english
Son Yorumlar
tuğba yıldızhan
bence yanılma payı yüksek , Mona Lisa o dönmein güzellik anlayışına uygun ö...
Toprak
Pera yine çok güzel bir sergi getirmiş, teşekkürler.......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Documentarist'in ödülü 'Beklemek'in
Film
08.06.2012

Documentarist'in ilk ya da ikinci filmini çeken belgeselcilere verdiği Johan van der Keuken Ödülü'nü Bülent Öztürk'ün Van depremi üzerine çektiği “Beklemek” belgeseli kazandı

DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri, 6 Haziran 2012 Çarşamba günü Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.

Hollanda Başkonsolosluğu’nun desteğiyle 2010’dan beri yönetmenlerin ilk ve ikinci filmlerine verilen ve bu seneden itibaren belgesel tarihinin önemli ustalarından Johan van der Keuken (JVDK) adını alan Yeni Yetenek Ödülü üçüncü kez sahibini buldu.

İki sene önce DOCUMENTARIST programında yer alan "Amsterdam, Global Village" adlı filmin yönetmeni, 2001’de hayata erken veda etmiş, yaşamı boyunca 50’den fazla filme imza atmış, belgesel ve fotoğraf üzerine kitaplar yayınlamış, belgesel tarihinin en önemli ustalarından Johan van der Keuken'in ismini ödüle vermek için yönetmenin varislerinden izin alındı.

Özgür Doğan (Yönetmen), Fırat Yücel (Film Eleştirmeni), Pınar Öğünç (Gazeteci-Yazar), Eleni Varmazi (Akademisyen) ve Feride Çiçekoğlu (Senarist-Yazar)'dan oluşan jüri üyeleri 1000 Euro'luk JVDK Yeni Yetenek Ödülü 'nü Bülent Öztürk'ün yönettiği 'Beklemek' adlı belgesele verdi. Jüri, Ebubekir Çetinkaya'nın “Yuva” filmini de Mansiyon Ödülü'ne değer buldu.

2011'in Ekim ayında gerçekleşen Van Depremi'nden sonra çekilen “Beklemek”, bölgedeki insanların ayakta kalma çabalarını ve gündelik yaşam mücadelelerini anlatıyor. “Yuva” ise, beş kişinin anlattığı öyküler üzerinden çocuk ve kadınların aile içinde maruz kaldığı cinsel şiddeti etkileyici bir biçimde dile getiriyor.

Türkiye’den belgesel projelerinin geliştirilip desteklenmesi amacıyla DOCUMENTARIST'in Hollanda’daki Türkiye Enstitüsü ile ortaklaşa düzenlediği Yaratıcı Belgesel Geliştirme Atölyesi sonucunda ise, “Hallo İstanbul!” adlı projesine mansiyon ödülü verirken, Nesra Gürbüz’ün yapımcılığında Veli Kahraman’ın yöneteceği “Kayıp Ot: Dersim’in Lokman Hekimi” ile Sena Başöz ve Masha Godovannaya’nın “KEPİ” adlı projesinin IDFAcademy’ye katılmak üzere Amsterdam Belgesel Film Festivali’ne (IDFA) gönderilmesine karar verdi.

 

Henüz yorum yapılmamış.
Benzer Haberler
Sürmene Lisesi'nde resim öğretmenliği yapan Hakan Sümer'in yazıp yönettiği 'Kaşık' filmi, Balkan Savaşları'nın sofralardan eksilttiği 'kaşık'ları ve geride kalanlar üzerindeki izleri anlatıyor.
0
0
Ayrıntılar için afişe tıklayın.
0
0
Agora Kitaplığı'ndan iki yeni sinema kitabı daha çıkıyor: Öteki'nin Sinemaları ve Amatör Kamera Gerçekçiliği Türkçe sinema kitaplığına önemli bir katkı yapan Agora Kitaplığı, iki yeni sin
0
0
Ünlü aktör Antonio Banderas, Carlos Saura'nın 33 Dias (33 Gün) isimli yeni projesine ünlü ressam Pablo Picasso rolüyle dahil oldu Ünlü aktör Antonio Banderas, İspanyol ve dünya sinemas
0
0