english
PhotoWorld ile 2. Bergama Fotomaratonu ve Fotoğrafçılar Buluşması
Başlama-Bitiş Tarihi: 04.05.2012 - 06.05.2012
Yer: İzmir
Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te

Kişi Başı / 259TL

Rotamızı yeniden Bergama’ ya çevirdik. İzmir’in güzel ilçesi Bergama’da fotoğraf dolu 3 gün geçirmeye siz de var mısınız? O zaman sizleri fotoğraf sergileri, gösteriler ve söyleşilerle renklenecek, içerisinde sürprizlerin de olduğu keyifli bir maceraya davet ediyoruz. PhotoWorld Fotoğraf Merkezi organizasyonuyla fotoğraf sektörünün önde gelen kuruluşları 2. Bergama Fotomaratonu ve Fotoğrafçılar Buluşması’nda siz değerli fotoğrafseverlerle birlikte olacaktır. Nikon Türkiye, fotomaratona katılımda bulunan Nikon kullanıcılarının fotoğraf makinelerinin ve objektiflerinin bakımını gerçekleştirecek. Sandisk Türkiye, uygulayacağı kampanyalarla en yüksek hızlı fotoğraf kartlarının tanıtımını ve satışını gerçekleştirecek. Epson, yüzde 70’e varan indirimlerle profesyonel fotoğraf baskı hizmeti sunacak. Zoom İthalat; Tamron lens, fotoğraf çantası, tripod, filtre, flaş vs. aksesuarların tanıtımını ve satışını gerçekleştirecek. Olympus, En yeni model aynasız fotoğraf makinelerini ve duyurusu yeni yapılan OM-D modelini sizlerin incelemesi için fotomaraton boyunca görücüye çıkaracak.

Bergama’da Nereleri Gezeceğiz?
Bergama, Türkiye'nin en çok köye sahip (114) büyük ilçelerinden biri olup il merkezi İzmir’e 107km uzaklıktadır. Ekonomisi tarıma dayalıdır. Verimli Bakırçay Ovası’nda tütün, pamuk, zeytin ve üzüm yetiştirilmektedir. Kozak yaylasında ekonomik getirisi yüksek olan çam fıstığı önemli bir gelir kaynağıdır. Arıcılık giderek gelişmekte ve önemli bir geçim kaynağı haline gelmektedir. Halıcılık ve kilim dokumacılığı gelişmiştir.

Bergama Müzesi
Bergama adeta bir “Açık Hava Müzesi” gibidir. Bu görkemli kenti her yıl bir milyon insan ziyaret etmektedir. Bergama, Antik çağın en önemli yerleşim birimlerinden biri olmuştur. Türkiye’nin ilk arkeoloji müzesi olan Bergama Müzesi, günümüzde en çok bilinen ve ziyaret edilen müzeler arasındadır.

Zeus Sunağı
Zeus Sunağı M.Ö. 180–160 yılları arasında Galatlara karşı zafer kazandırdığı için Zeus adına yapılmıştır. Bergama Akropoliste yer alan bu yapı Berlin'e götürülmüş ve onarılarak oradaki Pergamon Müzesi'ne konulmuştur. Helenistik dönemi mimarisinin en güzel örneği olan sunağın Bergama’da bugün yalnızca temelleri kalmıştır. 10.000 kişilik Antik çağın en dik tiyatrolarından biri Akropoliste gezilebilir.

Bergama Kütüphanesi
Bergama Kütüphanesi içinde 200.000 cilt kitap bulunan antik Çağın İskenderiye Kütüphanesinden sonra ikinci büyük kütüphanesidir. Bu kitaplığı, Markus Antonius, Kleopatra'ya düğün armağanı olarak vermiştir.

Asklepion
Allianoi Paşa Ilıcası olarak anılan merkezde Asklepios'a adanmış hidroterapinin uygulandığı büyük bir kült merkezi idi. Yakınında yapılan barajın suları altında kalacak olan Allianoi’nin üzeri bugün toprakla doldurulmuştur.

“Eczacılığın Babası” Hekim Galenos’un da kenti olan Bergama’da dönemin en büyük sağlık yurdu Asklepion (MÖ 4.yy) Sağlık Tanrısı Aslepieos’a adanarak yapılmış ve MS 5. yüzyıla kadar ünlü bir tedavi merkezi olarak etkinliğini sürdürmüştür. Şifa havuzlarıyla cilt hastalıklarının ve telkin yoluyla psikolojik rahatlama tedavilerinin yapıldığı Bergama Asklepion’u; Kütüphanesi, Tiyatrosu, Asklepios Tapınağı ve Kutsal Bodrumuyla bugün konuklarını ağırlamaktadır.

Türk İslam Eserleri
Bergama’da Arap Camii, Müftü Camii, Ulu Camii, Kurşunlu Camii, Laleli Camii, Kulaksız Camii, Yeni Camii, Şadırvanlı Camii, Selçuklu Minaresi, Küplü Hamam, Tabaklar Hamamı, Hacı Hekim Hamamı, Koca Sinan Mescidi, İncirli Mescit, Parmaklı Mescit, kız türbesi, Bedesten, Çukurhan, Büyükalan Çeşmesi, Kasapoğlu Çeşmesi, Sivri Kemerli Çeşme ve Karaosman Sebili önemli Türk-İslam eserleri arasındadır.

