english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Mesut Dikel: Sanatın olmazsa olmazı edeptir
Sanatçılar
05.11.2012

İbrahim Ethem Gören / Dünya Bülteni

Çukurova bölgesinde gönlünde klasik İslâm-Türk sanatlarına açık kapılar bulunan sanat âşıklarına bu alanda muallimlik yapan Mesut Dikel Hoca ile konuştuk

Adana'ya, Hatay, İskenderun, Kozan, Pozantı, Tarsus, Dörtyol gibi yerlerden tezhip ve hüsn-i hat ilmini  talep eden talebelerimiz  geliyor çok şükür...

Mesut Dikel örnek bir öğretmen... Hezarfen bir sanatkâr, nevi şahsına münhasır kabiliyetleri olan bir üstad... Adana başta olmak üzere Mersin ve Çukurova bölgesinde gönlünde klasik İslâm-Türk sanatlarına açık kapılar bulunan sanat âşıklarına bu alanda muallimlik yapan Mesut Dikel Hoca ile geçtiğimiz günlerde Adana'da açtığı Anadolu'nun ilk özel sanat galerisi özelinde sanatı ve çalışmaları üzerine bir mülakat gerçekleştirdik.

Öncelikle Adana'nın; bir adım öte Çukurova'nın ilk özel Geleneksel, Klasik  Türk-İslam Sanatları Sanat Galerisi hayırlı mübarek olsun... Sanat Galerisi açma fikri nasıl doğdu? Burada neler yapmayı planlıyorsunuz?

Öncelikle bizler teşekkür ederiz. Adana'mız bir sanat şehri olmasına rağmen, sergi ve kültür merkezlerinin azlığı, özel galerilerin hiç olmaması bizleri böyle bir teşebbüse itti. Konsepti tamamen Geleneksel Türk-İslâm sanatları üzerine kuruldu. Adana'mızın en gözde semtlerinden, merkezde bulunan Reşatbey semtinde geçtiğimiz günlerde galerimizi açtık... Böyle bir galeriye bölgemizin ve Adana'mızın büyük ihtiyacı vardı. Şehrimizdeki az sayıdaki mekânlar genellikle hep resim, fotoğraf üzerine düzenlenmiş sergi mekânları... Kendi adımı taşıyan bu özel galeriye gelen sanatseverler birbirinden farklı, özel tasarımlar, özgün çalışmalar ve her şeyden önemlisi Geleneksel Türk-İslâm sanatlarının en seçkin örneklerini görme ve sahip olma imkânını bulacaklar.  Çok sayıda Adanalı hemşehrimizle de İslam Türk sanatları alanındaki tetebbuatımızı paylaşma imkânımız olacak.

HAT DERSLERİNİ ÜCRETSİZ VERİYOR

Bu alanda kaç yıldır eğitim veriyorsunuz? Öğrencileriniz en çok hangi sanat dalına ilgi duyuyor?

Adana'mızda ve Çukurova bölgesinde yaklaşık 15 yılı aşkın bir süre resim, grafik çalışmaları ve eğitimi üzerinde yoğunlaşmıştık... Son 6 yıldır gelen talepler üzerine kendi öz sanatlarımız üzerinde durmaya başladık. Genel yoğunluk tezhip, minyatür, ebru  ve hat sanatı üzerine oldu... Biz de Atölyemizdeki eğitim çalışmalarımızı  tamamen Geleneksel Sanatlarımıza ayırdık. Son 2-3 yıldır da sülüs-nesih hüsn-i hat Hocam Hattat Davut Bektaş'ın izni ile bildiğimiz yere kadar hüsn-i Hat derslerinin ücretsiz veriyoruz. Bu derslerimiz aynı zamanda Mersin'de de pazartesi günleri devam etmektedir.

Öğrencileriniz sadece Adana'dan mı? Bölge illerinden gelen öğrencileriniz de var mı?

Adana'ya, Hatay, İskenderun, Kozan, Pozantı, Tarsus, Dörtyol gibi yerlerden tezhip ve hüsn-i hat ilmini  talep eden talebelerimiz  geliyor çok şükür...


