english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Video oyunları sanat oldu
Digital
09.12.2012

New York’taki modern sanat müzesi MoMa, 14 farklı video oyundan oluşan yeni bir sergi açmaya hazırlanıyor. Müzenin bu kararı ‘oyundan sanat olur mu?’ sorularını da beraberinde getirdi.

ABD’nin New York şehrinde bulunan modern sanat müzesi MoMa, Mart’ta başlayacak yeni sergi için 14 farklı video oyunu seçtiğini duyurdu.

‘Pac-Man’, ‘Tetris’ ve ‘Sims’ gibi zamansız ve klasikleşen oyunları sergisine ekleyen müze, yakında ‘Snake’, ‘Space Invaders’ ve ‘Grim Fandango’ başta olmak üzere oyun sayısını 40’a yükseltmeyi planlıyor.

Bilgisayar oyunlarından sanat olur mu sorusuna ise müzenin Mimari ve Tasarım bölümünün küratörü Paola Antonelli, blog yazısında açıkladı. Antonelli, oyunların birer sanat ürünü olduğunu ve onlara tasarım yönünden yaklaştıkları için yeni bir girişim başlattıklarını yazdı.

Müze küratörü, oyunları seçerken sadece görsel kaliteye değil, oyunun sağladığı estetik deneyime, kodlarla oluşturduğu alana dikkat ederek, akademisyenler, eleştirmen ve dijital uzmanlardan tavsiye aldıklarını belirtti.

Oyunları, sergi açıldıktan sonra müzede oynamak mümkün olacak.

Oyun seçkisi 1980’den başlayarak günümüze kadar geliyor. MoMa’nın ilk etapta seçtiği 14 oyunun listesi ise şöyle:

-Pac-Man (1980)

-Tetris (1984)

-Another World (1991)

-Myst (1993)

-SimCity 2000 (1994)

-vib-ribbon (1999)

-The Sims (2000)

-Katamari Damacy (2004)

-EVE Online (2003)

-Dwarf Fortress (2006)

-Portal (2007)

-flOw(2006)

-Passage(2008)

-Canabalt (2009)

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Abdi İbrahim'in, 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Türkiye'ye getirdiği Van GoghAlive Dijital Sanat Sergisi'ni İstanbul ve Ankara'da 215 bin kişi gezdi. Abdi İbrahim firmasından yapılan açıklamaya g
0
0
Halim Utlu                    Başkent'li sanatseverlere edebiyat ,resim ve müzik bir arada, adeta bir tepside sunuluyor. 2000'den fazla eser üreten sanatçı, sadece
0
0
Van Gogh Alive sergisi İstanbul'un ardından Ankara'da. Bayramın ilk gününde, Cer Modern'deki serginin ziyaretçisi çoktu. Sanatla teknolojiyi buluşturan dijital sergi ziyaretçileri büyüledi.
0
0
'Dost teknoloji' sloganıyla tüketicilerine ulaşan Vestel, sanatsal etkinliklere verdiği destekle öne çıkıyor. Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, "Sanata destek, toplumsal görevimiz" diyor
0
0
Haber: Tevfik Erk Allianoi, Anadolu Sağlık Merkezinde yeniden hayat buluyor Anadolu Sağlık Suadiye Tıp Merkezi’nde  açılan üç boyutlu Allianoi fotoğrafları sergisi,iş ve cemiyet hayatının tanınmış isimlerini b
0
0