english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Hayal ve Hakikat sergisi
Genel
24.12.2012

 

İstanbul Modern'de 16 Eylül 2011'de başlayan Hayal ve Hakikat Türkiye'den Modern ve Çağdaş Kadın Sanatçılar sergisi 22 Ocak 2012 tarihine kadar devam edecek.

Türkiye'nin toplumsal ve kültürel dönüşümünü kadın sanatçıların üretimleri üzerinden gündeme getirmeyi amaçlayan sergi, modern ve çağdaş sanatta kadın sanatçıların öncü ve eleştirel pozisyonlarını merkez alıyor.

Türkiye’nin sosyokültürel tarihine yeni ve alternatif bir bakış sunan serginin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan yaptı. Serginin açılışında konuşan Emine Erdoğan, sergideki eserlerin herkese yeni ilhamlar sunacağını ve yeni ufuklar açacağını söyledi.

“Hayal ve Hakikat” adının Türkiye’de bir kadın tarafından yazılan ilk romanın adı olduğunu belirten Erdoğan, Fatma Aliye Hanımın Ahmet Mithat ile kaleme aldığı bu eserin sadece edebiyat tarihi için değil, sosyal ve kültürel hayat için de önemli bir yer işgal ettiğini vurguladı.

Küratörler Fatmagül Berktay, Levent Çalıkoğlu, Zeynep İnankur ve Burcu Pelvanoğlu’nun oluşturduğu seçki,  kadın sanatçıların 1900’lü yılların başından bugüne uzanan üretim sürecini kapsayarak, resimden videoya çeşitli sanat disiplinlerine yer veriyor.

Sergi, hayat hikayeleri ve üretimleri hakkında fazla bir bilgiye sahip olmadığımız ve artık adları unutulmaya yüz tutmuş öncü kadın sanatçıları, yeniden keşfedilen modernleri ve neredeyse son kırk yıldır çağdaş sanat ortamını düşünsel tavır ve pratik eylemleriyle yönlendiren 74 sanatçıyı birbirine bağlıyor.

Kadın sanatçıların yüz yılı aşkındır süren üretimlerini merkez alan sergi, sanatçıların sanat tarihindeki öncü konumlarını anımsatırken, Türkiye’nin sosyokültürel dinamikleriyle olan hesaplaşmalarını ve özellikle çağdaş sanattaki eleştirel pozisyonlarını görünür kılmayı hedefliyor.

Sponsorluğunu Eczacıbaşı Topluluğu’nun üstlendiği serginin tüm etkinlikleri Sayın Tamara Mansimov’un katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Sergiye teknoloji sponsoru LG’nin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Tepta Aydınlatma, İstanbul Modern Restoran, CNN Türk, Acarlar Makine ve Antalis katkıda bulunuyor.

Sergi, adını ilk Türk kadın romancı Fatma Aliye’nin Ahmet Mithat ile birlikte kaleme aldığı 1891 tarihli Hayal ve Hakikat romanından alıyor. Bir aşk romanı olarak dönemin pek çok simgesel özelliğini bünyesinde barındıran iki bölümlü kitabın hayal olarak adlandırılan kısmını Fatma Aliye, hakikate vurgu yapan kısmını Ahmet Mithat yazar.

Romanın kapağında Fatma Aliye sadece cinsiyetini belirten "Bir Kadın" mahlasıyla yer alır. Buna karşılık hakikatin sahibi ise erkektir.

Sanatçıların hayal ve hakikat ile kurdukları ilişkinin ve hayallerini hakikate nasıl dönüştürdüklerinin izini süren sergi, bugünkü çağdaş dünyada görülen ve görülmeyen gerçeklik katmanlarına işaret ediyor.

