english
Nurol Sanat Galerisi (Bodrum)
T (0252) 317 0002
F (0252) 317 1100

nurolsanatgalerisi@oasisavm.com
www.nurolsanat.com
OASİS Alışveriş Kültür ve Eğlence Merkezi, Nu:83 Bodrum, MUĞLA
Işıl Özışık "Resim Sergisi"
03.05.2013 - 18.05.2013
Açılış: 03 Mayıs, Cuma: 18.30 Bu sergideki eserleri görmek için tıklayın
Işıl Özışık "Resim Sergisi"

"Tuvale her dokunuş bir heyecan sürecidir….“

…Sabah uyanınca gözümün önünde beliren resmin içeriğinin önlenemez heyecanı sarar bütün benliğimi. Atelye yolunda, direksiyon başında detayların yüzey üzerindeki görüntüleri sağımda solumda ve asfaltta kaynaşıverir. O amaçlı amaçsız yürüyen insanlarla birlikte. Kapı açılır atelyeye girilir. Çalışma masasının üzerine serilen kağıt ve tuvaller özenle seçilen, yerinde yapılmış eskizlerle birlikte heyecanın başka bir periyoduna başlama düdüğünü çalar.

Yüzeye çizilen desenler,  fırçanın ucundan yüzeyi  örten boyalar adrenalin saçar vücudun her bir noktasına. Objenin ve objelerin beyinde uyandırdığı izlenimler aktarılıverir o yaygınlığın üzerine.Paniğin ve savrukluğun sözünün geçmediği pasajlarla, kontrastlarla, içten gelen bir coşkuyla bütün orkestra elemanlarının seslendirdiği ritmik bir finalle resim biter. Bir tebessüm, bir ferahlık yeni bir sergi resminin ortaya çıkışının coşkusunu verir tüm heyecanıyla…” sözleriyle ifade ediyor Işıl Özışık, bir resmin yapılış sürecini.

1939 yılında Kırklareli’nde doğan sanatçı, ilk resim eğitimini ortaokul ve lise yıllarında Turgut Zaim, Ömer Hatipoğlu, Eşref Üren ve Cemal Bingöl atölyelerinde aldı. Ankara Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdikten sonra ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde master programını tamamladı. Işıl Özışık her türlü malzemeyle çalışmasına karşın suluboya alanında resmin önde gelen sanatçılarından biri olarak tanınır. Sanatçının resimlerinde yaşamını sürdürdüğü Washinton DC ve İstanbul’un doğası, kar ve yağmur konuları hakimdir. Türkiye’de 1982’de ’ İstanbul Sanatçılar Kulübü’nün ‘Kuşağının en başarılı suluboya sanatçısı’ ödülünü alırken, Amerika’da 1993,1998 ve 2003 yıllarında ‘Atlantik Kıyı Şeridi Ressamları’ ve ‘ International Landscape’ yarışmalı sergilerinde ödüller kazanmıştır. Yurtiçi ve dışında bir çok sergi açan Işıl Özışık’ın özel ve resmi koleksiyonlarda çok sayıda resimleri yer almaktadır. Sanatçı, Washington DC ve Türkiye’de atölye çalışmalarını sürdürmektedir.

Işıl Özışık Resim Sergisi, son dönem çalışmalarıyla 03 Mayıs Cuma günü, saat 18:30’da yapılacak bir kokteyl ile Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde açılacak ve 18 Mayıs tarihine kadar, Pazartesi günleri dışında her gün 12:00- 20:00 saatleri arasında gezilebilecek

Henüz yorum yapılmamış.
tümünü göster