english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
İnovasyon Haftası’nda mermeri konuşturan sergi
Heykel
09.12.2012

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen İnovasyon Haftası’nda Anadolu mermerinin farklı bir form kazandığı eserlerden oluşan (Ve mermer dedi ki: Yol seni değiştirir) isimli sergi, 6 – 8 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi giriş katında açık olacak.

Günümüzde küresel pazarda sadece firmalar değil, ülkeler de rekabet ediyor ve daha yenilikçi olmayı başaran bir adım öne geçiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen İnovasyon Haftası’nda rekabetin yoğun olduğu pazardan çıkış noktaları konuşulacak. Hafta kapsamında “Thus Spoke the Marble: The Journey Alters You” (Ve mermer dedi ki: Yol seni değiştirir) adlı bir sergi de yer alacak.

Türk doğal taşlarının uluslararası pazarlarda tercih edilmesini sağlamak amacıyla düzenlenen ve dünyaca ünlü tasarımcıların dokunuşlarıyla Anadolu mermerinin farklı bir form kazandığı eserlerden oluşan sergi, 6 – 8 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi giriş katında açık olacak.

“Thus Spoke the Marble: The Journey Alters You” sergisi, ilk kez 2012 yılında Milano Tasarım Haftası’nda sergilendi.Türkiye’deki ilk durağı da İnovasyon Haftası oldu. Sergi önümüzdeki yıl dünyanın önemli merkezlerini ziyaret etmeye devam edecek.

Türkiye’den Can Yalman, Ayşe Birsel (Birsel + Seck) ve serginin küratörlüğünü de üstlenen Demirden Design’ın tasarımlarının bulunduğu sergide, dünyanın önde gelen tasarımcıları Werner Aisslinger ve Richard Hutten de eserleriyle yer alıyor.

Ödüllü tasarımcılar Ayşe Birsel ve Bibi Seck, mermerin ölümsüz ve asil olmasından yola çıkarak “Bir Olma”yı ifade eden kubbe tasarımıyla dikkat çekiyor.

Serginin aynı zamanda küratörlüğünü üstlenen tasarım stüdyosu Demirden Design’ın tasarımında, mermerin gizli bir orman gölününün berrak sularının yanında yer alan bir şölen sofrası yansıtılıyor.

Ünlü tasarımcı Can Yalman’ın sergi için yaptığı tasarım ise “Hatıralar” ismini taşıyor. Yeni bir yaklaşım ve bakış açısı sunan tasarım, her yeni deneyimin diğerlerinin üzerine inşa edildiği anlatıyor.

İMİB tarafından İstanbul’a taşınan sergi, Türk mimar ve tasarımcılarının dikkatini mermere çekmeyi, mermerin tasarımla buluştuğunda nasıl inovatif bir yaklaşım sergileyebildiğini ve böylelikle katma değerli bir ürün haline dönüştüğünü gösteriyor.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
İlke Yılmaz, 'Akılalmaz' adlı sergisindeki işlerde estetize ettiğimiz hayata, kodlara ve değerlere odaklanıyor. Sanatçı bunu yaparken kültürel belleğimize dikkat çekiyor. İlke Yılmaz’ın kişisel sergisi 
0
0
Abdülkadir Öztürk eserlerini 21 Kasım - 19 Ocak 2012 tarihleri arasında Nişantaşı Tem Art Galerisi'nde sergileyecek. Sanatçı heykellerini şekillendirirken insan figürlerini gizliyor; içiçe giren for
0
0
Gunther von Hagen'ın Ankara'da Kent Alışveriş Merkezi'ndeki ''Body Worlds Orijinal Vücut Dünyası-Yaşam Döngüsü'' sergisinin süresi, yoğun talep üzerine uzatıldı. Konuyla ilgili a&c
0
0
Dantel ve iğne oyası malzemeleri kullandığı heykelleriyle dikkat çeken İzmirli sanatçı Ozan Oganer, ‘Dilemma’ başlıklı yeni sergisiyle Merkür Sanat Galerisi’nde. Oganer, ‘poliol’den üretti
0
0
Günümüz Türk heykelinin yetenekli isimlerinden biri olan Ozan Oganer’in üçüncü kişisel sergisi “Dilemma”, 9 Kasım’da Galeri Merkür’de açılıyor. Sanatçın
0
0