english
CDA-Projects "Genç | Yeni | Farklı" (2012)
Başlama-Bitiş Tarihi: 22.03.2012 - 22.03.2012
http://www.cda-projects.com
Yer: İstanbul
Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te

CDA-Projects, genç sanatçıları desteklemek üzere her yıl Haziran ayında Genç Yeni Farklı adlı sergisini düzenlemektedir. Yapılan başvurular, başkanlığını Prof. Ferhat Özgür'ün yapacağı Pelin Tan, Toni Stooss ve galeriyi temsilen Burçak Bingöl'den oluşan seçici kurul tarafından değerlendirecektir. Seçilen her çalışma için sanatçılarına 500 TL destek ödemesi yapılacaktır. Seçki, Haziran ayında Mısır Apartmanı'ndaki CDA-Projects galerisinde Genç Yeni Farklı – III adıyla sergilenecektir.

Yarışmaya Katılma Koşulları

• Yarışma her tür sanatsal malzeme ve stile açıktır
• Adayların 1 Ocak 2012 tarihinde 35 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir
• 2011 yılında gerçekleştirilen Genç Yeni Farklı-II yarışmasına katılıp eserleri sergilenmeye değer görülenler, bu yıl yarışmaya katılamazlar

Adaylar için Yapıtların Sunumu ve Teslimi

• Aday tek bir yapıt önermeli ve bu yapıtla birlikte en çok 5 yapıttan oluşan bir portfolyo sunmalıdır
• Yapıtın sunumu sadece CD veya DVD'de yer almalıdır
• Calışmalarla ilgili görseller künye bilgileri ile birlikte .jpeg formatında ve her biri en fazla 5MB boyutunda olmalıdır.
• Adayın özgeçmişi ve iletişim bilgileri (telefon, e-posta ve adres) aynı CD/DVD'de bulunmalıdır
• Birden fazla CD ya da DVD teslimi yapılabilir
• CD/DVD'lerin üzerinde adayın ismi ve "CDA-Projects- Genç Yeni Farklı 2012" ibarei yer almalı ve yine aynı bilgilerin oldugu bir zarf içerisinde teslimi yapılmalıdır
• Teslim edilen CD/DVD'lerin iadesi yapılmayacaktır
• Teslim için son tarih 31 Mart 2012'dir. Bu tarihi, posta gecikmesi ya da herhangi bir başka mazeret ile geçiren adayların başvurusu kabul edilmeyecektir
• Sergilenmesi uygun görülen eser Türkiye dışındaysa, çalışmanın galeriye nakliyesinin bedeli sanatçı tarafından ödenecektir.
• Teslim adresi:

Genç Yeni Farklı-2012
CDA Projects
İstiklal Caddesi Mısır Apt.
No 163 Kat 3 D. 10
Beyoğlu İstanbul 34430

Sonuçların duyurulması

Seçici Kurul 16 Nisan 2012 tarihine kadar değerlendirmesini tamamlayarak sergilenmeye değer gördüğü yapıtların sanatçılarının isimlerini takip eden 4 gün içerisinde duyuracak, yarışmaya katılan diğer adayları da bilgilendirecektir.

Yarışmaya katılanlar bu şartnamedeki tüm koşulları kabul etmiş sayılırlar. Seçilen adaylar, CDA-Projects ile bu sergiye özel bir sözleşme imzalayacaktır.

