english

Antik Cisterna Hotel Sergi Salonu
T [0212] 638 5858

www.antikcisterna.com
Sekbanbaşı Sok. Nu:10 Beyazıt Eminönü, İSTANBUL
Galeri Hakkında
Ziyaret Gün ve Saati:

Tarihçe:
1984 yılında Antik Hotel’in temel kazıları sırasında, yerin 12 metre altında tarihi bir eserin kalıntıları bulundu, inşaat durduruldu kurtarma çalışmalarına başlandı. Tarihçi ve uzmanlar tarafından yapılan incelemeler sonucunda, kalıntıların Geç Roma ve Erken Bizans dönemine ait büyük bir yapının alt (bodrum) kısmına ait olan kalıntıların bir sarnıç olduğu belirlendi.

Tarihsel aslına sadık kalınarak ve yerinde korunarak üzerine inşa edilen otel projesinde değişiklik yapılarak, restorasyon çalışmalarından sonra lezzet, davet ve etkinliklerin tarihle buluştuğu mekan, Antik Cisterna adıyla şehrin kalbinde yaşatıldı.

Antik Cisterna'dan çıkarılan eserler, Antik Hotel girişinde sergilenmeye devam etmektedir.

Tarihçilere göre; Aya Sofya‘nın önünden başlayarak, Çemberlitaş, Beyazıt üzerinden Aksaray‘a uzanan kentin ana caddesi Mese’nin (Divan Yolu) güney kenarında 5. Ve 6. Yüzyıllarda büyük ve önemli sivil yapılar yer almaktadır. Sultanahmet’te Antiochos ve Lausos sarayları, Laleli ‘ de Myrelaion sarayı gibi. Antik Cisterna ‘ da 4. 5. Yüzyıl kentinde önemli yapılar zinciri içinde yer almaktadır.