english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
"ortak Akıl" 13 Kare Sanat Festivali İçin Birarada
Festival
05.11.2012

İHA

Zihni Aldırmaz Başkanlığı’nda Adana Büyükşehir Belediyesi’nde biraraya gelen çeşitli meslek dallarındaki 35 kurum ve kuruluş temsilcisi, 4-8 Aralık 2012 tarihinde düzenlenecek “Ondördüncü 13 Kare Sanat Festivali” öncesi etkinlikle ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Toplantının açış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, engellilerle ilgili yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. “Herkesin kartviziti engelsiz olsun” sloganıyla görme engelliler için Braille alfabesiyle bastırdığı kartvizitleri konuklara dağıtan Aldırmaz, belediye otobüs filosundaki otobüsleri de engelsiz hale getirdiklerini vurguladı.

13 Kare Sanat Festivali öncesi gerçekleşen toplantıya katılımları nedeniyle meslek oda, sivil toplum kuruluşları ile kültür ve sanat dernekleri temsilcilerine teşekkür eden Zihni Aldırmaz, “Festivali, Adana’nın en seçkin ve etkin 35 kuruluşu ile birlikte yapmaktan gurur duyuyoruz. Sizlerin katkısı olmasa, bu festivialinde bir anlamı olmaz” dedi. 13 Kare Sanat Festivali’nin, Altın Koza Film Festivali’nden sonra en büyük etkinlik olduğunu vurgulayan Zihni Aldırmaz, ayrıca 2013 yılının Nisan ayında “Portakal Çiçeği Festivali” yapacaklarını da anlattı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sanat Danışmanı ve 13 Kare Sanat Festivali Koordinatörü Dr. Haluk Uygur da, çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Katılımcılara teşekkür eden Uygur, “Ortak sanat için biraraya geldik. Davetimizi aldığımızda ayağa kalktınız, şahlandınız. Bu da Adana’nın sanat potansiyelini açık bir şekilde gösteriyor” şeklinde konuştu.

4-8 Aralık 2012 tarihlerinde gerçekleşecek festivali “Ustaların Buluşması” olarak niteleyen Dr. Haluk Uygur, “Paneller, söyleşiler, sergiler, konserler, tiyatro oyunları ve çalıştay gibi etkinliklerin yeraldığı festivali Adana’daki 35 önemli kurumla birlikte yapıyoruz” dedi. Dr. Haluk Uygur, “Turhan Selçuk Söz Çizginin Karikatür Sergisi”nin de izlenime sunulacağı festivale Etem Çalışkan, Özcan Ağaoğlu, Genco Erkal, Sıtkı Fırat, Esin Çelebi, İzzet Keribar, Gültekin Çizgen, Ali Öz, Mesut Dikel, İlham Enveroğlu, Ömer Tayfur gibi isimlerin de katılacağını belirtti.

13 Kare Sanat Festivali’nde ADASO’nun önülük yaptığı “Adanayı Seviyorum” mesajının kullanılacağını, logolarda yer alacağını anlatan Dr. Haluk Uygur, “Çünkü bizler, Adana’yı sevenlerin biraraya geldiği insanlar olmak istiyoruz” dedi.

Festivalin başka bir hedefinin de Tepebağ’dan çıkartılan ancak halen New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen Sansneferu Heykeli’ni Türkiye’ye getirmek olduğunun altını çizdi.

Daha sonra toplantıya katılan Adana’daki meslek oda, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile kültür ve sanat dernek yöneticileri söz aldı. Temsilciler, festivalle ilgili fikir ve önerilerini sundular. Temsilciler, kültür ve sanata verdiği destek nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’a da teşekkür ettiler.

13 Kare Sanat Festivali’ni birlikte yapan 35 kuruluş şunlar:

“Adana Büyükşehir Belediyesi, Altın Koza, Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu, Adana Sinema Derneği, AFAD, Adana Tabip Odası, ADSİAD, Adana Sanayi Odası, Lions Kulubü, Seyhan Rotary Kulubü, Adana Kültür Sanat Derneği, ÇUGİAD, Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Kadın Meclisi, Çocuk Platformu, Gençlik Meclisi, Öğrenci Meclisi, Çukurova Musuki Cemiyeti, Eczacılar Odası Musiki Topluluğu, Adana Valiliği Sevgiye Uzanan Eller T.S.M Korosu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti T.S.M Korosu, Kent Konseyi Kadınlar Korosu, Adana Barosu Oda Korosu, Akdeniz Kadınlar Koop. Derneği T.S.M Korosu, Adana Mimarlar Odası, TMMOB IKK, Adana Ressamlar Derneği, UNİMA, Adana Tiyatro Derneği, Anadolu Geleneksel Sanatları Derneği, Adana Çevre Gönüllüleri Derneği, Kadın Eli Derneği ve Çukurova Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Kolu.”

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Bu yıl 17'incisi düzenlenen Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali, genç ressam Nedret Andre'nin Boston Üniversitesi'ndeki "Transit" isimli sergisinin kapanışı ile sona erdi. Çağdaş T
0
0
Dünyanın dört bir yanından genç sinemacıları bir araya getiren Film Fabrik’in kısa metraj filmleri Fransa, Finlandiya ve Çek Cumhuriyeti’nden sonra Ankara'da da sunuluyor. Ankara Fransız Kültür
0
0
Dünya Turizmi İzmir'de Buluşuyor Türkiye'nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan '’Travel Turkey İzmir Turizm Fuar ve Konferansı’’,  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği-T&
0
0
CİHAN Adana'dan 15 yıl önce fotoğraf çekimi için çıktıkları yolculukta geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği (AFAD) üyesi 13 kişi anısına, Adana B&u
0
0
Küratörler: Charlotte Bank ve Delphine Leccas Şam Görsel Sanatlar Festivali 2010 yılında sergiler, gösterimler, multimedya performansları, paneller, konuşmalar ve atölye çalışmalarını içeren bir program
0
0