english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Resul Aytemür Başkentte "KARGAŞA" sergisini açtı
Resim
14.01.2013

Halim Utlu

Ressam Şükran Pekmezci gibi "Kalabalıklara can veren" ve  ilgi çekici eserleri ile değişik yaşamları konu alan ve"Sanatı İstanbul'da koklayan" ressam Resul Aytemür, Başkent'teki 4. kişisel sergisini, koleksiyoner iş adamı Ahmet Şahin'e ait Potakal Çiçeği Vadisi'ndeki  Port-Art Galery'de açtı. Sergi, 3 Şubat 2013 tarihine kadar açık kalacak.
                 
"Kargaşa II" konulu  25'inci kişisel yağlıboya resim sergisinin açılış galasına, İstanbul'dan sanatçı arkadaşları ile gelerek katılan ressam Aytemür, sorularımızı cevapladı. Ankara'daki ilk sergisini Emlakbank, sonra Soyut, daha sonra Toyan Galeri'de açan sanatçı "Benim resimlerim farklı. Eserlerimde ruh var. Gözlemleyerek, yorumluyorum. Konularım, tamamen kalabalıklar. Haliç'te balık tutanlar, balık ekmek yiyenler, Hıdrellez eğlenceleri, Kurban kesimi, 1 Mayıs gösterileri gibi kalabalıkları işliyorum"dedi.
                       
Sanatçı Çallı, zorla da olsa elini öptü
                 
Başkent'in önemli isimlerinden ressam Şükran Pekmezci gibi "Kalabalıklara can veren" ve  ilgi çekici eserleri ile değişik yaşamları konu alan "Kargaşa II"sergisine, CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, bazı emekli paşalar, bürokratlar, yabancı elçilik mensupları ve ressam arkadaşları katıldı.
             
Önceki Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer'in sanat danışmanı ve Denizli'li ressam Yaşar Çallı ile  ile (Meşhur ressam Çallı'nın torunu) sanatçı Aytemür'ü bir araya getirerek resimlerini çekerken konuşan Çallı"Böyle sanatçıların eli de öpülür, bileği de. Bu sanatçılar kolay yetişmiyor" dedikten sonra, sanatçının zor da olsa elini öperek kutladı.
                     
Günlük yaşantıları çalışıyor
              
Malatya'lı olan Aytemür, atölyesinin de bulunduğu Beyoğlu yaşamını ve içindeki insan karakterlerini  tuvallerine yansıtıyor. Günlük yaşantılardan kesitler sunan sanatçı "Olayları kargaşa teması içinde, tuvallerime figüratif ve çok renkli tarzda aktarıp, gerçek yaşamın kargaşasını gözler önüne sererek, dikkat çekmeye uğraşıyorum. " dedi.
             
Sanatçının çalışmalarında, plajda güneşlenenler, sokakta kağıt toplayanlar, Haliç'te balık tutanlar, balo sokağı sakinleri, balıkla karnını doyuranlar, çalışan insanlar, Hıdırellez eğlenceleri, 1 Mayıs gösterileri, kurban kesimi, sahilde sohbet gibi kalabalıklar yer alıyor.


                             
Birbirinden güzel 61 eser
                
Temalarını kalabalık insan grupları üzerine kurduğunu anlatan sanatçı, bu temalarla kendini daha iyi ifade ettiğini söylüyor. "Pentür" karakterine uzun soluklu bir dönüş yapması açısından da dikkat çekici "Kargaşa II" adlı  sergide, 12-180 bin TL arasında değişen ve çoğunluğu büyük boyutlu 61 yağlı boya eser yer alıyor.
              
"Kargaşa II" sergisi için bir de  1. 000 adet katalog bastıran Port-Art Galery  sahibi koleksiyoner iş adamı Ahmet Şahin de sergiyi, sanatçı ve konuk ressamlarla birlikte gezerek, eserler ve öyküleri hakkında bilgi aldı.
                
Katalogda"Aytemür'ün sanatına özgü doğal bileşimler" konulu bir yazı yazan eleştirmen sanatçı Kaya Özsezgin'in de katıldığı sergide, ilk günden 6 eser alıcı buldu. Sergi,  3 Şubat 2013 tarihine kadar sanatseverlerin ilgisini bekliyor. 

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
İHA Dünyaca ünlü Naif Ressam Hüseyin Yüce, eserleriyle Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) Sergi Salonunda sevenleriyle buluştu. Yaklaşık 9 yıldır felçli olan Naif Ressam Hüseyin
0
0
TAK “Benim Rengim Sevgi ve Barış” isimli resim sergisi Atatürk Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıldı. Sergi açılışına Milli Eğitim Kültür ve Spor Bakanı As
0
0
"Tuvale her dokunuş bir heyecan sürecidir." Sabah uyanınca gözümün önünde beliren resmin içeriğinin önlenemez heyecanı sarar bütün benliğimi. Atelye yolunda, direksiyon başında deta
0
0
Halim Utlu                           " Tamam, insanın tüm bilinmezliğiyle, tüm yönleriyle, karmaşı
0
0
Boya, fırça ve tuval arasındaki sırları çözüp onların evreninde kendisine nefes kesici bir dünya yaratan usta ressam Erdal Alantar, Art Point Gallery’nin ısrarlı çabaları sonucunda ‘’Hayatımın
0
0