english
İzmir Uluslararası Müzecilik Çalıştayı (2012)
Başlama-Bitiş Tarihi: 24.02.2012 - 28.02.2012
Yer: İzmir
Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Cuma günü Uluslararası Müzecilik Çalıştayı’na ev sahipliği yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), Avrupa’nın en eski müzeleri arasında yer alan Lizbon (Portekiz), Bologna (İtalya) ve Amsterdam’dan (Hollanda) gelecek konuklar ile Türkiye’nin önde gelen müzelerinden temsilcileri ağırlamaya hazırlanıyor. Çalıştay kapsamında kente gelen konuklar için hazırlanan İzmir ve çevresini tanıtma turu da, EXPO 2020 yarışındaki İzmir’e katkı sağlayacak.

Avrupa Birliği’nin “Türkiye Kültürlerarası Diyalog – Müzeler Hibe Programı”na kabul edilen ve projenin koordinatörlüğünü üstlenen APİKAM, 24 Şubat Cuma günü “Türkiye’de ve Avrupa’da kent müzeciliğinin gelişimi ve sorunları” konulu bir çalıştay düzenleyecek. Çalıştayın konukları arasında Avrupa Müze Akademisi Yönetim Kurulu Başkanı Massimo Negri, Uluslararası Kent Müzeleri Komitesi (CAMOC) Başkanı Suay Aksoy, İstanbul Oyuncak Müzesi Kurucusu, yazar- şair Sunay Akın, Bologna Müzeler Kurumu Başkanı Anna Dore, Lizbon Kent Müzesi Müdürü Cristina Leite ve proje uzmanı Manuel Pizarro, Bologna Sanayi Mirası Müzesi proje uzmanı Melisa LaMaida da yer alıyor. Çalıştaya ayrıca Bursa, Adalar, İnegöl, Antalya gibi müzelerin temsilcileri de katılacaklar.

Avrupa’da tanıtım
“Kent müzeciliği üzerine üç taraflı işbirliği” adlı proje, 10 ay sürecek. Bu çerçevede Bologna Sanayi Mirası Müzesi (İtalya), Lizbon Kent Müzesi (Portekiz), Bologna Şehir Müzesi Kurumu (İtalya), Londra Müzesi (İngiltere) ve Amsterdam Tarih Müzesi (Hollanda) ile yapılacak karşılıklı ziyaret ve bilgi aktarımı ile İzmir’i Avrupa standartlarında bir müzeciliğe kavuşturmak amaçlanıyor.

Liderliğini APİKAM’ın, koordinatörlüğünü APİKAM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oktay Gökdemir’in yaptığı “Kent müzeciliği üzerine üç taraflı işbirliği” projesi kapsamında karşılıklı sergiler düzenlenecek. Lizbon ve Bologna’nın tanıtımı konulu sergiler 6 ay boyunca APİKAM’da halka açılırken, İzmir kentine ait sergi de önümüzdeki aylarda Lizbon ve Bologna’da görülebilecek. İzmir’in Avrupa’nın iki önemli kentinde altı ay sürecek bir sergiyle tanıtılması, EXPO 2020 adaylık sürecinde büyük avantaj sağlayacak. Ayrıca proje kapsamında müzenin daha geniş kitlelere ulaşması ve tarih bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla, “İzmir ve Müze” konulu eğitim çalışmaları da yapılacak ve her yaş grubunun müzecilik konusunda dikkati çekilecek. Eylül 2012’ye kadar devam edecek projenin sonunda yapılacak “Türkiye’de Kent Müzeciliği” konulu rapor ile projenin somut verilerine ulaşılabilecek. 

 

Not: Çalıştay bitiş tarihi ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesinden öğreniniz.

 

Henüz yorum yapılmamış.