english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Türk ressamlar sergide buluştu
Resim
11.12.2012

AA

48 Türk ressamın eserleri "Türk Resmine İmza Atanlar" sergisinde görülebilir.

Türk resminin 48 ustasının başyapıt niteliğindeki eserlerinin yer aldığı ''Türk Resmine İmza Atanlar'' sergisi, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı törenle Airport Outlet Center'da açıldı.

Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Milli Kütüphane Başkanı Tuncel Acar, Milli Kütüphane'nin kitaptan süreli yayına, afişten tabloya kadar onlarca çeşit materyali koleksiyonunda bulundurduğunu söyledi.

Bu materyallerin içinde en değerlilerinden birinin de tanınmış ressamların sulu boya, yağlı boya ve kara kalem resimlerinden oluşan tablo koleksiyonu olduğunu belirten Acar, Milli Kütüphane koleksiyonunda toplam 516 orijinal tablo bulunduğunu ifade etti.

Acar, Milli Kütüphane'nin, kurucusu Adnan Ötüken'den bu yana sanatsal aktiviteleri daima ön planda tuttuğunu anlatarak, özellikle güzel sanatlara ilişkin arşiv oluşturma çabasını günümüze kadar devam ettirdiğini dile getirdi.

Milli Kütüphane tablo koleksiyonunun, Bakanlığın faaliyetleri kapsamında çeşitli vesilelerle sergilendiğini ve sergilenmeye devam ettiğini aktaran Acar, bugün 48 ressamın 60 tablosunu sanatseverlerle buluşturduklarını kaydetti.

Konuşmanın ardından Kültür ve Turizm Bakanı Günay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Emre Bilgili ile diğer yetkililer, kurdele keserek açılışını yaptıkları sergiyi gezdi.

-Sergi-

''Türk Resmine İmza Atanlar'' sergisinde, Milli Kütüphane Başkanlığı özel koleksiyonunda yer alan ve büyük bölümü daha önce hiç sergilenmemiş birbirinden değerli 60 eser, ilk kez görülebilecek.

Sergide, Türk resminin ''altın fırçaları'' olarak adlandırılan İbrahim Çallı'nın ''Yaralı Asker'', Hoca Ali Rıza'nın ''Fırtınada Deniz'', ''Köprü'', ''Oda İçi'', ''Evler'', ''Meyveler'' ve ''Yemişler'', Nuri İyem'in ''Kompozisyon'', Şeref Bigalı'nın ''Haziran Ayı'' ve ''Karşıyaka'da'', Bedia Taran'ın ''Ayçiçeği Tarlası'', Mehmet A. Laga'nın ''Kale Balıkhanesi'', Hasan Kavruk'un ''Eski İstanbul'', Maide Arel'in ''Bursa Çekirge'', Mehmet Uzel'in ''Ata'nın Yatak Odası'', Feyhaman Duran'ın ''Yemişler'', Nüzhet İslimyeli'nin ''Zincirli Kuyu Kasrı'', Pertev Boyar'ın ''Çiçekli Natürmort'' eserlerinin de yer aldığı tablolar sanatseverlerle buluşacak.

Sergi, 31 Aralık'a kadar ziyarete açık kalacak.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
İHA Dünyaca ünlü Naif Ressam Hüseyin Yüce, eserleriyle Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) Sergi Salonunda sevenleriyle buluştu. Yaklaşık 9 yıldır felçli olan Naif Ressam Hüseyin
0
0
TAK “Benim Rengim Sevgi ve Barış” isimli resim sergisi Atatürk Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıldı. Sergi açılışına Milli Eğitim Kültür ve Spor Bakanı As
0
0
"Tuvale her dokunuş bir heyecan sürecidir." Sabah uyanınca gözümün önünde beliren resmin içeriğinin önlenemez heyecanı sarar bütün benliğimi. Atelye yolunda, direksiyon başında deta
0
0
Halim Utlu                           " Tamam, insanın tüm bilinmezliğiyle, tüm yönleriyle, karmaşı
0
0
Boya, fırça ve tuval arasındaki sırları çözüp onların evreninde kendisine nefes kesici bir dünya yaratan usta ressam Erdal Alantar, Art Point Gallery’nin ısrarlı çabaları sonucunda ‘’Hayatımın
0
0