english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Müjde: Sart'a Müze Geliyor
Müze
18.06.2012

Manisa Valisi Halil İbrahim DAŞÖZ ve Salihli Kaymakamı Ertan PEYNİRCİOĞLU Sart Beldesine Müze Yapımı İçin Çalışmalara hız verdi. Vali Halil İbrahim DAŞÖZ öncülüğünde başlatılan '' Turizm Seferberliği ve Markalaşma Projesi '' kapsamında Salihli de kurulan proje ekibi ile bir araya geldi.

Bu güzel müjdeli haberin detaylarını sizlerle paylaşmadan önce 11 MAYIS 2012 tarihinde yazarımız Asil S Tunçer'in konu ile ilgili yazısını hatırlatmak istiyoruz. İşte yazar, gazete, yerel yönetimlerin örnek işbirliği ve yetkili makamların duyarlılığına çok güzel bir örnek:

Turizmhaberleri.com yazarı Asil S.Tunçer SART'ı gezdi, gördü ve yazdı...En son söyleyeceğini yazı dizisinin ilk başında dile getirdi, yetkililerin dikkatini SART MÜZESİ eksikliğine çekmeye çalıştı..

SART'ın müzesiz eksik ve yarım kaldığını önemle vurgulayan Tunçer'in; '' Sart Müzesi Zarureti '' başlıklı yazısı için: www.turizmhaberleri.com/KoseYazisi.asp?ID=1883

ASİL S.TUNÇER'İN SART YAZISINDAN BİR ALINTI:

Kısacası Sart ta bir müze çok gereklidir. Bir asırdır çıkarılan eserlerin çoğu Manisa Müzesi ve Sart taki kazı evindedir. Artemis Tapınağı na girer girmez soldaki bina grubu işte bu eserlerin saklandığı depodur. Öte yandan Manisa Müzesi de aynı şekilde bazı eserlerin sergilenip bazılarının yer yokluğundan sergilenemeyip depolarında saklandığı müzemizdir.

Tur güzergahında Sart tan sonra ya Akhisar veya İzmir istikametine gidildiğinden Sart + Manisa Müzesi çok nadir bir destinasyondur. Ben şahsen böyle bir turu son turumu saymazsak toplam iki kere yaptım. Oysa müzesiz programı belki de elli belki altmış, tam bilmiyorum. Diyeceğim, Sart müzesiz eksik ve yarım kalıyor. Buna ilaveten gerek Manisa Müzesi nde yer sorunu ve gerekse Kazı Evi nde saklanan eserlerin sergilenememesi sorunu nedeniyle sanırım artık bizim Sart ta bir müzeye kavuşmamız elzem.

SART MÜZESİ İÇİN START VERİLDİ.. 11 Mayıs'tan itibaren SART MÜZESİ'ni gündemini hassasiyetle değerlendiren yetkili makamlar; haziran'ın ilk günlerinde '' Birlikte İnanırsak Birlikte Çalışırsak Başarabiliriz '' Sloganı ile harekete eden ekip ilk olarak Tekeli Köyünü ziyaret etti. Burada inceleme ve araştırmalar yapan ekip Pazar köy'ü de ziyaret ederek bilgi aldı.

Sart'a gelen Proje heyetini Sart Belediye Başkanı Ali GÜNGÖR; Artemis Tapınağı girişinde karşıladı. Proje ekibi Sardes Antik Kentte bulunan Kazı Heyeti ile bir araya geldi, yapılan kazılar ve çıkartılan eserler konusunda bilgi alan Manisa Valisi Halil İbrahim DAŞÖZ, Salihli Kaymakamı Ertan PEYNİRCİOĞLU ve Projede Görev alan üyeler eserlerin korunduğu özel bölümü gezerek bilgi aldılar.

HEDİYELİK EŞYA STANTLARI DA OLACAK...
Sart Belediye Başkanı Ali GÜNGÖR' ün ikramlarını ve hediyelerini kabul eden ekip incelemelerin ardından Müze yapımı için uygun görülen alana hareket etti. Müze için planlanan alanda inceleme yapan Vali DAŞÖZ '' Başkan Ali GÜNGÖR' e çalışmaların hızlandırılması ve bu çalışmaya ek olarak yeni bir proje olan müze alanının alt kısmına turistlerin gezerek alış veriş yapabilecekleri hediyelik eşya stantları yapımını anlattı.

SART TURİSTLER İÇİN GELİP GEÇİCİ BİR YER OLMAYACAK.. Vali Daşöz, '' Bu çalışmaların hayata geçmesi ile Sart Beldesi turistlerin gelip geçtiği bir mekan olmaktan çıkıp uzun süre konaklayacakları bir turizm merkezi haline gelecektir, bu da hem bölge halkına hem de Ülke Turizminin Büyümesine katkı sağlayacaktır '' dedi.

Sart Belediye Başkanı Ali GÜNGÖR' ün Basın ve Halkla İlişkiler Birimi Sorumlusu Musa ESER' e yaptığı değerlendirmede şu açıklamalara yer verdi:

'' İcat edildiği birçok ilklerin yaşandığı yer Lidya Uygarlığına Başkent'lik yapmış, farklı zamanlarda farklı kültürleri içinde barındırmış bir mekan bu muhteşem yapılara sahip çıkmak hepimizin görevi Sart 'ı Turizm'in gözbebeği yapmak için tüm gücümüzü seferber edeceğiz, Manisa Valiliğinin de bu konuda bize tam destek vermesi bizleri daha da yoğun ve azimli çalışmaya sevk ediyor '' dedi.

turizmhaberleri.com

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
AA Kültür Bakanlığı, müze ve ören yerlerine bir yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı tanıyan Müzekart'a sınırlama getirdi. Bundan böyle aynı müze yıl içinde ikinci kez ziyaret edilemeyecek. K&uu
0
0
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Agora kazı alanı içinde yıkılmaya yüz tutmuş tarihi bir yapıyı daha restore ederek müzeye dönüştürecek. Tarihi Agora da yıkık durumdaki tescilli bir binayı restore ederek &
0
0
CİHAN Yaklaşık 400 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olan, sayısız beyliğe ve kuruluşa ev sahipliği yapmış olan Kastamonu, köklü geçmişini Kent Tarihi Müzesi'nde sergiliyor. Kastamonu, 2002 tarihinde kapıları
0
0
İHA Malatya İnönü Üniversitesi (İ.Ü.) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi ve Geleneksel Türk El Sanatları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fatih Özdemir, "Ge&cced
0
0
Buldan'da, dokuma ve el sanatları müzesi kurulması yönünde çalışma başlatıldı. Halen Halk Eğitim Merkezi'ne tahsisli olan tarihi binanın, aynı merkeze bağlı müzeye dönüştürülmesiyle ilgili
0
0