english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Sanatta suç asla barınmaz
Çocuklar
28.10.2012

Ünlü sanat gönüllüsü Gazi Selçuk, ikincisini düzenledikleri Çocuk Bienali’nde, İstanbul’da 3 milyon çocuk ve genci sanatla buluşturacaklarını müjdeledi. Selçuk, “Sanatla uğraşan çocuk ‘kötü’den uzak durur’ dedi.

2. ÇOCUK VE GENÇLİK SANAT BİENALİ 3 MİLYON ÇOCUĞU SANATLA BULUŞTURACAK
 
Gazi Selçuk’u, uzun yıllar çocuklarda sanat ve arkeoloji bilincinin gelişmesi, içlerindeki yaratıcılığın en verimli zamanlarında ortaya çıkarılmasına dair ürettiği projelerle tanıdık. 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Eğitim Yönetmenliği görevini de alnının akıyla yerine getirmişti. ENKA Okulları Sanat Bölümü Başkanı ve 9 Kasım - 6 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da ikincisi gerçekleştirilecek ‘Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’ni, çocuk ve sanat ilişkisini Gazi Selçuk ile değerlendirdik.
 
Bu bienalda ne gibi yenilikler var?
 
Bu kez 3 bin okulun öğrencisiyle birlikte İstanbul’un dezavantajlı bölgelerinde öğrenim gören ve olumsuz koşullarda yaşayan çocukları da dahil ettik.
 
Olumsuz koşullar derken...
 
Suça bulaşmış, cezaevinde doğan ve kalan çocuklar ve özürlüler... İşbirliği yaptığımız ‘Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’, ‘Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği’, İstanbul Fotoğraf ve Film Amatörleri Derneği, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı, kendi alanlarında etkinlikler, atölyeler düzenleyerek bienale katkı verecek.
 
Bu bienal çocuklara ne sağlayacak?
 
Çocuk eğitiminde sanatın hayati bir önemi var. Araştırmalar, sanat faaliyetlerinin beyin kapasitesini geliştirdiğini gösteriyor. Bu yüzden çocuk ve gençlerin yaratıcılıklarının desteklenmesini zorunlu kılıyor. Amacımız herkesin sanat üretmesi değil gençlerin yaratıcı birer birey olmaları.
 
Onlara nasıl ulaşılacak?
 
Sözgelimi ‘Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’ annesinin işlediği suçtan cezaevinde bulunan çocuklarla atölye çalışmaları yapacak. İzin alınabilirse çocuklar bienali izleyebilecek.
 
Bienalde çocuk ve gençleri hangi etkinlikler bekliyor
 
-Çocuklar, bienal etkinliklerinde edebiyatçı, akademisyen sanatçı, müzisyen, ressam, heykeltıraş ve çizerlerle tanışıp sohbet etme şansını bulacak.
 
-Kadıköy Meydanı ve 10 Şehir Hatları vapurunda müzik dans ve sahne etkinlikleri icra edilecek.
 
-5 bin çocuk ve gencin resim, heykel, enstalasyon, video art, belgesel ve fotoğraf gibi farklı sanat disiplinlerinde ürettiği projeler şirketi Hayriye Sanat Galerisi, Kadıköy Mekez Sanat Galerisi ve diğer kapalı mekanlarda sergilenecek.
 
-13 farklı disiplinde 120 atölye çalışması ile çocukların uzman sanatçı ve kişilerle birlikte sanatsal üretim tecrübesi yaşaması sağlanacak.
 
-İstanbul’un dezavantajlı bölgelerinde yaşayan 20 binin üzerinde çocuk ve genç, Toplum Gönüllüleri Vakfı işbirliğinde  rehberler eşliğinde şehri gezme imkanı bulacak.
 
Çalışmalar bienale nasıl ulaştırılacak
 
-Resim, heykel, enstalasyon, video art, belgesel, fotoğraf, dans, müzik, drama gibi faklı disiplinlerde proje veya eser üreten çocuklar www.cocukgenclikbienal.org sitesinde yayınlan katılım koşullarını içeren şartname ve başvuru formunu okuyup, öğretmenlerini veya ailelerini harekete geçirerek online başvuruda bulunabilir.
 
-Bu fikir ve eserler ‘Düş mü Gerçek mi?’ çerçevesine uygun üretilmeli. İzleyiciler bienali aynı web adresinden takip edebilir.
Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Akbank Sanat'ta Aralık ayında çocukları keyifli atölyeler bekliyor. Sarkis Su İçinde Suluboya Atölyesi Çocuklar Çağdaş Sanat Atölyesi'nde, eğitmen gözetiminde Sarkis'in su iç
0
0
Bu yıl ilki düzenlenen “Arkadaşım Bienal - Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali” tüm dünya çocuklarını sanat alanındaki çalışmalarıyla Çanakkale’de buluşturdu. “Mavitay
0
0
Nil Özer İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde hünerlerini sergileyen çocuk ve gençler, yetişkinler için umut kaynağı oldu. ÇOCUKLARA ve gençlere yönelik günc
0
0
Bu yıl 22-25 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Contemporary Istanbul’da açılacak olan Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, çocuklara dört gün boyunca kendilerini özgürce ifade edebilecekleri
0
0
Bu yıl 22-25 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenecek Contemporary Istanbul’da açılacak olan Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, çocuklara dört gün boyunca kendilerini özgürce ifade edebilece
0
0