ÇUKUROVA BÖLGESİ'NDE ÖZ SANATLARIMIZI BİHAKKIN İCRA EDENLERİN SAYISI ÇOK AZ

Adana'da geleneksel sanatlarımıza yönelik ilgi ne durumda?

Adana'mızda aslında potansiyel ve ilgi mevcut. Lakin bilinçli, birikimli hoca ve  eğitimci eksikliği var... Şehrimizde tezhip, minyatür, ebru, hüsn-i hat sanatlarımızda  klasik usulü bilerek ders vermekte olan ne yazık ki şu an için bu fakirden başka kimse yok... Bir kaç arkadaşımız ebru alanında kendi çabalarıyla bir şeyler yapma gayreti içindeler. Ama bu bizim aldığımız klasik eğitim terbiyesi ve ilmi ile uzaktan yakından hiç alakası yok.. Sonuçlarını gördükçe bu bölgemizde de belli bir kesimde bu sanatlarımızın bilerek veya bilmeyerek yozlaştırıldığına şahit oluyor ve üzülüyoruz. Hocalarımız çok şükür İstanbul'da ve sanatlarını icra ediyorlar. Rabbim sanat ve sağlık dolu ömürler nasip etsin hepsine...  Onlardan nasıl bir terbiye ve ilim almışsak,  emanetçi şuuru ile öğrendiklerimizi doğru bir şekilde aktarma gayreti ve sorumluluğu içinde hareket ediyoruz.

Hat, tezhip, ebru, minyatür, naht, kaatı, sedef, metal oygularla birlikte resim, sulu boya, airbrush, grafik tasarım, fotoğraf ve gllüstrasyon çalışmaları da yapıyorsunuz? Birbirinden farklı ilgi ve yetenek alanlarında eser veriyorsunuz... Bu kadar sanat neviine nasıl vakit buluyorsunuz? Her bir sanat neviinin hakkını vermek için nasıl bir yöntem izliyorsunuz?

Allah her kuluna kaldıracağı kadar yük verir. Bizlere bu sanatları nasip etmesi çok özel ve ayrı bir ihsan... Üniversite yıllarımda, Temel Sanat Eğitimi, Grafik ve Resim eğitimi almış bir kişiyim sonuçta. Fotoğrafçı bir aileden gelmem, yıllarca Grafik tasarım sektörü içinde çalışarak üreten işveren olmam bana haliyle bazı avantajlar getiriyor.

SANATIN İNCELİKLERİ İLE BERABER EDEBİNİ DE ÖĞRENMEK LAZIMDIR

Üniversite yıllarında aldığım  geleneksel klasik sanatlar çalışmalarımı zamana dağıtarak geliştirdim... Yıllarca, İncirlik Üssü  vasıtasıyla ABD'ye binleri aşan resim çalışmaları gönderdim.  Bütün bunlar bana zamanla büyük tecrübe olarak geri döndü. Adana'da olmam zaman açısından büyük avantaj. Günde yirmi saat çalışma imkânı bulabiliyorsunuz. Kendime ait çalışma ve üretme ortamımın olması ayrı bir imkân... Sabah erken vakitlerden gece geç zamanlara kadar yapacağım işlere yoğunlaşabiliyorum.

Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu hocamın bu fakire öğrettiği güzelliklerden birisi de yapacağım işin önceden programlanması, yazılmasıdır.  Otobüste, dolmuşta elimden kalem düşmez. Gerçekleştireceğim işin ön taslak çalışmalarını, okulda teneffüs de, sabah erken vakitlerde yani boş olmayan vakitlerimin bir anında tasarlar; sonra yapılmak üzere notlarımı alırım. Vakti geldiği zaman karar verdiğim işi ele alır ve sonuçlandırırım. Haftalık çok düzenli bir çalışma programım vardır. Bu yıllardan beri hiç şaşmaz. Çalışma sisteminizi düzenli uygulayan biriyseniz bu sistem zamanla oturuyor.  Bazı dostlarımız bir koltukta iki karpuzun taşınamayacağını söyler hep. Bu fakir, tabiri caizse o üç beş karpuzu çuvala koyup sırtımda taşıyor. Böylesi daha kolay oluyor. Kısaca, zamanı çok iyi kullanmak ve yaptığınız işi benimseyip saygı duymanız lazım. Sanatın olmazsa olmazı edeptir. Sanatın edebini ve inceliklerini birlikte öğrenmemiz gerektiğine inanıyorum.

