english

Dilek Sabancı Sanat Galerisi
T (0482) 212 9396
F (0482) 213 7354

www.sabancivakfi.org
Gül Mah. 1. Cad. Cumhuriyet Alanı, Merkez MARDİN
Galeri Hakkında
Ziyaret Gün ve Saati:

Önceleri Süvari Kışlası olarak; sonra Vergi Dairesi Binası olarak kullanılan ve mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilen 2 katlı koruma altındaki bina Sabancı Vakfı tarafından restore ettirilerek müze ve sanat galerisine dönüştürülmüştür. 

Şehir merkezinde bulunan tarihi yapının restorasyonu tamamlandıktan sonra Sakıp Sabancı'nın vasiyeti üzerine üst katta yer alacak olan müzeye “Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi” adı verilmiştir. Alt katta yapılan olan galeriye ise Sabancı Vakfı ile birlikte Dilek Sabancı da maddi destek sağladığı için “Dilek Sabancı Sanat Galerisi” adı verilerek 1 Ekim 2009 tarihinde yapılan açılış töreniyle toplumun hizmetine sunulmuştur. 

Mezopotamya’nın en eski şehirlerinden biri olan Mardin, birçok eski medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihi, turistik, mimari ve görsel değerleriyle dünyanın sayılı sit kentlerinden biri olan Mardin, adeta bir açık hava müzesi durumundadır. Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi, Mardin’in asırlardır biriktirilmiş tarihi kültürünün tanıtımına yardımcı olmaktadır. 

Sanat Galerisi’nin yapının ana hacminden taşarak bölümsel olarak sokağa yönelmesi ve sokağı biçimlendiren görkemli tonozlu mekanı ve ağırlık kemerlerini de içine alan bir anlayışla planlanması düşünülmüştür. Bu kapsamda sokağa cephe veren yapıların değerlendirilmesiyle, Mardin’in taştan kentsel dokusu da farklı bir zenginlikte bu kültür ortamında sağlıklı vurgulanmıştır.

Dilek Sabancı Sanat Galerisi'nde 1 Ekim 2009 tarihinden itibaren “Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Koleksiyonu'ndan Seçmelerle - Doğa, İnsan ve Deniz” başlığıyla bir sergi düzenlenmiştir. Bir sene boyunca Mardin'de sergilenecek bu sergide 47 sanatçının 75 eseri yer alıyor. Türk resim tarihinin erken döneminden yakın dönemine kadarki geçmişine, Hikmet Onat'dan İbrahim Safi'ye, Şeref Akdik'ten Abidin Dino'ya, Adnan  Çoker'den Selma Gürbüz'e farklı sanatçıların eserleri ile ayna tutulmaktadır. Bunların dışında, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi'ne de Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi koleksiyonlarından kaftan, halı gibi çeşitli objeler ile destek verilmektedir.