Aynı zamanda modern ve çağdaş Türk sanatı tarihinin özeti niteliğini taşıyan sergide 74 sanatçı bir araya geliyor:

Mihri Müşfik, Melek Celal Sofu, Belkıs Mustafa, Güzin Duran, Nazlı Ecevit, Fahrelnissa Zeid, Aliye Berger, Bedia Güleryüz, Sabiha Rüştü Bozcalı, Nermin Faruki, Sabiha Ziya Bengütaş, Hale Asaf, Maide Arel, Şükriye Dikmen, Eren Eyüboğlu, Semiha Berksoy, Füreya, Frumet Tektaş, Zerrin Bölükbaşı, Leyla Gamsız, Naile Akıncı, Tiraje Dikmen, Bilge Civelekoğlu Friedlaender, Bilge Alkor, Candeğer Furtun, Tülay Tura Börtecene, Alev Ebüzziya Siesbye, Füsun Onur, Nil Yalter, Tomur Atagök, Neş’e Erdok, İpek Duben, Nur Koçak, Nevhiz, Seyhun Topuz, Meriç Hızal, Nancy Atakan, Gülsün Karamustafa, Canan Beykal, Ayşe Erkmen, Azade Köker, Fatma Tülin, Hale Arpacıoğlu, Canan Tolon, İnci Eviner, Kezban Arca Batıbeki, Handan Börüteçene, Canan Dağdelen, Hale Tenger, Selda Asal, Selma Gürbüz, Aydan Murtezaoğlu, Gül Ilgaz, Şükran Moral, Arzu Başaran, Gülay Semercioğlu, Mürüvvet Türkyılmaz, Neriman Polat, Canan, Nezaket Ekici, Esra Ersen, Ebru Özseçen, Elif Çelebi, Leyla Gediz, Bengü Karaduman, Aslı Sungu, İnci Furni, Nilbar Güreş, Seda Hepsev, Ceren Oykut, Ekin Saçlıoğlu, Gözde İlkin, Güneş Terkol, AtılKunst

253 sayfalık Hayal ve Hakikat sergisi katalogunda İstanbul Modern Şef Küratörü Levent Çalıkoğlu, Prof.Dr Fatmagül Berktay (İstanbul Üniversitesi), Yrd. Doç.Dr Burcu Pelvanoğlu (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi), Prof.Dr. Ayla Ödekan (İstanbul Teknik Üniversitesi) ve Yrd.Doç.Dr Ahu Antmen’in (Marmara Üniversitesi) yazıları yer alıyor.

Yüz yılı aşkındır süren üretimlerden bir seçki

Hayal ve Hakikat sergisinin basın toplantısına, sergide yer alan sanatçılardan Arzu Başaran, AtılKunst (Gülçin Aksoy, Yasemin Nur Toksoy, Gözde İlkin), Aydan Murtezaoğlu, Azade Köker, CANAN, Canan Dağdelen, Ceren Oykut, Ekin Saçlıoğlu, Elif Çelebi, Gözde İlkin, Gül Ilgaz, Gülay Semercioğlu, Gülsün Karamustafa, Handan Börüteçene, İpek Duben, Kezban Arcan Batıbeki, Meriç Hızal, Nancy Atakan, Nezaket Ekici, Nil Yalter, Nur Koçak, Şükran Moral, Tomur Atagök sergi küratörlerinden Levent Çalıkoğlu, Zeynep İnankur ve Burcu Pelvanoğlu, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ve sergi sponsoru Eczacıbaşı Holding CEO’su Erdal Karamercan katıldılar.

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Hayal ve Hakikat sergisinin kadın sanatçıların 1900’lü yılların başından bugüne uzanan üretim sürecini yansıtarak, ülkemizin toplumsal, sosyolojik ve kültürel dönüşümünü gündeme getirdiğini belirtti.

Oya Eczacıbaşı, küratörlerin seçimiyle oluşturulan seçkinin, kadının sanattaki görünürlüğünü ve sanat tarihindeki konumlarını anımsattığını söyledi: "Bugün unutulmaya yüz tutmuş, yaşadıkları dönemde ise idealleri için mücadele etmiş öncü kadın sanatçılardan başlayan sergi, günümüzde çağdaş sanata yön veren, küresel sanat dünyasıyla bütünleşen, dünya müzelerinde, önemli koleksiyonlarda yer alan etkin ve yenilikçi kadın sanatçılara uzanan bir başarı öyküsünü sunuyor."

Eczacıbaşı, serginin ülkemiz sanat ortamında kadın kimliğini ele alarak, toplumsal, sosyolojik ve kültürel değişimi, kadın sanatçıların üretimlerinin çeşitliliği, özgünlüğü ve zenginliğiyle yansıttığını dile getirdi.

