english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Türkiye Kültür Portalı
Diğer
20.01.2013

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Kültür Portalı'nın tanıtımı ile ilgili toplantıya; Bakanlık üst düzey yetkilileri ile İl Kültür ve Turizm Müdürleri katıldı. 

Ülkemizin tarihi ve kültürel alanda zengin birikimini doğru bilgiler ve belgelerle yansıtmak üzere oluşturulan ''Türkiye Kültür Portalı'' ,  yurt içinde ve yurt dışında Türkiye'yi tanıtmayı hedefliyor. www.turkiyekulturportali.gov.tr isimli web sitesi test yayın aşamasında hazırlıklarını sürdürüyor. 

Kültürümüzün yaşatılması ve yayılmasına katkı sağlayacak olan projeyi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın çok önemsediği ifade ediliyor. ''Türkiye Kültür Portalı'' hakkında Müsteşar Özgür Özaslan başkanlığında, Bakanlığın üst düzey yetkilileri ve İl Müdürlerinin katılımıyla paylaşımda bulunuldu. 

Bakanlık üst düzey yetkilileri ve İl Kültür ve Turizm Müdürlerinin yer aldığı bilgilendirme toplantısına katılan Burdur Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; Türkiye'de ilk defa uygulanacak olan Türkiye Kültür Portalı'nın son derece önemli bir proje olduğunu, bilgilendirme toplantısından çok faydalandıklarını söyledi.

Milli Kütüphanede 17.01.2013 tarihinde gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan '' Devletimizin 2023 yılında ilk 10-12 ülke arasına girme hedefi var. Biz de bakanlık olarak bu sürece nasıl aktif katkı sağlayabiliriz, bakanlığımızı geliştirebiliriz diye çalışıyoruz…'' dedi. 

İL KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRLERİNİN ÖNEMİ... 
Geniş katılımlı toplantıda kültür endüstrisinin gelişmiş ülkelerde çok büyük paya sahip olduğunu belirten Özaslan; kültür endüstrisinin, sanayi dallarından daha az önemli olmadığını ifade etti. Ayrıca İl Müdürlerinin Bakan Günay'ın taşradaki temsilcisi olduğunu belirten Özaslan; ''Türkiye Kültür Portalı'' ve Bakanlıktaki çalışmalara İl müdürlüklerinin katkısının önemine değindi. İl müdürlerinin Bakanlık ve il teşkilatları çalışmalarının daha iyi yürütülebilmesi için bazı önemli noktalara dikkat çekti. Elektronik belge sistemine değinen Özaslan, İl Müdürlerine mesajlarını iletti. 

28.07.2006 tarihli ve 26242 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren “Bilgi Toplumu Stratejisi ve ek'i Eylem Planı '' nda 13 nolu eylem olarak yer alan Türkiye Kültür Portalı Projesinin sahipliği Kültür ve Turizm Bakanlığına verilmişti. 

BAKANLIK BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÇALIŞMA GRUBU'NDAN ULUSAL BİLGİ SİSTEMİNE.. 
Strateji Geliştirme Başkanı Mahmut Evkuran; Bakanlığın yeniden yapılandırılarak bilişim teknolojilerinden etkin yararlanılma çalışmalarının yürütüldüğünü, Müsteşara bağlı olarak ''Bilişim Teknolojileri Çalışma Grubunun'' yapılandırıldığını belirtti. Ulusal bilgi sisteminin oluşturulduğu yazılım programları ve IT teknolojileri ile kültürel mirasın dünyanın en ücra köşesine ulaşılmasının önemine vurgu yaptı. 

TÜRKİYE KÜLTÜR PORTALI NASIL ÇALIŞACAK? 
Bilgi işlem Daire Başkanı Volkan Akça ise katılımcılara, İl müdürlerine, illerden gelen görevlilere Türkiye Kültür Portalını tanıtarak portalın nasıl çalışacağı, il müdürlüklerinin görev ve katkıları portalın hız ve kullanışlılığı bilgisayar, labtop, Ipad, akıllı telefonlarla çok kolay ve hızlı ulaşılabileceğini anlattı. 
Genel Müdürler ve temsilcileri, katılımcılara genel müdürlükleri ile ilgili önemli çalışmalar hakkında bilgi verdi . 

