english

Nur Gökbulut
ÇİZGİLERİN DİLİNDEN
12.01.2018 - 12.03.2018
Açılış: 12 Ocak, Cumartesi: 14:00 Bu sergideki eserleri görmek için tıklayın
ÇİZGİLERİN DİLİNDEN

Çizgilerin Dilinden
 
Nur Gökbulut, "Çizgilerin Dilinden" başlıklı bu sergisinde çoğunlukla figürlü çalışmalarının yanı sıra karışık malzemelerden oluşan çizgisel kompozisyonlarını sergiliyor.
 
‘‘Çizgilerin anlamlarını, biçimlerle tamamen örtüşmelerinde aramak onlara haksızlık olur. Sözel dilin tadını almak için okuruz. Anlatım dillerinin faklı oluşu okumaya devam etmemizi gerektirir. Görsel algı da bir dildir. Düşüncede ilerleyebilmek için görsel dilin verdiği ipuçları değerlendirilerek ilk algılar oluşturulur. İlk anda algıladıklarımızın dışında bir etki yakalayabilmek için, birikimlerimizi harekete geçirmemiz gerekecektir. 
 
Gazi Üniversitesi, GEF, Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim İş Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olan Nur Gökbulut (1954, Ankara) aynı kurumda sanat eğitimini tamamlamıştır. Çok sayıda karma ve grup sergilere katılmış, resim yarışmalarında çeşitli ödüller almıştır. Başlangıçta organik nesnelerden etütler yapmış ve onların dokularını, renklerini yorumlamıştır. ‘‘Resim düşündüğüm tüm zamanlarda resim yapmadım ama resim yaptığım tüm zamanlarda resim düşündüm." demektedir. Sanat insanın yaşamla ilişkisinden doğar, içinde yaşanılan nesnel gerçeklik sanatçının dünya görüşüne, yaşamı kavrayışına, beğeni ve yorum düzeyine paralel olarak sanat yapıtına yansır. ‘‘Somut nesneleri kendi gerçekliklerine olabildiğince bağlı kalarak çalıştığımda bile onları soyut, bazen de sembolik bir biçimde algıladığımı fark ederek, soyut anlatımın bana daha yakın olduğunu sorgulamaya başladım. Gerçekte, somut nesneleri seçerken de, soyut anlamlarından yola çıkıyordum, bu süreç, nesnenin kendisine, yani malzemeye yönelme biçiminde değişimi getirdi.
 
Figürlü çalışmalarda da nesnel gerçekliği dikkate almakla birlikte soyut anlamları yorumladığı gözlemlenen Nur Gökbulut’un alışılmışlığı zorlayan bir görsel estetik ve onunla bütünleştirmeyi amaçladığı öznel içerikten oluşan çizgileri, Çizgilerin Dilinden sergisinde izleyicilerin değerlendirmelerine sunulacak...
Henüz yorum yapılmamış.
tümünü göster