english

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi
T +90 [224] 272 1600
F +90 [224] 250 1116

info@merinosakkm.com
www.merinosakkm.com
Merinos Parkı, Osmangazi BURSA
http://www.bursa.bel.tr/dosyalar/panorama/merinosakkm/index.html
Galeri Hakkında
Ziyaret Gün ve Saati:

Merinos Fuar Alanı ile iç içe olan 750’şer m2’lik her türlü sergi ve toplantıya uygun 3 adet sanat galarisine Bursa’lı sanatçılar olan Zeki Müren, Müzeyyen Senar ve Yıldırım Gürses ismi verilmiştir.

Bursa aydınlanıyor

Cumhuriyet tarihinin sembol işletmelerinden olan Merinos İplik Fabrikası, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen kapsamlı bir restorasyon ve yeniden yapılandırma çalışmasıyla Türkiye’nin sayılı kongre ve kültür komplekslerinden biri haline getirilmiştir. Sadece tarihsel değil, mimari açıdan da pek çok özelliği olan Atatürk Kongre Kültür Merkezi Projesi, 2007 yılında Tarihi Kentler Birliği “Başarı Ödülü”ne layık görülmüştür.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi, Merinos Parkı içinde bulunan iki önemli ana yapıdan oluşmaktadır. Bunlar, restore edilerek Kültür Merkezi’ne dönüştürülen tarihi Merinos Fabrikası ve yeni yapılan Kongre Merkezi’dir. Birlikte veya ayrı ayrı kullanılacak şekilde esnek olarak tasarlanan binalar, küçük ya da büyük çaplı her türlü organizasyonun düzenlenebileceği bir kompleks olma özelliği taşımaktadır.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin içerisinde bulunduğu yeniden düzenlenen Merinos Parkı ise, 208 bin m²’lik yeşil alanı ile Bursa için önemli bir kamusal rekreasyon alanı haline getirilmiştir. Park içerisinde açık hava etkinliklikleri için düzenlenen 16 bin m²’lik alanın yanı sıra birçok kafe, restoran ve sosyal tesis de bulunmaktadır. Ayrıca Merinos Fabrikası’ndaki elektrik santralinin restore edilmesiyle kurulan Enerji Müzesi de Bursa’nın ilk ve tek enerji müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Bir zamanlar Merinos’ta üretilen elektrikle aydınlanan Bursa, şimdi Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nden yayılan bilimin ve sanatın ışığıyla aydınlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk tarafından hizmete açılan ve Bursa’yı tekstilin başkenti haline getiren Merinos İplik Fabrikası; O’nun anısının sorumluluğuyla küllerinden yeniden doğarak, Bursa’yı kültürün ve turizmin başkenti yapmaya hazır.