english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
İlk kadın Karagöz ustası geliyor!
Çocuklar
26.07.2012

Türkiye'nin önemli Karagöz ustalarından Suat Veral'ın yetiştirdiği 23 yaşındaki Merve İlken, Türkiye'nin ilk kadın Karagöz ustası olmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 5 yıldır, Suat Veral'ın gösterilerinde ''yardak'' olarak çalışan İlken, bu alanda bir ilk olmanın heyecanını yaşıyor.

30 yıllık Karagöz ustası Suat Veral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aynı zamanda yeğeni olan Merve İlken'i, Türkiye'nin ilk kadın Karagöz ustası olması için yetiştirdiğini söyledi. Gittikleri bütün fuar, festival ve oyunlarda, İlken'in ''yardak''(yardımcı) olarak görev yaptığını anlatan Veral, ''Ben 30 yıldır bu sanatın içindeyim. Hiçbir zaman 'tamam' demedim. Onun için Merve de Ahilik geleneğinden geldiği şekilde yetişmeye devam ediyor'' dedi.

Seslendirmeden dolayı Karagöz sanatçılarının bugüne kadar hep erkek olduğunu anımsatan Veral, ''Evin reisi annedir. Dolayısıyla bugün genç kızlarımız, belki bir sanat ve meslek öğrenmek ya da kendilerini eğlendirmek için Karagöz sanatına eğilebilir. Kadınların bu sanat dalında da önlerini açmak gerekiyor. Belki kadınlar, Karagöz'ü çocuklarla daha iyi bütünleştirecek, bizlerden daha iyi diyalog kurabilecek. Karagöz oyununu yaygınlaştırdıkları gibi aile içinde birlik ve beraberliği de oluşturacaklar. Belki bu komşuya da yansıyacak, komşular da bu kültürden istifade edecek. Dolayısıyla, Karagöz ve Hacivat kadınlar da olabilir düşüncesinde Merve bir ilktir. Umarım Merve gibiler çoğalır'' dedi.

Hayalinin, Karagöz sanatıyla ilgilenen, tasvirini yapan, oyununu oynatan, kurgulayan, perdesini kuran, seslendirmeyi yapan kişi olduğunu belirten Veral, Merve İlken'in çok küçük eksikleri dışında, hayalinin bütün hünerlerini sergileyebildiğini anlattı.

Merve İlken'in, ileride perdeye yansıtacağı gösterilerinde Karagöz ve Hacivat temasıyla ortaya çıkarak, diğer karakterleri de bir kadın sesiyle perdede oynatabileceğini söyleyen Veral, ''Merve'nin eğitimi için, profesyonel sahnede oyununa 'Zenne' karakteriyle giriş yapıyoruz. Merve böylece, yaptığı seslendirmeyle perde hakimiyetine alışmaya başlıyor. Karagöz, takip, yoğrulma ve pişmeyle gelen bir sanat. Usta ne zaman 'tamam' derse, o zaman o iş olur. Merve benim yardağım olarak çalışıyor. Yardak, hayalinin yardımcısıdır, defe vurandır. Çıraklık da öyle başlar. Hayalinin yaptığı oyunun ezberi kendisinde de olur '' dedi.

''İlk olmak güzel bir şey''

Merve İlken de, bir aile sanatı olan Karagöz ile 5 senedir ilgilendiğini, eğitim döneminde yalnızca ustası Suat Veral'ı izlediğini, bu dönem bittikten sonra ''Hayali'' olmaya karar verdiğini söyledi.

Ustası Suat Veral'ın, desteğiyle çalışmalarına ağırlık verdiğini dile getiren İlken, ''Her işin elbette bir zorluğu var. Karagöz'ün zorlu olduğu kadar, eğlenceli bir tarafı da var. Beş yıl içinde zorlukları aştım. Seslendirme konusundaki çalışmalarım devam ediyor. Ustama göre belki yeterli olabilir ama ben 5-10 yıl daha kendimi eğitebilirim. Temelimin sağlam olmasını istiyorum. Bir, iki ay içinde bu işi öğrenip, 'ben Karagözcü oldum' demektense, öğrenmeye devam ediyorum'' dedi.

Açıköğretim Fakültesi'nde eğitimine devam ettiğini ifade eden İlken, ''Bu alanda ilk olmak güzel bir şey. Bu sanata başlarken yaptığım araştırmalarda, bu mesleği tamamen erkeklerin üstlendiğini gördüm. Artık kadınların yapmadığı meslek kalmadı. Ben de bu alanda bir ilk olarak Karagöz sanatını uzun yıllar devam ettirmek istiyorum'' diye konuştu.

Yeni Karagöz karakterlerini tasarladığını ancak henüz hayata geçirmediğini anlatan İlken, yakın bir zamanda bu karakterleri de perdeye yansıtmak istediğini belirtti.

Tiyatro bölümünde eğitim alan öğrencilerin, az da olsa Karagöz sanatını derslerinde gördüklerini ifade eden İlken, gençlerin geleneksel sanatlara daha sıkı bağlanması gerektiğini sözlerine ekledi.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Akbank Sanat'ta Aralık ayında çocukları keyifli atölyeler bekliyor. Sarkis Su İçinde Suluboya Atölyesi Çocuklar Çağdaş Sanat Atölyesi'nde, eğitmen gözetiminde Sarkis'in su iç
0
0
Bu yıl ilki düzenlenen “Arkadaşım Bienal - Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali” tüm dünya çocuklarını sanat alanındaki çalışmalarıyla Çanakkale’de buluşturdu. “Mavitay
0
0
Nil Özer İstanbul Çocuk ve Gençlik Sanat Bienali’nde hünerlerini sergileyen çocuk ve gençler, yetişkinler için umut kaynağı oldu. ÇOCUKLARA ve gençlere yönelik günc
0
0
Bu yıl 22-25 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Contemporary Istanbul’da açılacak olan Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, çocuklara dört gün boyunca kendilerini özgürce ifade edebilecekleri
0
0
Bu yıl 22-25 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenecek Contemporary Istanbul’da açılacak olan Ülker Çocuk Sanat Atölyesi, çocuklara dört gün boyunca kendilerini özgürce ifade edebilece
0
0