english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Ankara’da yılın en 'kısa' günü
Festival
19.12.2012

Dünyanın dört bir yanından genç sinemacıları bir araya getiren Film Fabrik’in kısa metraj filmleri Fransa, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti’nden sonra Ankara'da da sunuluyor.

Ankara Fransız Kültür Merkezi ve Büyülü Fener Sineması 21 Aralık’ta (yılın en kısa gününde) önemli bir etkinliği hayata geçiriyor. Film Fabrik bünyesinde hazırlanan, Art Park yapımı dört kısa filmden oluşan bir seçki Türkiyeli yönetmenlerin kısa filmleriyle buluşuyor.

Kızılay Büyülü Fener sinemasında gösterilecek sekiz kısa filmin yer aldığı programda, filmlerin ardından Fransa’dan Pierre Henry Debiès ve Türkiye’den Arin İnan Arslan’la söyleşi gerçekleşecek.

Fransa (Art Park’tan) Kısa Filmler
Amerikalı yönetmen Andréa A.Stuart’ın 2010 yılında çektiği “Neighbor /Komşu” (15'); Finlanda'nın küçük bir kasabasına yerleşen Amerikalı siyahi bir adamın kasabada geçirdiği günleri merkezine alan film, öteki olma ve dostluk üzerinden hikayesini kuruyor.

Fransız yönetmen Joseph Couturier’in 2005 yılında çektiği “Funny Eye /Komik Göz” (17'27''); korku edebiyatının usta yazarlarından Edgar Allen Poe’nun “Kuyu ve Sarkaç” hikayesinden uyarlandı. Film, bir palyaçonun modern toplumun Engizisyon mahkemeleri tarafından modern yaşamı temsili değerleri nedeniyle ölüme mahkum edilmesini anlatır. Palyaço dayanılmaz derecede olan fiziksel ve ahlaki baskılara katlanmak zorundadır.

Finlandiyalı yönetmen Antony Bentley’in 2011 yılında çektiği “Driver / Sürücü” (11'); bir cenaze arabası sürücüsü ile ‘ölü’ müşterisi arasındaki yol boyunca süren ilginç sohbete ortak ediyor seyircisini.


Strain

Fransız yönetmen Pierre Henry Debies’in 2012 yılında çektiği “Strain/ Zorlanma” (13'19''), yabancı bir ülkeye entegre olamayan genç bir Fransız kadının kıskançlıkla kemirilen zihninin zamanla deliliğe mahkum olmasını incelikli bir hikayeyle anlatıyor. (Filmin ardından yönetmen PH Debies ile bir söyleşi gerçekleşecektir.)


Sessiz

Türkiye’den Kısa Filmler
Yönetmen Rezzan Yeşilbaş’ın 65. Cannes Film Festivali’nden en iyi kısa film ödülüyle dönen “Be Deng / Sessiz” ( 14') filmi 1984 yılında Diyarbakır’da tutuklu olan kocasına, cezaevi koşullarında yasak olmasına rağmen yeni bir çift ayakkabı götürmeye çalışan Zeynep’in hikayesini oldukça ustalıklı bir sinemayla anlatıyor.


Kırmızı Alarm

Uzun metraj filmleriyle de tanıdığımız yönetmen Emre Akay, 2011 yapımı “Kırmızı Alarm” (15') filminde bir siyasi parti genel başkanı olan Kudret Türkdoğan’ın ve etrafındaki erkeklerin oldukça sorunlu ‘siyasal’ dünyasına götürüyor seyirciyi. Devlet Televizyonu’ndaki konuşmasına saatler kala hazırlıklarını sürdüren başkanın esas derdi, programa bayrak kırmızısı bir kravatla çıkmaktır.

Ertuğ Tüfekçioğlu’nun yönettiği, oyuncu İrem Altuğ’un yazıp başrolünde oynadığı “Direk Aşk” (11') çaresiz bir kadının hiç beklemediği bir anda aşık olmasını anlatan traji komik bir hikaye.

Yönetmen Arin İnan Arslan’ın üçüncü kısa metraj filmi “Pera Berbangê / Arpeggio Ante Lucem” (15'), Dersim'de evcil güvercinlerini çarşıda azat ettirerek geçimini sağlayan Bışkov'un ve köylerin boşaltılmasıyla birlikte kente yerleşmek zorunda kalan insanların hikayesi anlatılıyor. (Filmin ardından yönetmen Arin İnan Arslan ile bir söyleşi gerçekleşecektir.)

YER: BÜYÜLÜ FENER SİNEMASI / KIZILAY
GİRİŞ / ENTRY: 5 TL
21 ARALIK 2012 – 19.00

ADRES
Büyülü Fener Sineması
Meşrutiyet Cad. Hatay Sokak No 18, Kızılay
Tel : 0312 425 01 00

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Bu yıl 17'incisi düzenlenen Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, genç ressam Nedret Andre'nin Boston Üniversitesi'ndeki "Transit" isimli sergisinin kapanışı ile sona erdi. Çağdaş T
0
0
Dünya Turizmi İzmir'de Buluşuyor Türkiye'nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan '’Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı’’,  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği-T&
0
0
CİHAN Adana'dan 15 yıl önce fotoğraf çekimi için çıktıkları yolculukta geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üyesi 13 kişi anısına, Adana B&u
0
0
Küratörler: Charlotte Bank ve Delphine Leccas Şam Görsel Sanatlar Festivali 2010 yılında sergiler, gösterimler, multimedya performansları, paneller, konuşmalar ve atölye çalışmalarını içeren bir program
0
0
İHA Zihni Aldırmaz Başkanlığı’nda Adana Büyükşehir Belediyesi’nde biraraya gelen çeşitli meslek dallarındaki 35 kurum ve kuruluş temsilcisi, 4-8 Aralık 2012 tarihinde düzenlenecek “Ondördünc&uu
0
0