english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Bünyamin Balamir Sanko'da
Resim
03.11.2012

İHA

Ressam Bünyamin Balamir, Sanko Sanat Galerisi'nde 44. kişisel resim sergisi açtı.

Açılış törenine katılan Gaziantep Merkez İlçe Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, sanatın büyülü dünyasına yolculuk etmekten, sanatçıları alkışlamaktan ve sanatçıların olduğu bir dünyada yaşamaktan, Gaziantep'e hizmet sunmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. "Böyle güzel ortamların, önemli sanatçıların kıymetini bilmek lazım" diyen Turan, Atatürk'ün sanata ve sanatçıya verdiği öneme vurgu yaparak, şöyle konuştu:

"Atatürk'ün, 'Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuştur' sözünü asla unutmuyoruz. O sözü kalbimize nakşediyoruz. Onun izinden gitme kararlılığını vurguluyoruz. O ki, Kurtuluş Savaşı'nın en çetin zamanlarında bile kitap okumuş büyük, dahi bir insandır. Cumhuriyet'i kurdu. Bizim de O'nun izinden gitmemiz lazım. Sanatı ve sanatçının kıymetini bilmemiz lazım. Çünkü sanat ve sanatçının kıymetini biliyorsa o ülke gelişmiştir."

Balamir de, bugüne kadar 2 bine yakın resim yaptığını belirterek, kendi ruhu gibi resimlerini de 'romantik, duygusal, insancıl' olarak niteledi. Balamir, duygu yoğunluğu taşıyan 'doğa' temalı resimleriyle vermek istediği mesajı şöyle ifade etti:

"Resimlerimde kelebekler var. Kelebekler; özgürlüğün, bağımsızlığın, evrensel bir simgesi ama kelebeklerin ömrü kısa, nazik, kırılgandır. Dünyanın paylaşamayacağımız kadar bizim olmadığını, hayatın bir şeye değmeyecek kadar kısa olduğunu biliyorum. Son 3-4 yıldır resimlerimde kelebekleri kullanıyorum. Kelebekler, resmin dilinde bir semboldür. Duygu yoğunluğu veriyor. Bütün canlılar önemlidir. Herkesin yaşam hakkı vardır. Bunu saygı duymamız gerekir. Sanat duvarları süsleyen bir unsur değil, dünyayı güzelleştiren bir değerdir. Resim de onlardan birisidir."

Konuşmaların ardından Balamir'in akrilik ve yağlı boya tekniğiyle yaptığı 17 eserinin bulunduğu serginin açılışı sanatçı Balamir, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Aykanat, Sanko Park AVM İşletme Müdürü Mehmet Kaplan ve sanatseverler tarafından yapıldı.

Kaymakam Aydın, sanatçı Balamir'e Sanko Sanat Galerisi'nin teşekkür plaketini sundu. Sanko Park Alışveriş Merkezi 3'üncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi'nde açılan sergi, 16 Kasım'a kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
İHA Dünyaca ünlü Naif Ressam Hüseyin Yüce, eserleriyle Kütahya Kültür ve Sanat Derneği (KÜSAD) Sergi Salonunda sevenleriyle buluştu. Yaklaşık 9 yıldır felçli olan Naif Ressam Hüseyin
0
0
TAK “Benim Rengim Sevgi ve Barış” isimli resim sergisi Atatürk Kültür Merkezi’nde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından açıldı. Sergi açılışına Milli Eğitim Kültür ve Spor Bakanı As
0
0
"Tuvale her dokunuş bir heyecan sürecidir." Sabah uyanınca gözümün önünde beliren resmin içeriğinin önlenemez heyecanı sarar bütün benliğimi. Atelye yolunda, direksiyon başında deta
0
0
Halim Utlu                           " Tamam, insanın tüm bilinmezliğiyle, tüm yönleriyle, karmaşı
0
0
Boya, fırça ve tuval arasındaki sırları çözüp onların evreninde kendisine nefes kesici bir dünya yaratan usta ressam Erdal Alantar, Art Point Gallery’nin ısrarlı çabaları sonucunda ‘’Hayatımın
0
0