Türkiye Kültür Portalı Bakanlık merkezden Bilgi işlem Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek, bilgi girişleri il kültür ve turizm Müdürlerinin bilgi ve onayı ile görevlendirecekleri personel ile sağlanacak. Böylece Bakanlık yetkilileri ya da vatandaş kültür ve turizm alanında anında istediği güncel bilgiye ulaşabilecek. 

belirten Burdur il Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır; toplantıya katıldıktan sonra Müsteşar Özaslan'ı makamında ziyaret ederek Burdur'a Bakanlığın sağladığı katkılardan dolayı Bakan Ertuğrul Günay'a ve müsteşara teşekkür etti. 

Türkiye Kültür Portalı hakkında: 

Türkiye Kültür Portalı Projesi kapsamında kamu kurumlarının internet sitelerinde bulunan Türkçe içeriğin derlenmesi ve görsel materyallerle desteklenmesi ile kültür, tarih, sanat gibi konularda bilgi sağlayan bir portal oluşturulması hedeflenmiştir. Portal ile ülkemizin tarihi ve kültürel alanda zengin birikimini doğru bilgilerle ve belgelerle yansıtacak, kullanıcıların çeşitli ihtiyacını karşılayacak kolaylıkta ve çekicilikte, yurt içinde ve yurt dışında gerek içerik gerekse tasarım olarak Türkiye'ye yakışacak bir yapı kurulmuştur. 

Ayrıca içeriğin sürekli güncellenebilmesi ve yenilenebilmesi amacıyla interaktif bir yapı oluşturulmuş, vatandaşların kendi fikir ve görüşlerini ifade edebilecekleri ürettikleri içerikleri belirli bir filtrelemeden sonra Türkiye Kültür Portalına aktarabilecekleri bir ortam oluşturulmuştur '' dedi. 

Türkiye Kültür Portalı hedefleri. 

¨ Ülkemizin kültürel birikimi, tarihi zenginlikleri yurtiçinde ve yurt dışında daha güzel bir şekilde anlatılmış olacaktır. 

¨ Yerel ve ulusal ölçekte kültürel, tarihsel ve sanatsal içeriğin, interaktif bir ortamda sunumu ile kullanıcıların Türk kültür hayatına olan ilgisi ve bilgisi artırılacaktır. 

¨ Fiziksel olarak birbirinden uzak kesimlerin kendi ürettikleri içerikleri sanal ortam aracılığıyla paylaşmaları ve farklı yöresel özellikleri tanımalarına imkan sağlayacaktır. 

Portalda yer alacak e-ticaret Bölümü ile ülkemizin yurtdışında da tanıtımına katkı sağlanacaktır. 

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
El işi sanatına olan merakı nedeniyle internette araştırma yaparken dikkatini çeken sepet ve iskemle örmeciliğini yapabilmek için Rize'de mesleğin inceliklerini öğrenen Nurten Sıkar, şimdi memleketindeki diğer kadınlara
0
0
Son yıllarda gelişen ve el sanatları sergilerinde boy gösteren keçe sanatının ustalarından Nilüfer Soyupak, keçe yapımını ve aşamalarını anlattı. İstanbul doğumlu, ilk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlayan
0
0
Halim Utlu Tropfest Festival Başkanı Laverty ve Tropfest 2012 ve 2013 birincileri,Avustralya'lı yönetmenler Clifford ve Jones, film gösteriminden sonra soruları yanıtlayacak... 1993 yılında, ödüllü aktör
0
0
Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat Derneği (BKSD) işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Sanat Seminerleri’, daha çok vatandaşı sanatla buluşturarak kentin kültürel ve sosyal yaşamına katkı
0
0
Türkçe konuşan sanatçıları tek çatı altında toplayan TÜRKSOY, 1.5 milyon dolarlık bütçeyle dünya çapında organizasyonlara imza atıyor. Merkezi Ankara'da olan teşkilatın yöneticisi Kas
0
0