english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
400 yıllık dostluk için boyuyorlar
Diğer
16.12.2012

Hollandalı ve Türk Sanatçılar, Kadıköy’de sokak kalıplarını boyuyor.  Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı, Kadıköy’de ilginç bir etkinlikle kutlanıyor.

Hollanda’da bulunan On The Sand Sanat Vakfı ve Hollanda Konsolosluğu aracılığıyla Türkiye’ye gelen 7 kişilik sanatçı grubu, Hollanda Proje Direktörü Marlous Wessels ve Türkiye Proje Direktörü Çağlayan Sarıkuş yönetiminde, Süreyya Operası önünde bulunan sokak kalıplarını çini desenleriyle boyuyor.

Hollanda ile Türkiye arasında İpek Yolu ile başlayan, İznik’ten Hollanda’nın Delft kentine taşınan çini boyama sanatı, Kadıköy’e taşındı. İznik ve Delft Çinisi’nin tarihi buluşmasını anlatan proje için Kadıköy’e gelen Hollandalı ve İstanbullu sanatçılar, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası kaldırımlarında renkli görüntüler oluşturdu.

 

Sokak kalıplarını İznik ve Delft çinilerinin ortak rengi olan mavi çini desenleriyle süsleyen gençler, 400 yıllık dostluk anısına Kadıköy’e renkli bir hatıra bırakmayı hedefliyorlar.

Süreyya Operası önünde bulunan 50 adet sokak kalıbını boyayarak dostluk mesajı veren gençlerin proje tanıtımı, 15 Aralık Cumartesi günü saat 13.00’de, Hollanda Kültür Ataşesi Daniel Coenraad Stork ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ ün katılacağı basın toplantısında tanıtılacak. Tanıtım sırasında, On the Sand Sanat Vakfı Kurucu Başkanı ve Proje Kreatörü Kıvanç Sarıkuş akustik konser verecek.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
El işi sanatına olan merakı nedeniyle internette araştırma yaparken dikkatini çeken sepet ve iskemle örmeciliğini yapabilmek için Rize'de mesleğin inceliklerini öğrenen Nurten Sıkar, şimdi memleketindeki diğer kadınlara
0
0
Son yıllarda gelişen ve el sanatları sergilerinde boy gösteren keçe sanatının ustalarından Nilüfer Soyupak, keçe yapımını ve aşamalarını anlattı. İstanbul doğumlu, ilk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlayan
0
0
Halim Utlu Tropfest Festival Başkanı Laverty ve Tropfest 2012 ve 2013 birincileri,Avustralya'lı yönetmenler Clifford ve Jones, film gösteriminden sonra soruları yanıtlayacak... 1993 yılında, ödüllü aktör
0
0
Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat Derneği (BKSD) işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Sanat Seminerleri’, daha çok vatandaşı sanatla buluşturarak kentin kültürel ve sosyal yaşamına katkı
0
0
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Türkiye Kültür Portalı'nın tanıtımı ile ilgili toplantıya; Bakanlık üst düzey yetkilileri ile İl Kültür ve Turizm Müdürleri katıldı. 
0
0