ZEKİ KUŞOĞLU HOCA OSMANLI'NIN SON DÖNEM ÜSTADLARINDAN FEYZ ALMIŞTIR

Hocanız Prof. Zeki Kuşoğlu da yolunda ilerlediğiniz hezarfen bir şahsiyet... Cemiyetimiz hocanızı ne kadar tanıyor?

Üstad Hocam Hezarfen Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu malumunuz yirmiye yakın sanatı uygulayan ve ciddi olarak icra eden nadir üstadlarımızdandır... Bence uyguladığı sanatlar hakkında çok ciddi kaynak eser diyebileceğimiz kitaplar yazması hadisenin nirengi noktasıdır. Kaleme aldığı kitaplar bizlerin her daim istifade ettiği başucu eserlerindendir. Bunlardan bugünkü nesil istifade ettiği gibi gelecek nesiller de faydalanacak, Rabbimin izni ile... Eserleri, tamamen araştırma, inceleme ve Türk-İslâm sanatlarını ve kültürünü ihtiva eden sanatlarımızı derinlemesine irdeleyen kaynak kitaplar... Hocamızı, şahsiyet olarak bu gün muhakkak ki kültür sanat çevresi tanıyor, biliyor... Bilmeyenler, kitapları sayesinde uzaktan tanıyor... Ama sanatkârlığını düşündüğünüz zaman bu zamanımızın tartışmasız Hezarfen (bin ilim sahibi) üstad şahsiyetidir. Üniversitede Akademik olarak yıllarca reklam grafiği dersleri verdi. Bu fakir de onun geçmiş dönemlerde rahle-i tedrisinden geçme şerefine nail oldu, şükürler olsun. Zeki Bey, grafik hocalığının yanında iyi bir tezhip eğitimi almıştır. Bu alanda Hocası rahmetli Rikkant Kunt Hanımefendidir.
Hocamız, gümüş ve maden oygu sanatlarında pek mahirdir. Aynı zamanda usta bir hakkâktır, virtüöz bir sedefkârdır. Aynı zamanda usta bir yazardır. Kısaca, Klasik Türk-İslâm sanatlarının neredeyse tamamıyla hemhâl olmuş alanında çok önemli bir sanatkâr şahsiyettir.

Osmanlıya yetişmiş son dönem üstadların neredeyse tamamı görmüş ve ortamlarındaki ilim sohbetlerine şahit olmuş bir zattır. Rabbim hocamdan razı olsun ve iki cihanda da kendilerini aziz kılsın inşallah...

MAHMUT ŞAHİN HOCA'YI VE DAVUT BEKTAŞ BEYİ HÜRMETLE SELAMLIYORUM...

Geçtiğimiz günlerde Mahmut Şahin Hocayı evinde ziyaret etmiştim. Sizin talik icazetinizi yazıyordu. Sülüs-nesih çalışmalarınız ne durumda?

Her daim hocalarımı saygı, hürmet ve minnetle yâd ediyorum. Onlardan maddi ve manevi olarak istifade ediyorum, feyz alıyorum. Sağ olsun Mahmut Şahin Hocam talik sanatının inceliklerini öğretti. Şimdi de icazeti lütfetti...

Sülüs-Nesih Hat hocam Davut Bektaş'tan da sülüs-nesih yazı nevilerini meşk ediyorum. Davut Hocam müstesna kabiliyetleriyle nevi şahsına münhasır bir zat. Her iki hocamdan da Mevla'm ebeden razı olsun...
Şimdiye kadar 40 sergi düzenlediniz. 41'incisini, Sanat Galerinizin açılışıyla birlikte gerçekleştirdiniz...

