english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Geleneksel Türk El Sanatları şöleni
Gün ve Haftalar
30.01.2013

Konya'da bu yıl ikincisi düzenlenen ve 30'dan fazla geleneksel Türk el sanatının sergilendiği şölen, ziyaretçi akınına uğruyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası'nın katkılarıyla bir alışveriş merkezinde düzenlenen "Dünden Bugüne Geleneksel Türk El Sanatları" şöleninde, Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen sanatçıların ağaç oymacılığı, keçe dokumacılığı, gubari hat gibi eserleri sergileniyor.

Şölene Denizli'den katılan kemik tarak ustası Hayri Gökkurt, gazetecilere yaptığı açıklamada, kemik tarakları koç, keçi ve manda boyunuzundan yaptığını söyledi.

Bu sanatın, plastik ürünlerin yaygınlaşmasıyla birlikte kaybolmaya başladığını ifade eden Gökkurt, kemik tarak yapımında kullandıkları boynuzların keratin içerdiğini, bu nedenle de saç uçlarında kırılmayı ve dökülmeyi önlediğini dile getirdi.

Gökkurt, plastik malzemeden yapılan taraklarda elektriklenme olduğunu, buna karşın, kemik tarakların insan derisine uyumlu ve yalıtkan olduğu için elektriklenme yaşanmadığını vurgulayarak, "Kemik taraklar, kepek oluşumuna da engel oluyor. Kemik tarağın diğer bir özelliği de üzerinde bakteri bulundurmaması. Bir kemik tarak yapımı 17 ayrı aşamadan geçerek yapılıyor.

Yaklaşık 45 dakika süren her bir tarafın üzerindeki desen, tıpkı insan parmak izi gibi birbirinden farklı oluyor" diye konuştu.

"Müttekayı artık müzelerde görebilirsiniz"

Mütteka ve Gubari Hat Sanatçısı Necati Korkmaz ise müttekanın 16. yüzyılda tasavvuf tekkelerinde dervişler tarafından kullanıldığını belirtti. Dervişlerin "Erbain" denilen 40 günlük çile sürecinde az yemek yemeleri, az su içmeleri ve az uyku uyumaları gerektiğini anlatan Korkmaz, şunları kaydetti:

"40 günlük süre içerisinde dervişler uzanıp yatarak uyuyamazlardı. Bunun yerine, yardımcı ve yardım eden manalarına gelen müttekanın sivri ucunu yere koyup, yukarı kısmındaki kavisli yerine çenesini dayayarak, kısa bir müddet uyuklayarak uykusuzluklarını giderirlerdi. Mütteka, ahşaptan 3,5 karış uzunluğunda yapılırmış. Müttekayı artık müzelerde görebilirsiniz. Amacım satış değil. Önemli olan; insanlar bu kültürümüzü tanısınlar. Batılılar yapay kültür üretiyor, kullanıyor. Ama bizim kültürümüz öyle olmamalı, toprağı kazsanız kültür fışkırıyor."

Şölen, 3 Şubat'a kadar gezilebilecek.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Halim Utlu 1 Ekim 2012 Dünya Çocuk Günü kapsamında, Hüseyin Güllüoğlu Ortaokulu’nda “Duvarlarımız renklendi okulumuz şenlendi” isimli renkli bir aktivite düzenlendi.Etkinliğine katıla
0
0
İBB Kültür Müdürlüğü’nün himayesinde, Beyoğlu Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle düzenlenen  “7. Altın Eller Geleneksel El Sanatları Günleri” Tepebaş
0
0
Yaz dönemi etkinliklerine ara vermeden devam eden UFAD bu hafta sonu Aladağlar'daydı. Cumartesi akşamı konaklama yapılarak gerçekleştirilen Aladağlar kampına 30 UFAD üyesi ile birlikte Develi Belediye Başkan yardımcısı İs
0
0
Haber: Halim Utlu                27 Haziran 02 Temmuz tarihleri arasında AKM'de düzenlenen İran'ın el sanatları,giysileri,edebiyatı,resim, heykel,cam ve seramik
0
0
Son yıllarda hep olumsuz haberlerle gündeme gelen Trabzon, Haziran ayında bir dizi kültür-sanat etkinliğine ev sahipliği yaptı. Çeşitli sanat dallarında çalışmalar yürüten on ayrı derneğin çatı ör
0
0