Bergama Sokakları
Bergama fotoğrafçılar için tam bir cennettir. Arnavut kaldırımlı sokakları ve rengârenk boyalı evleri ile Atmaca Mahallesi sakinleri bitmeyen bir coşku içerisinde geleneksel müziklerini icra ediyorlar. Ünlü klarnetçi Hüsnü Şenlendirici Atmaca’nın yetiştirdiği müzisyenlerden sadece biridir. Eskiden Rumların yaşadığı Kale Mahallesi, domuz alanı ve çevresi yenileme çalışmaları sayesinde turizme açılmaya çalışılıyor. 1948’e kadar Bergama’da Yahudilerinin yaşadığı Selinos çayı civarı ve restorasyonu yeni tamamlanan Yahudi mabedi havra. Ne yerde ne gökte mahallesi, tarihi arasta ve kaybolmaya yüz tutan mesleklerin son sahipleri, tarihi hanlar, hamamlar, çarşılar, köprüler, evler. Oksijen deposu, fıstık çamları ile kaplı, mesire yerleriyle Kozak yaylası manzara çekmek isteyen fotoğrafçılar için bu cennetin bir parçasıdır.
Fotoğraf çekerken zamanın nasıl geçtiğini bilmeyenler ve acıkanlar için meşhur Bergama köftesi ve piyaz tam bir ziyafet. Artık her mevsim yapılan Bergama’ya özgü patlıcan yemeği çığırtma mutlaka tadılmalı. Bergama’dan ayrılırken yakınlarınız ve kendiniz için organik Bergama ürünlerinden; sakızlı ve karanfilli leblebi, çam fıstığı, bal, eğer ramazan ayında iseniz sadece o sırada üretilen zülbiye tatlısı, helva, peynir, zeytin ve zeytinyağı almayı unutmayın.

Program

3 Mayıs 2012 Perşembe : Belirtilen noktalardan sizleri aldıktan sonra keyifli bir gezi için yola çıkıyoruz. Bursa, Balıkesir, Soma ve Bergama güzergahını takip ederek , normal hava ve yol koşullarında 8 saat sürecek olan keyifli yolculuğumuz sonucunda sabah saatlerinde bölgeye ulaşıyoruz.
04 Mayıs 2012 Cuma

Araçta kahvaltımızı aldıktan sonra, fotomaratona kayıtların başlamasının ardından Kadir İrkin, Osman Özkol, Uğur Patırgan, Sinan Akın, Seçkin Yenici’nin objektiflerinden "Yaşamın Egesinden Mavi Gölgeler" fotoğraf sergisini ve PhotoWorld Fotoğraf Merkezi Organizasyonu ile gerçekleşen SKF Türk "Düğünler" fotoğraf sergilerini geziyoruz. Sergileri gezdikten sonra şehir merkezindeki turumuzun ardından Kale Mahallesi ve Akropol turumuz olacak. Teleferik ile Akropole çıkacağız.

Akşam yemeğini 19:00 - 20:00 saatleri arasında Bergama Aşağıkırıklar Köyü İlköğretim Okulu Bahçesinde alacağız. Akşam yemeği yöresel yemeklerden oluşacak ve yemek sonrasında Kına Gecesi düzenlenecek. Çoğunluğu muhacir olan köy halkının geleneklerini yansıtan Kına gecesinde ayrıca Bergama Atmaca Mahallesi Roman müzik grubu ve dans gösterisi geceye renk katacak.

05 Mayıs 2012 Cumartesi
Otelde alacağımız kahvaltının ardından Şehir merkezinde arastayı ve türk islam eserlerini görüyoruz. Ardından atmaca (roman mahallesi) mahallesini geziyoruz ve yürüyerek Asklepion’a ulaşıyoruz. Dönüşte ise Bergama Müzesi’ni gezip akşam yemeklerimizi almak üzere Sosyal tesislere doğru yol alıyoruz. 18:30 - 19:30 saatleri arasında Bergama Belediyesi’nin ikramı olan akşam yemeğini Bergama Belediyesi Sosyal Tesisleri Kleopatra Güzellik Ilıcasında aldıktan sonra Bergama Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda Murat Gür, Faruk Akbaş ve Gülnur Sözmen’in fotoğraf sunum ve söyleşilerini izleyeceğiz.

06 Mayıs 2012 Pazar
Fotomaratona katılan yarışmacıların fotoğraflarını teslim etme süresi 08:30’ da sona eriyor. 12:30’ a kadar serbest zaman. Arzu edenler şehir merkezinden yöresel ürünleri ve aksesuarları hediye olarak alabilirler. 12:30 - 13:15 saatleri arasında Fotoğraf Dernekleri’ nin tanıtım gösterileri gerçekleşecek ve ardından jüri değerlendirmesiyle ödül kazanan yarışmacıların isimleri açıklanacaktır. Ödül töreninin ardından İstanbul’a doğru hareket ediyoruz.

Fotomaraton Ödülleri
Birinci: 2000 TL/Plaket
İkinci: 1000 TL/Plaket
Üçüncü: 750 TL/Plaket
Mansiyon (3 adet): 500 TL/Plaket
Sergileme (40 adet): 75 TL
BEGİAD Özel Ödülü: 500 TL/Plaket
BEAFSAD 17 Yaş Altı Gençleri Özendirme Ödülü (2 adetx250 TL): 500 TL/Plaket

Ücrete dahil olan hizmetler * Otelde 2 Gece Konaklama (İskender Otel HYPERLINK "http://www.iskenderotel.com"www.iskenderotel.com)
* Ulaşım  * Çevre Gezileri  * Alkış Tur Otobüs İçi İkramları  * Alkış Tur Güvencesi  * 3 Sabah Kahvaltısı  * 2 Akşam Yemeği  * 1618 Nolu Turizm Kanununa Göre Zorunlu Seyahat Sigortası

Diğer Ayrıntılar için sitesini ziyaret ediniz.

Henüz yorum yapılmamış.