english

Onatça Sanat Galerisi
T +90 [322] 346 7171
F +90 [322] 346 7129
G +90 [533] 657 8026

onatca@onatcasanatgalerisi.com
www.onatcasanatgalerisi.com
Girne Blv. E-5 Ceyhan Yolu 4. Km Polis Okulu Mevkiî Nu:245/A Yüreğir ADANA
Galeri Hakkında
Ziyaret Gün ve Saati:

Değerli sanatseverler,
Hayatımın her anı sanata ve sanatçıya hayranlıkla geçti. Bu hayranlığımı gençlik yıllarımda müzikle tatmin etmenin yollarını aradım. Ancak, sorumluluklarım ağırdı... Yaşamımın önemli bölümü çalışmak ama çok çalışmakla geçti.
 
Ticari yaşamımda Allah`ın, eşimin, çocuklarımın, yakınlarımın ve dostlarımın yardımıyla basamakları bir bir çıkarken hayıflandığım tek bir konu vardı. Sanatın herhangi bir dalında eser ya da eserler ortaya koyamamış olmanın eksikliğini hep hissettim. Bir heykele dokunurken, bir resme bakarken, bir enstrümanın tınısını dinlerken ' Bunu bende çalabilseydim ' burukluğunu yaşamadım desem doğru olmaz. Bu alandaki üzüntümü bende istihdam yaratıyorum, bizimle çalışan sayısı her geçen gün artıyor tesellisiyle gidermeye çalıştım.
 
' Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz... Hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz. Fakat sanatkar olamazsınız ' diyen önderimiz Atatürk`e yürekten katılıyorum. Madem sanatçı olamadım o zaman sanatçının yanında olmalıyım. Bu nedenle iş yaşamımın hemen her aşamasında sanatçıların yanında olmaya onlara destek vermeye özen gösterdim. Bazen ilkokul çocuklarının resim sergilerine destek verdim, bazen genç bir sanatçıya sponsor oldum.
 
1996 yılında 300 metrekarelik bir boya satış mağazamı vardı.100 metrekaresini sergi yapılabilecek bir mekâna dönüştürdük. Burada onlarca serginin heyecanını sanatçılarla birlikte paylaştık. İlkokullar arası resim yarışmaları yaptık, başarılı olanları ödüllendirdik. Bugün Türkiye’nin en çevreci birkaç binasından birini yapmak bize nasip oldu. Doğaya olan sevgimizi sanata olan sevgi ve saygımızla bütünleştirelim istedim. Çocuklarımda bu talebime destek verince 'Onatça Sanat Galerisi ' ortaya çıkmış oldu. Plazamızda çalışma atölyesiyle birlikte 700 metrekarelik galerimiz sanatın ve sanatçının hizmetinde olacak. Elbette bununla yetinecek değiliz. Galeriden sonra hedefimizde çağdaş resim ve heykel müzesini açmak da var.
 
Bu sosyal sorumluluğumuz çerçevesinde çocuk ve gençlerimizin sanat sevgisine katkıda bulunabilirsek burada sergilenen eserlerle kentimizin adliye haberleri yerine sanat haberleriyle medyada yer alabilmesini sağlayabilirsek ne mutlu bize. Tüm bunlarla birlikte bölgemizdeki işletmelerin bizden daha iyisini yapmaları için örnek olabilirsek mutluluğumuz kat kat artacaktır.
 
Onatça Sanat Galerisi`nin bölgemize ve sanat camiasına hayırlı olmasını diliyor, bu oluşuma düşünce aşamasından gerçekleşmesine kadar akıl ve cesaret verenlerle katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.
 
Sanatın, sanat eserlerinin ve bu güzelliklerin ortaya çıkmasını sağlayan sanatçıların önünde saygıyla eğiliyorum.
Süleyman ONATÇA