english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
13 Kare Sanat Festivali başladı
Festival
05.12.2012

CİHAN

Adana'dan 15 yıl önce fotoğraf çekimi için çıktıkları yolculukta geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üyesi 13 kişi anısına, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin Altın Koza etkinlikleri kapsamında düzenlediği 13 Kare Sanat Festivali'nin 14.'sü başladı.
Festival bu yıl 39 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle 8 Aralık Cumartesi gününe kadar sürecek. Festival "Adana'yı seviyorum" ve 1882 yılında bir bina inşaatı sırasında bulunarak patates çuvalı içinde yurt dışına çıkarılan "Mısırlı Hemşire Sansneferu Heykeli'ni Geri İstiyoruz" teması içerecek.

13 Kare Sanat Festivali, Altın Koza Film Festivali'nden sonra en büyük etkinlik olarak biliniyor. Festival kapsamında tüm etkinlikler ücretsiz gerçekleştirilecek. Festivalde karikatürist Turhan Selçuk'un 'Söz Çizginin' adlı eserleri Abidin Dino Parkı'nda sergilenecek. Festival kapsamında "Sanat Sevgidir" yürüyüşü yapılacak.

Festivalin ilk gününde 75. Yıl Sanat Galerisi'nde Özcan Ağaoğlu'nun "İranabak" adlı fotoğraf sergisi açıldı, Özcan Ağaoğlu ile Füruzan'ın kitap imza etkinliği gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda ise Altın Oran Doğa Grubu'nun "Torosların Nadide Çiçekleri" adlı gösterisi gerçekleştirildi. Tiyatro sanatçısı Genco Erkal'ın da "İnsanlarım" adlı oyunu sahnelendi. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Zihni Aldırmaz, buradaki törende yaptığı konuşmada, 13 Kare Sanat Festivali'nin önemine dikkat çekerek, "Çukurova sanatı ve sanatçısı ile ünlü. Ustaların buluştuğu etkinliğin büyük ilgi göreceğini biliyorum." dedi. Festival koordinatörlerinden Büyükşehir Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni İsmail Timuçin ise sanat etkinliklerinin tüm Türkiye'ye yayılacağını kaydederek, "Bu etkinlikler birbirimizi daha çok sevmenin ilk adımıdır." diye konuştu.

Festivalin ikinci gününde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "2011 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü" verilen fotoğraf sanatçısı Sıtkı Fırat'ın "Türk Dünyasından İzler" adlı sergisi açılacak. Aynı gün Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi "Mevlana ve Mesnevilik" konulu söyleşi yapacak. Söyleşinin ardından Uluslararası Mevlana Vakfı Rumi Türk Musikisi Topluluğu konser verecek.

6 Aralık Perşembe günü, "Mehmet Baltacı anısına" bölümünde önemli fotoğrafçılardan Gültekin Çizgen'in sunumuyla, İstanbul Fotoğraf Müzesi Koleksiyon Sergisi ile birlikte "Mehmet Baltacı'nın Bir Zamanlar İstanbul" sergisi ve Altınoran Düşünce Sanat Platformu'nun fotoğrafları sergilenecek.

Sergilerin yanı sıra, "Ustalardan sunumlar" bölümünde İzzet Keribar'dan "Endülüs ve Valancia", Sıtkı Fırat'tan "Sıladan Gurbete-Fotoğrafın Ardında 65 Yıl", Ara Güler'den "Seçmeler" adlı fotoğraf gösterileri ve söyleşiler yer alacak. Bu arada Gültekin Çizgen, "Gergedanlar iyi fotoğraf çekemez" kitabını imzalayacak.

7 Aralık Cuma günü, Adana Kültür Sanat Merkezi'nde Mahmut Hazım Kısakürek'in sunumu Metin Bahçıvan'ın moderatörlüğünde "Çocuk ve Tiyatro" çalıştayı düzenlenecek. Aynı gün fotoğraf sanatçısı Ali Öz'ün "Tarlabaşı" adlı fotoğraf sergisi Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde sanatseverlerle buluşacak. Sergiden sonra Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası Büyükşehir Belediye tiyatro salonunda konser verecek.

Etkinliklerin son günü olan 8 Aralık Cumartesi günü ise Mesut Dikel, İlham Enveroğlu ve Ömer Tayfur Öztürk'ün hat, minyatür, resim ve heykel sergisi Büyükşehir Belediyesi fuayesinde açılacak. "Altın Kamera Fotoğraf Yarışması" ödül töreni ve sergisi ise AFAD'ın Kasım Gülek Fotoğraf Sanat Galerisi'nde yapılacak. Aynı gün "Mısırlı Hemşire Sansneferu Heykeli'ni Geri İstiyoruz" konulu imza kampanyası başlatılacak. Festival kapsamında Türk edebiyatının büyük ustası Orhan Kemal'iin oğlu Işık Öğütçü, okullarda babasının hayatını ve edebiyatını anlatacak.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Bu yıl 17'incisi düzenlenen Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, genç ressam Nedret Andre'nin Boston Üniversitesi'ndeki "Transit" isimli sergisinin kapanışı ile sona erdi. Çağdaş T
0
0
Dünyanın dört bir yanından genç sinemacıları bir araya getiren Film Fabrik’in kısa metraj filmleri Fransa, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti’nden sonra Ankara'da da sunuluyor. Ankara Fransız Kültür
0
0
Dünya Turizmi İzmir'de Buluşuyor Türkiye'nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan '’Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı’’,  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği-T&
0
0
Küratörler: Charlotte Bank ve Delphine Leccas Şam Görsel Sanatlar Festivali 2010 yılında sergiler, gösterimler, multimedya performansları, paneller, konuşmalar ve atölye çalışmalarını içeren bir program
0
0
İHA Zihni Aldırmaz Başkanlığı’nda Adana Büyükşehir Belediyesi’nde biraraya gelen çeşitli meslek dallarındaki 35 kurum ve kuruluş temsilcisi, 4-8 Aralık 2012 tarihinde düzenlenecek “Ondördünc&uu
0
0