english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
340 tonluk "Havalanan Kütle"
Yerleştirme
26.06.2012

ABD'nin Los Angeles kentindeki Sanat Müzesi (LACMA), ünlü sanatçı Michael Heizer'in 340 tonluk granit bir kaya ile yaptığı eserinin açılışını yaptı

Yetkililer, yeryüzü sanatı yaparak ün kazanan Heizer'ın "Levitated Mass" (Havalanan Kütle) adlı yapıtını görmek için yaklaşık bin kişinin müzeye akın ettiğini açıkladı.

Müzenin arka bahçesinde 142 metre uzunluğundaki hendeğin üzerine yerleştirilen granit kaya, hendekte yürüyen ziyaretçilere "havada uçuyormuş" gibi görünüyor.

Halk karşısına çıkmamayı tercih eden 67 yaşındaki Heizer, açılış törenine katıldı. Heizer, kayanın altındaki hendekten müze yetkilileri ve eserini heyecanla bekleyen hayranlarıyla birlikte geçti.

Heizer'in 40 yıl boyunca aradığı ve 7 yıl önce Riverside'daki bir taş ocağında bulduğu 340 tonluk granit kaya, iki haftada 159 kilometre uzaklıktaki ocaktan binbir güçlükle müze binasına taşınmıştı. İki katlı bir ev büyüklüğündeki ve damla şeklindeki kayanın taşınabilmesi için futbol sahası uzunluğunda özel bir taşıyıcı inşa edilmişti.

Heizer'in 1971 yılında Nevada Çölü'nde başlattığı ve metrelerce yükseklikte, tonlarca ağırlıkta kayalardan oluşan "Şehir" adlı eserinin yapımı ise hala devam ediyor. 

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Radikal, Gülnaz Can Yağmurlarıyla meşhur Londra'da açılan 'Yağmur Odası' sergisinde yağmurun içine dalıyorsunuz ama ıslanmıyorsunuz. Peki ama nasıl? Yağışlarıyla meşhur Londra ’nın önemli sanat mer
0
0
Piha Kolektif Sanat Galerisi, İkametgah Kadıköy güncel sanat projesi kapsamında kapılarını açtı. Nazan Azeri, Kurucu Koçanoğlu, Mürteza Fidan ve Gaye İnal gibi bilinen isimlerin yanı sıra Taşkın Esin, Hande Şekerciler,
0
0