english
Dumlupınar Üniversitesi Çizgi Film Festivali (6)
Başlama-Bitiş Tarihi: 25.04.2012 - 27.04.2012
Yer: Kütahya
Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te
DPÜ GSF Grafik Bölümü 6. Çizgi Film Festivali 25 -27 Nisan Tarihleri Arasında Yapılacak

 

Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Levent Mercin, Geleneksel 6. Çizgi film/Animasyon Festivalinin 25-27 Nisan 2012- tarihleri arasında  yapılacağını belirterek, 6.Çizgi Film Festivalinin amacının, “Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinin ve Grafik Bölümü Çizgi Film/Animasyon Anasanat Dalı öğrencilerinin kendilerini çizgi film/animasyon sektörüne tanıtmaları, alanın önemli isimlerini ve çalışmalarını tanımaları, kendi çalışmalarını sunarak özgüven duygularını pekiştirmeleri ve bu yolla çalışma isteklerini arttırmaları, düzenlenecek çizgi film/animasyon yarışması ile öğrenciler arasındaki rekabetin canlandırılması” olduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Levent Mercin ayrıca, Çizgi Film/Animasyon Eğitimi alan öğrencilerin kendi yapımları olan canlandırma filmlerinin, alan uzmanları ve diğer katılımcılar tarafından izlenerek değerlendirilmesi; karşılaşılan eğitim sorunlarının belirlenmesi, çözüm önerilerinin getirilmesi, sektörün durumu ve sorunları ile eğitimdeki gelişmelerin ele alınacağı oturumların ve konferansların düzenlenmesi, seçkin çizgi film sunumlarının yapılarak hem eğitimin niteliğini arttırma hem de Dumlupınar Üniversitesinin tanıtımına katkı sağlanmasının diğer amaçları olduğunu ifade etti.

Sektörün ihtiyacı olan çizgi film/animasyon sanatçılarının ve alan eğitimcilerinin yetiştirilmesinde Güzel Sanatlar Fakültelerinin sorumluluğunun büyük olduğunu kaydeden Mercin, Güzel Sanatlar Fakültelerinde, Sanat ve Tasarım Fakültelerinde yeni “Çizgi Film- Canlandırma Bölümleri”nin açılmasının Türkiye’de canlandırma sektörüne can verecek kaynak olduğunu belirterek, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde 2006-2007 öğretim yılında Çizgi film/Animasyon Anasanat Dalı açıldığını, bu alanda eğitim öğretim veren 3. öğretim kurumu olduklarını belirtti.

Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü bünyesindeki Çizgi Film–Animasyon Anasanat Dalı, üç boyutlu TV ve Sinema uygulamaları ile ifadelerin hareketlendirildiği görüntüler oluşturarak, sektörün ihtiyaç duyduğu çizgi film sanatçıları ve animatörlerinin yetiştirilmesine önemli katkılar sağladığını ayrıca Çizgi Film-Animasyon Anasanat Dalı, Türkiye’nin sosyal, kültürel ve ekonomik bakımdan kalkınmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak üzere de öğretim yaptığını ifade den Mercin şunları söyledi.“Ülkemizde bu alanda eğitim veren Güzel Sanatlar Fakülteleri arasında Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü oldukça saygın ve etkili bir konuma sahiptir. Yoğun çabalar neticesinde kazanılan bu niteliğin korunmasında, geleceğe taşınmasında, Dumlupınar Üniversitesinin tanınmasına Çizgi Film/Animasyon Festivalinin düzenlenmesinin önemli bir katkısının olacağı düşünülmektedir.”

6. Çizgi film festivaline çok alanın çok değerli sanatçıları, ustalarının katılacağını belirten Doç.Dr. Levent Mercin, üç gün boyunca devam edecek festivali herkesin izleyebileceğini sözlerine ekledi.

6. Çizgi Film Festivaline Kimler Katılıyor

Çeşitli kısa metraj film gösterimlerinin yanı sıra değişik etkinlik ve sergilerin yer alacağı 6. Çizgi film festivaline çizginin tanınmış ustaları katılarak çalışmalarını izleyicilerle paylaşacaklar, workshop çalışması yapacak, seminer verecekler. 6. Çizgi film festivaline tanınmış karikatüristlerden İbrahim Özdabak da katılarak bir seminer verecek. Kerem Beyit ile Kenan Yarar’ın seminerlerini, Creatveink, Anima, Cordoba seminerleri izleyecek.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Henüz yorum yapılmamış.