Seçici kurul

Ferhat Özgür
Fotoğraf, video, resim ve enstelasyon gibi farklı disiplinlerde çalışan Ferhat Özgür, lisansüstü eğitimini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde tamamladı. Bu kurumda, 2010 yılında İstanbul'da göç edene kadar yirmi yıla yakın öğretim elemanı olarak çalıştı. 6.Berlin Bienali, 10.İstanbul Bienali, 3 Örebro Bienali-İsveç ve 1.Tiran Biennalleri'ne katılan sanatçının yapıtları aralarında, Museum der Moderne / Salzburg, Mattress Factory Art Museum / Pittsburgh, Centre George Pompidou / Paris, Reina Sofia Museum / Madrid, Fondazione Sandretto / Turin, Kuntshalle Winterthur / Switzerland, Magazin 4 Kunstverein / Bregenz, Casino Luxembourg Forum d'Art Comtemporain / Luxembourg, Ludwig Forum-Aachen / Germany'nin de bulunduğu pek çok mekandaki uluslararası grup sergilerinde gösterildi. Sanat ve sanatçılar üzerine hazırladığı yazılar Türkiye'de çeşitli yayınlarda yayınlandı. Yurt içi ve yurt dışında bazı grup sergilerinin küratörlüğünü de üstlenmiş olan Ferhat Özgür, halen İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi, Multimedya Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Toni Stooss
Toni Stoss 1946 yılında Bern, İsviçre'de doğdu. 1966 yılından itibaren Bern Üniversitesi'nde, 1970 yılından itibaren ise Berlin Üniversitesi'nde Sanat tarihi, Klasik Arkeoloji ve Gazetecilik okudu. 1972'de ilk Yeni Berlin Görsel Sanatlar Cemiyeti'nde kapsamlı sergi etkinliklerine başladı. 1982 yılına kadar kendini çeşitli sanat projelerinin oluşumu ve gelişimine adadı. Bunun yanında Berlin'deki Alman Akedemik Değişim Servisi'nde (DAAD) görsel sanatlar proje yöneticisi ve alternatif film yönetmeni yöneticisi olarak çalıştı. Sanat Akademisi'nde, Yeni Ulusal Galeri'de, Yeni Berlin Sanat Topluluğu'nda ve Yeni DAAD Berlin'li sanatçıların yanı sıra DAAD'ın misafir sanatçılaryla da birçok sayıda sergi gerçekleştirdi. 1982 yılının baharından itibaren Toni Stooss, Zürih Sanat Evi'nde sergi yöneticisi ve vasi olarak etkinlik gösterdi. Modern ve çağdaş sanat üzerine pek çok yayında çalıştı. (Harald Szeemann'ın işbirliği ile). Bu süre boyunca Stooss aynı zamanda (daha sonra 'Credit Suisse' olarak adlandırılan) Swiss Credit Institute, SKA için sanat komisyonu danışmanlığı yaptı ve 1990-91 yıllarında Zürih Kentsel Sanat Alım Komisyonu'nun üyesi oldu.

1992'de 1995 yılına kadar yöneticiliğini yaptığı Viyana Sanat Galerisi'nin kurucu direktörü olarak seçildi. Çağdaş sanat alanında çok sayıda monografik ve tematik sergi organize etti. 1996'dan 2001'e kadar Bern Sanat Müzesi'nde yönetici olarak ve 2002 ve 2003 yılları arasında serbest sanat tarihçisi ve küratör olarak çalıştı. Şubat 2003'de Toni Stooss Liner Müzesi, Ziegelhütte Sanat Galerisi yanı sıra Liner Kurumu'nun (Appenzell, İsviçre) sanatsal yöneticiliğini üstlendi. 2004 yılının baharından 2005 yılının sonuna kadar Liner Kurumu'nun vasisi ve küratörü olarak çalıştı. 2006 yılının başından beri Toni Stoos klasik modern sanata dair birçok tematik sergi ve yayın organize ettiği, aynı zamanda güncel sanat sunumu gerçekleştirdiği (İsviçreli sanatçılar Alexander Hahn ve Markus Raetz'ın yanısıra Paul Klee, Max Ernst ve Alberto Giacometti gibi klasikler ile) Salzburg Modern Müzesi'nin, Mönschberg Modern Müzesi'nin ve merkez müze olan 'Modern Art and Rupertinum Müzesi'nin yöneticiliğini yapıyor. Şu sıralar Stooss, Aarau İsviçre'deki Aargau Sanatevi ile beraber Dieter Roth'un otoportrelerini sergilemeyi planlıyor.

Pelin Tan
Tan, kentsel çatışma ve bölgesel politika, armağan ekonomisi, işgücü durumu ve karma araştırma yöntemlerine odaklı, incelemeye yönelik sanatsal ve mimari projelerde yer almaktadır. Sosyoloji eğitimi alan Tan, 2003 yılında Berlin Humboldt Üniversi'nde Sanat Tarihi Bölümü'nde başladığı 2006-2007 yılları arasında başladığı eğitimini 2010 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü'nü '1990 yılından sonra Küreselleşme ve Çağdaş Sanat' adlı Yüksek Lisans tezi ile tamamlamıştır. Tan, Doktora sonrası araştırmaları için MIT/Cambridge Üniveristesi, Sanat, Kültür ve Teknoloji Bölümü'nde, Ute Meta Bauer ile Sanatsal Araştırmanın Metadolojisi Üzerine çalışmıştır. Tan Trakya Üniversitesi'nde(TU) Sanat Tarihi, ADBK-Nürenberg'de Mimarlık ve Kentsel Çalışmalar, İTÜ'DE Sanat Tarihi üzerine master derecesinde dersler vermiştir. Şu anda Kadir Has Üniversitesi'nde, Yeni Medya Bölümü'nde Asistan Profesör olarak görev yapmaktadır.

