulduğundan bu yana s
0
0
Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi, Çankaya Köşkü’nden gelen cumhurbaşkanlarının portesinin yapılması talebine şu yanıtı verdi: “Portreleri yaparız ama darbeci Kenan Evren’i çizmey
0
0