Geride kalan 41 seriye ve binlerce esere baktığınızda neler düşünüyorsunuz?
Sergiler bizlere her zaman güç, kuvvet vermiş, yaptıklarımızı hatasıyla sevabıyla değerlendirme fırsatını sunmuştur. Kendi özel galerimde, mekânımda  açmak nasip oldu 41. sergimi. Geçmişe bir göz gezdirdiğimde  sadece kişisel sergilere koyduğum eser sayısı bugünkü kayıtlarıma göre iki binin üzerindedir. Karma sergiler, sergilenmeyen eserlerle birlikte imza atılan toplam çalışma sayısı bugün kayıtlarıma giren dört binin çok  üzerinde bir rakamdır ki bu dünya ortalamasının bile çok üzerinde bir  sayıdır... Rabbime binlerce şükür ki bu fakir kuluna tembellik yapması için boş vakit vermemiş. Bir eseri bitirip karşıma koyduğumda ondan doğan yeni fikirlerle hemen ikincisini yapma heyecanına kapılırım. Amaç mutlak güzeli bulmak, daha iyiye, daha güzele ulaşma gayretidir hep... Bir öncekinde görülen eksiklikleri diğerinde yapmama çabası, eserin  kalitesini her seferinde bir adım ileriye taşımaktadır. Sonuçta bizler bu emanet dünyadan göçüp gideceğiz... Allah rızası ve sanat için yaptıklarımız hep birilerinin veya bir yerlerin duvarını süslüyor olacak. Duvarlardaki eserlerim,  burada ne yazıyor mülahazasıyla okunduğunda, kişinin ağzından dökülen, gözlerinin önünden geçen ayet ve hadislerin kudsiyetinden daha büyük güzellik ne olabilir ki..

TEVAZU ELDEN BIRAKILMAMALIDIR
Geleneksel sanatlara ilgi duyanlara mesajınız nedir?

Bu sanata ilgi duyanların muhakkak bu sanatlarımızın öncelikle edeb yönünü; sonra ilmî yönünü iyi incelemelerini salık veriyorum. Klasik dönem eserleri ve özellikle üstad kabul ettiğimiz hocalarımızın eserleri çok iyi etüd edilmelidir. Benlik duygusundan uzak kalınarak, mütevazılık elden bırakmamalıdır.
Öz sanatlarımıza ilgi duyanların çok araştırma yaparak, elde ettikleri bilgiler doğrultusunda çok çalışıp uygulama yapmalarını rica ediyorum... Hakkı ile yazmanın, yapmanın ve öğrenmenin bir ömür boyu süreceğini unutmamalıyız.

Müslüman insanın boş vakti olmaz... Hele bu kişi sanatçı ise hiç olamaz ve olmamalıdır. Bizler, uykularımızda bile meşk edip çalışmaktayız. Boş vakitlerimiz bize haram olmalı... Boş vakit bulduğumuz anlarda  bile tefekkür edip, tasarlayıp, yazmalı; kısaca hep çalışmalı, ama sabırla ve sebatla.. Yaptığımız işin kalitesini ve sanatsal değerini de düşünüp en iyi biz yapıyor olma endişesi ile üretmeliyiz...
Üstad Hocam Hezarfen Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu hocamın her daim söylediği sözü herkesle paylaşmak istiyorum. "Şükürler olsun Allah'ım sana, Dikenler içinde gül verdin bana."
İlginiz için teşekkür ederim.

Ben teşekkür ediyorum. Yazılarınızla öz sanatlarımıza ve bu sanatların ustalarına hizmet ediyorsunuz.  Bursa'daki, Erzurum'daki sanatkârları, Afyon ve Kütahya'daki ustaları, Kocaali'deki gönüldaşlarımızı ve çalışmalarını gündeme getiriyorsunuz. En güzele emanet olmanız dileğiyle...

MESUT DİKEL
1966 Mersin-Erdemli doğumludur. Silifke kökenlidir. Ortaokulu Erdemli İmam-Hatip Lisesinde okudu. Erdemli lisesi mezunudur. 1990 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim-iş Eğitimi Bölümü, Grafik Ana Sanat Dalı Prof. M. Zeki Kuşoğlu Atölyesi mezunudur. Kubbealtı Akademisinde bir süre Çiçek Derman gözetiminde tezhip derslerine iştirak etti. Geleneksel sanatlarının gelişmesinde Prof. Dr. Mehmet Zeki Kuşoğlu'nun destekleri çok büyüktür. 1990 yılından beri Adana'da yaşamaktadır.