Sergiye paralel olarak düzenlenecek etkinliklerin de çeşitli sanat alanlarındaki kadın sanatçıların üretimlerinin değerlendirilmesi ve sorunlarının gündeme getirilmesi açısından bulunmaz bir platform oluşturacağını vurguladı.

İstanbul bienallerinin, Türkiye’de kadınların sanatsal üretiminin uluslararası düzeyde görünür olmasında rol oynadığını belirten Oya Eczacıbaşı, "Müzemiz de bu yıl 12. İstanbul Bienali ile eşzamanlı açtığı Hayal ve Hakikat sergisiyle, 74 kadın sanatçının yüz yılı aşkındır süren üretimlerini seçki niteliğinde sunuyor" dedi.

Oya Eczacıbaşı, İstanbul Modern’in de 17 yıllık bir "hayalin hakikate" dönüşmesi olduğunu anımsattı: "İstanbul Modern’in başyapıtlarından biri de bu "hayal" gerçekleşmeden önce "müzenin bir gün mutlaka kurulacağı" inancıyla Fahrelnissa Zeid’in kızı Şirin Devrim’in bağışladığı, annesine ait Cehennemim tablosudur. Bu nedenle Hayal ve Hakikat sergisinin müzemizde yer alması bizim için ayrı bir anlam ve önem taşıyor."

Sergi sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su Dr. Erdal Karamercan, "20. Yüzyıl başlarından günümüze kadar farklı disiplinlerde çalışmalarını sürdüren 74 değerli kadın sanatçımızın yapıtlarının ilk kez bir araya getirilmesine katkı sağlamış olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Dr. Erdal Karamercan,"Sergide yer alan kadın sanatçıların, kendi hayatları, gözlemleri ya da tanıklık ettikleri başka hayatlar ve hayalleri aracılığıyla Türkiye’nin toplumsal cinsiyet tarihine de bir anlamda ışık tuttuğunu" belirtti.

Özgünlük ve hakikat arayışı

İstanbul Modern Şef Küratörü ve serginin küratörlerinden Levent Çalıkoğlu "Hayal ve Hakikat, Türkiye’den Modern ve Çağdaş Kadın Sanatçılar" başlıklı katalog yazısında, serginin "pek çok referansla birlikte Türkiye’de kadına, kadın sanatçıların tarihsel bağlamda kendilerini konumlandırma arzularına ve bugünkü sosyal, kültürel ve politik dünyadaki hakikat arayışlarına bir sanat formu üzerinden işaret ettiğini" vurguluyor.

SERGİ ETKİNLİKLERİ

Hayal ve Hakikat sergisi süresince, çeşitli ana başlıkları içeren panel, sempozyum ve atölye gibi etkinlikler gerçekleşecek.  Serginin küratörleri, sanatçıları ve sanat eleştirmenlerinin katılacakları söyleşilerin yanı sıra görsel sanatlar, müzik, edebiyat, sinema, tiyatro, karikatür, tasarım, mimari ve kent kültürü başlıklı buluşmalarda yazarlar, sanatçılar ve eleştirmenler izleyicilerle bir araya gelecek.  

• Kadın izleyiciler için, sanatçılarla bir araya gelebilecekleri “Biz Bize Buluşmalar” başlıklı ücretsiz atölye çalışmaları uygulanacak.  Ayda bir kez Perşembe günleri düzenlenecek atölyeler, katılımcılara Hayal ve Hakikat sergisinde eserleri bulunan bazı sanatçılarla tanışma, onlarla yaratım süreçleri hakkındaki kısa söyleşiler yapma ve sanatçılarla birlikte sanat çalışmaları oluşturma olanağı tanıyor. Sanatçı Arzu Başaran, Güneş Terkol, Gül Ilgaz ve sanatçı oluşumu AtılKunst (Gözde İlkin, Gülçin Aksoy, Yasemin Nur Toksoy) “Biz Bize Buluşmalar” için kendi tasarladıkları atölye programlarında kadın izleyicilerle birlikte sanat yapıyor.      
 
