english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
KOCAV'den geleneksel sanatlar sergisi
Hat
15.07.2012

KOCAV Gelenekli Sanatlar Sergisi, İstanbul Ticaret Üniversitesi Eminönü kampüsünde açıldı, sergide hocaların eserleriyle öğrencilerinki yan yana sergileniyor

Kültür Ocağı Vakfı (KOCAV)'nın kuruluşunun 25. yıldönümü dolayısıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi Eminönü kampüsünde Hat, Tezhip ve Ebru sergisi düzenlendi. Sergide vakfın hat, tezhip ve ebru kurslarında ders alan öğrencilerin eserlerinin yanı sıra, kurs hocaları Nazlı Durmuşoğlu, Halide Dursun ve Ceyhun Oydem'in de eserleri yer alıyor.

İTİCÜ'nün katkılarıyla, 2 Haziran'da üniversitenin Eminönü kampüsünde açılışı gerçekleşen sergiye, gelenekli sanatlarda söz sahibi Prof. Uğur Derman, Prof. Dr. Zeki Kuşoğlu, Emel Türkmen, Yılmaz Eneş, Mahmut Peşteli, İsmail Dündar, Cemal Akyıldız, Tülay Taslacıoğlu, Mirhat Topaç gibi isimler de katıldı.

Açılışı Uğur Derman, KOCAV başkanı Ali Ürey ve İTİCÜ rektör yardımcısı Prof. Dr. Yücel Oğurlu tarafından yapılan ve 16 Haziran'a kadar açık olan sergi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışıyla birlikte KOCAV bünyesinde bulunan ve sanat eğitimine devam eden öğrencilere sertifika töreni düzenlendi. Açılış konuşmalarından sonra KOCAV bünyesindeki bu kursların hocaları Halide Dursun (Ebru), Nazlı Durmuşoğlu (Tezhip), ve Ceyhun Oydem'e (Hat) plaketleri verildi.

KURS ÖĞRENCİLERİNİN ESERLERİ DE SERGİDE
Sergide eserleri olan öğrenciler, uzun bir sürecin sonunda, belirli aşamalardan geçerek bu konuma geldiler. Ebru kursu öğrencilerinden Gülsüm Karasu, Beyhan Tokaç, Maysa Yumaşova, Bossan Yumaşova, Asiye Karakaş, Tuğba İşler'in eserleri ve Tezhip kursu öğrencilerinden ise, Neslihan Önder, Sümeyye Önder, Yeşim Çam Koçal, Ayşe Kibar, Bahar Yalçın, Yasemen Peşteli ve İnci Karahan'ın çalışmaları sergiye çıktı.

KOCAV'da ebru atölyesi 2007 yılında Mustafa Hakkı Ertan Hoca'nın gayretleriyle faaliyete geçirilmiş olup, iki sene boyunca Yılmaz Eneş Hoca tarafından da ebru dersleri verilmiş.  Kursta geleneksel tarzda klasik ebru motifleri çalışılmakta. Şu anda ise vakıftaki ebru çalışmalarını Ebru hocası Halide Dursun gözetiminde sürdüren Ebru öğrencileri 7-8 aylık bir çalışma neticesinde eserlerini sergiye çıkardılar.

Hat kursu hocası Ceyhun Oydem ise 2009 yılından bu yana vakıfta ders veriyor. 10 civarında öğrencisi olan kurs, her hafta çalışmalarına devam ediyor.

BİR TEZHİP TALEBESİ NASIL ADIM ADIM MÜZEHHİBE OLUR?

Tezhip kursu hocası Nazlı Durmuşoğlu ise Kocav'da 2008 yılından bu yana tezhib dersi veriyor. Sergide eserleri olan genç müzehhibe adayları 4 yıldır ders alıyorlar.

Benim de bir öğrencisi olduğum bu tezhip kursunun işleyişinden biraz bahsetmek gerekirse; öğrenci ilk olarak stilize edilmiş yaprak, hatayi, penç, bulut, rumi desenlerinin çizimleriyle eğitimine başlıyor ve bu çalışmalardan sonra alıştırma olarak damla formunda ilk serbest kompozisyonu oluşturuyor. Daha sonra kare formunda bir yazı çevresine şikaf halkar dediğimiz teknikle desen yapılıyor. Teknik olarak ise açık kâğıt zemin üzerine boya ve altın çalışılıyor. Bugüne kadar öğrencilerin yaptığı teknik çalışmalar sırasıyla; şikaf halkar, halkar ve tarama halkardır. Bu tekniklerin kullanımıyla, klasik Osmanlı Tezhib'i örnek alınarak oluşturulan kompozisyonlar esere nakşediliyor. Bir diğer ödev ise tarama halkar ve tezhip birleştirilerek Mail Kıta adı verilen; Tezhip sanatında Talik yazının kullanımıyla desteklenen özel formun tezhiplenmesidir. Yazılan yazının meyilli olmasından dolayı ismi Mail Kıta'dır.

Osmanlı zamanında tezhip saraya ait bir sanattı. Ve bir eserin oluşmasında birçok kişi emek sarfediyordu. Desenin yapılması, altınlanması, tahrir, cetvel ve zencerek gibi farklı aşamaları ayrı kişiler yapıyordu. Bu gün ise hepsini bir kişi yapıyor. Öğrenciye eğitim aşamasında altın ezme, geçme (zencerek), murakka yapımı gibi işlerin yapımı öğretiliyor. Bu yüzden eğitim süresi daha uzun ve meşakkatli oluyor. Böylece hocasının gözetiminde uzun yıllar eğitim alan, belirli teknik ve eserlerin tamamlanmasıyla liyakat gösteren öğrencisine hocası tarafından icazet veriliyor.

KOCAV tarafından, İTİCÜ'nün katkılarıyla, üniversitenin Eminönü kampüsünde açılan Geleneksel Hat, Tezhip ve Ebru sergisi 16 Haziran Cumartesi gününe kadar gezilebilir.

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
İbrahim Ethem Gören Teşvikiye'deki Derinlikler Sanat Merkezi'nde 3 Ekim'de açılan "Reis'ül-Hattâtîn Hasan Çelebi Sergisi"nde son günler...   Hasan Çelebi Ho
0
0
Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı’na bağlı Bursa İnebey Yazma Eser Kütüphanesi Müdürlüğü tarafından Ramazan ayı dolayısı ile geleneksel Türk el sanatlarından oluşan “Vefa” Sergisi a&c
0
0
İbrahim Ethem Gören Tasarımcı-Hattat Bilal Akkaya ile hat sanatı üzerine konuştuk  Otuz yılı aşkın bir süredir hat sanatına muhtelif vesilelerle hizmet eden Tasarımcı-Hattat Bilal Akkaya ile öznesinde hat sanat
0
0
Sanatkâr Mesut Dikel Erdemli'de hat, ebru, tezhip ve minyatür eserlerinden oluşan 40. sergisini açtı Hat, tezhip, minyatür, katı, sedef ustası Mesut Dikel Çukurova bölgesinde Klasik İslam Türk sanatl
0
0
Geçtiğimiz haftalarda Ayasofya’da ziyarete açılan Türkiye”nin en büyük Hilye-i Şerif Sergisi “Lisan-ı hat ile Aşkı Nebi” bir ay içerisinde 450 bin ziyaretçi ile rekor kırdı Hz.
0
0