18 yıl boyunca kurmuş olduğu grafik ve tasarım atölyesinde yüzlerce firmanın reklam danışmanlığını yaptı. Ulusal ve uluslararası grafik tasarımlarına imza attı. Bu gün yüzlerce kurumun logo-logotype ve kurumsal kimliğine imza attı. Çok sevdiği reklamcılık, tasarımcılık sektörünü bırakarak kendini tamamen geleneksel sanatlarımıza adadı.  Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir okulda resim öğretmenidir.

Profesyonel ressamlık yapmaktadır. Adana Sanat Konseyi başkan yardımcısıdır. Adana Kültür Sanat Derneği üyesidir. Dört yıl süre ile Adana Ressamlar Derneği Başkanlığı yapmıştır. AFAD (Adana Fotoğraf Amatörleri Derneği) üyesidir. Resim, illüstrasyon, airbrush, grafik, fotoğraf, ebru, minyatür, kaligrafi, maden kesme alanlarında profesyonel çalışmalar yapmakta ve sanat eserleri üretmektedir.

Dikel'in birçok eseri başta Amerika, Almanya, Hollanda, Avustralya, Romanya, Türkmenistan ve yurtiçinde bu gün özel kuruluş ve şahıs koleksiyonlarındadır. Amerika'da 2 binin üzerinde özel çalışma resim eseri özel kurum ve kuruluşlardadır. Dikel'in çalışmaları ulusal ve uluslararası grafik ve illüstrasyon kataloglarında yayımlanmıştır. Resim, grafik, afiş, logo yarışmalarından ödülleri bulunmaktadır. Yüzden fazla karma sergiye iştirak etti. 38 kez kişisel sergi açmıştır. Airbrush resimlemede uluslararası ödül sahibidir. 30 yıldır ileri seviyede profesyonel olarak airbrush çalışmaktadır.

Son dönem çalışmalarını hüsn-i hat, minyatür, ebru ve sedef-metal oygu tarzda eserler oluşturmaktadır. Türkiye'nin bilinen en küçük resim ve heykellerini gerçekleştirmiştir. Hüsn-i hat çalışmalarında dünyanın önde gelen hat sanatçısı Davut Bektaş beyefendiden altı yıldır mektuplaşma usulü ile meşk etmektedir. Hattat Mahmut Şahin hocadan talik meşk etmiş ve icazet onayı almıştır. Çalışmalarını kendisine ait atölyesinde sürdürmektedir. Burada sanatsal eğitim çalışmaları da vermekte olup, resim öğretmenliği de yapmaktadır. Evli ve bir kız evlat sahibidir. Anadolu Geleneksel Türk Sanatları Derneği'nin kurucu başkanlığını yapmaktadır.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
İKSV tarafından düzenlenen “Fransa’da Türkiye Mevsimi” vesilesiyle Paris’in en köklü sanat kurumlarından Cité Internationale des Arts’da yirmi yıllığına kiralanan “Türkiye Sanat&c
0
0
Milliyet Sanat Andy Warhol'un daha önce görülmemiş 300 adet çiziminden oluşan sergisi Louisiana Müzesi'nde ziyarete açılacak. Pop art akımının en önmli temsilcilerinden Amerikalı ressam, film
0
0
DHA Dünyaca ünlü ressam Burhan Doğançay tedavi gördüğü hastanede bu sabah hayatını kaybetti. Burhan Doğançay 84 yaşında İstanbul’da tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nd
0
0
AA Bu yıl, Türk resim sanatının müzayedelerde en yüksek değerlere ulaştığı 'altın yıl' olarak kayıtlara geçti. Osman Hamdi Bey'in 3 milyon 280 bin liraya satılan 'Vazo Yerleştiren Kız' tablosu, 'Ka
0
0
Halim Utlu Sanatçı Emin Gülören’in 15 Aralık 2012 tarihinde Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde “Artnüyet” başlıklı sergisinin 17 Aralık sabahı sanatçıya haber verilmeden ve hi
0
0