Tan, 2007 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi yayınlarından çıkmış olan Güncel Sanatta Kamusal Alan Tartışmaları kitabının yayınlanmasını sağlamış, 2012 yılında ise A.Çavdar ile Hayy yayınevinden çıkan, Istanbul'un Neoliberal Kentsel Dönüşümü adlı kitabın editörlüğünü yapmıştır. Becoming Istanbul, An Encyclopedia (2008); When Things Cast No Shadow (5. Berlin Bienali, 2008); Megastructure Reloaded (2008); Türkiye'de Çağdaş Sanat : 1986–2006 (2007) ve With/Without Spatial Politics In The Middle East (2007), Recht-auf-Stadt (2011) gibi yayınları vardır. Muhtelif dergisinin editörü , Artmargin MIT Çağdaş Sanat dergisi, Noon ve Gwangju'nun çağdaş sanat ve görsel kültür Bienal vakfının danışman editörü, Domus(Milan), Pipeline çağdaş sanat dergisinin ve Arch İstanbul Issue'nun ortak yazarıdır.

Tan, IASPIS (İsveç) ve Geoair (Gürcistan) da misafir araştırmacı/küratör olarak ikamet etmiştir. 2003-2004 yılları arasında witte de with / Tent for TRACER 'da misafir küratör olarak yer almıştır. DEPO(Istanbul)'da yapılan Knut Asdam'ın kişisel sergisini, Santral İstanbuldaki Enerji Odası'nın -( bir kamu sanatı arşivi ), DEPO'da O.Ozengi ile Radical Aesthetics gösterim/tartışma 'nın ve 10'uncu İstanbul Bienalinde Innocent Act, StudyoKAHEM – bir mimari araştırma'nın küratörlüğünü yapmıştır.Tan'ın yer aldıgı araştırma projelerinden bazıları: "Institutions by Artists", Vancouver (Anton Vidokle ile birlikte, 2010-2012), "Precarious Labor in Contemporary Art", İstanbul ( Önder Özengi ile birlikte, 2011-2013) ve Asya'da Sanatsal Araştırma.

Burçak Bingöl
Lisans, Yüksek Lisans ve Sanatta Yeterlik programlarını sırasıyla 2000, 2002 ve 2008 yıIllarında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi'nde, Araştırma Görevlisi olarak görev yaparken tamamladı. 1985-91 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuvarı Yarı Zamanlı Koro Bölümü'nü, son olarak da 2009 yılında New School, New York'da Fotoğraf üzerine bir program bitirdi. 2006'da Hunter College, New York'da, 2010 yılında Cura Bodrum'da 1 ay misafir sanatçı olarak çalışmalarda bulundu. Kabul edildiği ISCP, New York'da yine misafir sanatçı olarak çalışmak üzere hazırlıklarını sürdürmektedir. Arjantin, New York ve Philadelphia'da çalışmalarıyla ilgili sunumlar ve çalıştaylar yapan Bingöl, ulusal ve uluslararası pek çok karma sergiye katılmıştır. 2010 yılında Ankara Goethe Enstitüsü'nün desteğiyle. Ankara Devlet Konservatuvarı'nda "UZAKYAKIN: Tepkime Aralığı"; 2011 yılında CDA-Projects'de 'Vargücü'; yine 2011'de Ankara Goethe Enstitüsü'nün düzenlediği 'Gurbet Günlerinden Anılar' başlıklı projenin küratörlüğünü yapmıştır. 'Syste-matic', New York 2006; 'Dikkat! Kırılabilir', Ankara-2008; 'Feeling The Blanks', New York- 2009; 'Nadireler Kabinesi', İstanbul-2011 Bingöl'ün yaptığı kişisel sergilerdir. Halen, CDA-Projects'de sanat direktörlüğü yapmakta, İTÜ'de sanat dersleri vermektedir. 

Henüz yorum yapılmamış.