english
10. Uluslararası Pera Festivali
Başlama-Bitiş Tarihi: 10.11.2011 - 30.11.2011
Yer: İstanbul
Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te
“Pera Fest” 10. Yılında Ana Tema: Çokkültürlük

İstanbul’un disiplinlerarası festivali “Uluslararası PERA FEST” bu yıl 14 -30 Kasım tarihleri arasında düzenleniyor. 20 farklı mekanda gerçekleşecek 46 etkinlikten oluşan 10. yıl programında konserler, dans gösterileri, panel ve söyleşiler, tiyatro oyunları yer alıyor.


Kültürlerarası İletişim Disiplinlerarası Sanat Derneği ve Pi Prodüksiyon yetkilileri, festivalin ana temasının “çok kültürlülük” olduğunu, bu yıl Avrupa’dan gelecek sanat ürünlerinin sanat ortamımıza ışık tutabilecek nitelikte olduğunu belirtiyorlar.


PERA FEST, 14 Kasım ‘Türk Sineması Günü’nde başlayacak. Gün boyunca TÜRVAK salonunda sinemamızın tarihine ilişkin belgeseller ve son Cannes Film Festivali’nde yenilenmiş kopyası sunulan Lütfi Akad’ın başyapıtı “Hudutların Kanunu” gösterilecek; eleştirmen Zahit Atam filmin sinema tarihimizdeki yeri üstüne bir konuşma yapacak.


Aynı akşam, Ghetto’daki açılış konserinde Napoli’den gelecek bir folk müzik topluluğu “I Solisti di Montemarano” sahne alacak. Dokuz müzisyenden oluşan topluluk, İtyalya’nın en özgün geleneksel müziği olan “Tarantella” müziği ve danslarından oluşan bir program sunacak. İtalyanca örümcek anlamına gelen ‘Tarantella’, 15. yüzyıl ie 17. yüzyıl arasında İtalya’da çılgın bir moda, toplu bir histeri halini almıştı. Halk bu çılgınlığın tarantula adlı örümceğin sokmasıyla ortaya çıktığına ve sokulanların ancak bu dansı yaparak iyileşebileceğine inanıyordu.


Tarantella’dan Flamenko’ya, Latino’dan Ladino’ya
Festivalin ikinci günü aynı salonda, Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu işbirliği ile düzenlenen “Freedom Express” gecesi yer alıyor. Bu yılki festivalin en çarpıcı etkinliklerinden biri, İspanya’dan – Endülüs’ten – gelecek Andres Marin Flamenko topluluğunun sunacağı “Op.24”. Flamenko’nun çağdaş ustaları arasında sayılan Andres Marin’in gösterisi 16 Kasım’da MKM salonunda yer alacak.
17 Kasım’da ise, Haymatlos’da Zeynep Arabacıoğlu’nun iki farklı kültürü buluşturan konseri yer alacak : “Latino ve Ladino”.


Programda yer valan yabancı gruplar arasında iki Fransız, bir İranlı sanatçıdan oluşan “Hradcany” topluluğu, Romanya’dan gelecek caz topluluğu “Sorin Zlat Trio” ve dünya müziği alanında haklı bir ün kazanmış grubumuz “Gevende” ile birlikte bir konser verecek Hollandalı “Spinifex” topluluğu öne çıkıyor. Festival programında, “Anatolian Blues”la Erkan Oğur, uluslararsı ödüller kazanmış genç caz yorumcumuz Meltem Ege, ilk kez sunacağı yeni projesi ile Birsen Tezer, yeni çıkan CD’leri ile müzikseverlerin beğenisini kazanan iki sanatçı, tangolarıyla Mehtap Meral ve tiyatro müziğinin usta ismi Çiğdem Erken yer alacak. 20 Kasım ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’nde “Kardeş Türküler” Talimhane çocukları için ‘Çocuk (H)aklı başlıklı bir konser verecek. Bir başka ilginç proje de, müziği ve dansı buluşturan “Dikkat Flamenko” olacak. Klasik müzik alanında da önemli bir etkinlik yer alıyor programda : Ferenc Liszt’in doğumunun 200. Yıldönünü nedeniyle gerçekleştirilecek Macar piyanist Adrienne Hauser’in Liszt resitali.


Sinemadan Sahne Sanatlarına Çokkültürlülük
İstanbul Modern’de düzenlenecek film gösterileri iki başlık etrafında toplanacak : “Sinemamızda Çokkültürlülük” başlığı altında ülkemizden belgeseller gösterilirken; “Çokkültürlü Avrupa Sinemaları: İspanya” başlığı altında Bask, Katalan, Galiçya dillerinde ve İspanyolca dört film yer alacak. Pera Müzesinde, bu yıl ilk kez Cannes’da özel bir gösteride sunulan “Türk Pasaportu” gösterilecek, gösteri sonrası filmin hayatta olan kahramanları -Türk diplomatları tarafından Nazi Almanya’sından kurtarılan Yahudiler- ile bir söyleşi gerçekleştirilecek. Aynı gün, filmden önce“İstanbul’a Son Tren” romanının yazarı Ayşe Kulin bir söyleşi gerçekleştirecek.
PERA FEST çerçevesinde, Ülkü Tamer “İstanbul’un Şiiri”, İlhan Eksen “İstanbul’da Bir Nihavent Tango”, Timur Selçuk “Ölümünün 30. Yılında Münir Nurettin Selçuk” üstüne söyleşiler gerçekleştirecek; “Yazarlığının 50. Yılında Üstün Akmen” konulu toplantının ardından, Küçük Sahne’de Devlet, Şehir ve özel tiyatro yöneticilerinin ve sanatçıların katılacağı “Demokrasi ve Sanat” konulu bir Panel düzenlenecek.Evliya Çelebi’nin 200. Yılı onuruna düzenlenecek “Evliya Çelebi’den Günümüze Seyyahlar ve Kültürlerarası Diyalog” konulu söyleşiyi Özdem Petek’in “Altın Yollar : Evliya Çelebi’nin İzinde” başlıklı belgeselinin gösterimi izleyecek. Arteİstanbul Sanat Galerisi’ndeki bir söyleşide, PERA FEST’le eşzamanlı düzenlenen bienal ve çağdaş sanat fuarlarında öne çıkan ‘trend’ler eleştirmen ve küratörlerin gözüyle değerlendirilecek. Sahne sanatları alanından da ilginç yapıtlar yer alıyor PERA FEST’in 10. yıl programında. Mihran Tomasyan’ın “Sen Balık Değilsin”, Talin Büyükkürciyan’ın “work in progress”, İlyas Odman’ın “Festival Sensin” adlı dans tiyatroları, Mirza Metin’in Sadık Hidayet’ten uyarladığı “Buka Leki-Plastik Bebek” ve Tiyatro Gerçek’in yeni oyunu “Üstü Kalsın”.         

Etkinlik Programı
Henüz yorum yapılmamış.