• İstanbul Modern Sinema’da oyuncu Derya Alabora Türk sinemasında dönemeç niteliği taşıyan kadın yönetmen, oyuncu ve sinema karakterlerinin yer aldığı “Hayal ve Hakikat” başlıklı bir seçki hazırladı. Film programına paralel olarak söyleşiler de gerçekleştirilecek.

Sergiye paralel etkinlikler

• İstanbul Modern Eğitim ve Sosyal Projeler Bölümü, Hayal ve Hakikat sergisine paralel olarak, Eğitim Sponsoru Garanti Bankası’nın katkılarıyla farklı yaş gruplarına özel tasarladığı “Hayal Peşinde” başlıklı eğitim programlarında, çocuklara, gençlere ve ailelere yönelik ücretsiz sanat atölyeleri düzenleyecek.  Program, çocukları, gençleri ve aileleri sergide eserleri bulunan sanatçıların izinden giderek, onların hayal dünyalarını keşfetmeye, hayallerini organik malzemelerle oluşturacakları nesnelere, performans çalışmalarına, resimlere, oyuncak tasarımlarına ve maketlere taşımaya çağırıyor. Programda, 4-6 yaş grubundaki çocuklar için “Renkli Portreler”, 7-9 yaş grubundaki çocuklar için “Masal Haritaları”, 10-12 yaş grubundaki çocuklar için “Nesnelerin Beş Hali” ve 13-16 yaş grubundaki gençler için ise “Kağıttan Mobilyalar” isimli atölyeler düzenleniyor. Ayrıca çocuklarıyla birlikte sanat çalışmalarına katılmak isteyen aileler, Ailece Sanat programının “Çocuk Oyuncağı” ve “Küçücük Kutucuk” isimli atölyelerine katılabiliyor. Tüm atölye çalışmaları ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor.

• CNN Türk’ün katkılarıyla serginin gerçekleşme sürecinin yanı sıra küratörler ve sanatçılarla söyleşileri içeren bir belgesel hazırlandı.

• Hayal ve Hakikat ile eşzamanlı olarak İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde yer alan Tekinsiz Karşılaşmalar sergisinde Türkiye’den genç kuşak altı kadın sanatçı,  “tekinsizlik” kavramını ele alırken, aynı zamanda fotoğrafın olanaklarını ve yeni sergileme biçimlerini araştırıyor.

• İstanbul Modern Kütüphane’de yine sergi sanatçılarının yaşamlarına ve sanatlarına ilişkin kitaplar ve çeşitli kaynaklar yer alacak.

• İstanbul Modern Mağaza’da sanatçıların yapıtlarından oluşan çeşitli hediyelik eşyalar bulunacak.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Sanko Sanat Galerisi 2. Uluslararası Ressamlar Buluşması Türkiye ve yabancı ülkelerden 23 ressamın katılımı ile 7 Mayıs’ta başlayacak. Türkiye’de ekonominin sembol kenti haline gelen Gaziantep’i, sanat alanında
0
0
Tuzla Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi, Türk el sanatlarının en nadide örneklerini, Tuzla halkının beğenisine sundu. Özenle hazırlanan el sanatları sergisi, sanatseverler tarafından beğeni ile karşılandı. Tuzla Belediyesi K
0
0
Adapazarı Kız Teknik ve Meslek Lisesi Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan Yılsonu Sergisi Serdivan Park AVM’de açıldı.Grafik ve Fotoğrafçılık, El Sanatları Teknolojileri, Giyim Üretim Teknolojileri
0
0
Halim Utlu Başkent'in yeni galerilerinden Kılınçaslan Eğitim,Kültür ve Sanat Vakfı (KAV) Sanat Galerisi'nde,7 Şubat-2 Mart tarihleri arasında "Biri/Kim" konulu sergi açan ressam Çiğdem Buç
0
0
Halim Utlu Goethe Enstitüsü (Ankara) tarafından,TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi işbirliği ile düzenlenen ve Stuttgart Dış İlişkiler Enstitüsü (IfA ) ile Mimarlık ve Kent Planlama Dergisi ARCH+ (Berlin) tarafından ha
0
0