english
Yapex Tadilat Fuarı (2012)
Başlama-Bitiş Tarihi: 18.10.2012 - 21.10.2012
www.yapextadilat.com
Yer: Antalya
Form 1
Son Yorumlar
Toprak
İlginç ve güzel bir sergi etkiliğine benziyor......
Öne Çıkan Yayınlar
Tarihin Derin Kazısı Olarak Sanat ve Duyarlılığın Kesişen Ufku
Yazar: Erkut Sezgin
Çeviri:
Yayın: Cem Yayınevi
Estetik - Modernizmin Tasfiyesi
Yazar: Ali Artun
Çeviri:
Yayın: İletişim Yayınevi
Yazar: Mehmet Yılmaz
Çeviri:
Yayın: Ütopya Yayınevi
Etkinlik Haberleri
Çeşitli ülkelerden seçilmiş 130 sanatçının katılımıyla Chianciano Sanat
Isparta Valiliği ve Süleyman Demirel Üniversitesinin düzenlediği, 3. Üniversi
“Anne, ben barbar mıyım?” başlığıyla gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali&r
Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen 4. Ulusal Sanat Çalıştayı sona erdi. Te
Restorasyon ve Renovasyon teknikleri, Kültür Mirasının Korunması konsepti ile YAPEX TADİLAT Fuarında

Uluslararası YAPEX Fuarları kapsamında gerçekleştirilen Yapex Tadilat Fuarı, 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde RESTORASYON, RENOVASYON VE KÜLTÜR MİRASININ KORUNMASI teması ile düzenlenecek. ÇEKÜL – Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı işbirliği ve Tarihi Kentler Birliği desteği ile düzenlenen Fuar; kültür mirasını oluşturan eski ve yakın dönem mimari ve arkeolojik eserlerin restorasyonu, korunması, işlevlendirilmesi ve geleceğe aktarılması için çalışmalar yapan tüm yatırımcı, projeci ve üretici unsurları 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde Antalya’da biraraya getirmeyi hedeflemektedir.

Ülkemizin Kültürel Mirası için Güçlü Birliktelik
Prof. Dr. Metin Sözen


1975 yılında bir sivil girişim olarak başlattığımız, yirmi yıldır da ÇEKÜL Vakfı çatısı altında yaygınlaştırma uğraşı verdiğimiz tarihi ve kültürel miras bilinci, Tarihi Kentler Birliği’nin 2000 yılında kurulması ile daha da büyük bir ivme kazandı. Bu hızlı yükselişe tanıklık etmek umutlarımızı güçlendirirken, bir yandan da omuzlarımıza ağır bir sorumluluk yüklüyor. Yaşadığımız coğrafyada varlık göstermiş uygarlıklar birikimini, hak ettiği özenle koruyacak, yaşatacak ve gelecek kuşaklara aktaracak, nitelikli ve donanımlı kadroların gelişmesine olanak sağlayacak ortamların yaratılması artık kaçınılmaz bir görev olarak önümüzde duruyor.

Yapı endüstrisinin önder kurum ve kişilerini bir araya getirerek, bu alanda örnek çalışmalar gerçekleştiren, sektöre yeni açılımlar kazandıran YAPEX Fuarları, 2007 yılında İstanbul’da düzenlediği Tadilat Fuarı ile  “restorasyon ve yenileme” alanlarını da kapsamına almıştı. Tarihi Kentler Birliği’nin koruma alanında başarısını kanıtlamış üye kentleri, uygulamaları ve sunumlarıyla, fuarın boyutlanmasına katkıda bulunmuşlardı. 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde Antalya’da “Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasının Korunması” teması ile düzenlenecek olan YAPEX Tadilat Fuarı, bu kez de ÇEKÜL işbirliği ve Tarihi Kentler Birliği desteğiyle çok daha kapsamlı bir tasarımla gerçekleşecek.

Kültürel mirasın korunmasında öncü rol üstlenen ÇEKÜL Vakfı ve Tarihi Kentler Birliği tarafından sahiplenilen, ülkemizde ulusal ve uluslar arası katılımcılarla, koruma alanında ilk defa bu ölçekte gerçekleştirilecek olan organizasyon son derece sevindirici bir gelişme olarak görülmelidir. Korumada geleneksel becerilerle çağdaş teknolojileri buluşturup bütünleştirecek, restorasyon ve yenileme alanlarında bir dil ve ilke birliğini özendirecek böyle bir oluşumun başarısı, ülkemiz kültürü ve tarihi çevresi için paha biçilmez bir kazanç olacaktır.

Prof. Dr. Metin Sözen
ÇEKÜL Vakfı Başkanı
Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı

"Kültür Mirası" için koruma, restorasyon

Bir yanda tarih boyunca geçmiş uygarlıkların yaşam deneyimleriyle şekillenmiş tarihi kent dokuları, anıtsal yapılar, arkeolojik varlıklar… Onarılarak, yenilenerek ve güncel işlevlerle donatılarak yaşatılmayı ve geleceğe aktarılmayı bekleyen zengin bir kültürel miras… Diğer yanda koruma projelerine değer katan geleneksel zanaatlar, hünerler, malzemeler,  uygulamalar… Ve kültürel mirasın özgünlüğüne saygılı, yeni teknolojiler ve ürünlerle güçlendirilmiş çağdaş restorasyon ve renovasyon yöntemleri...

Yapex Tadilat – Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı;  restorasyon alanındaki bilgi birikimlerini, deneyimleri ve projeleri,  malzeme ve üretim teknolojilerini buluşturmak için düzenleniyor. Tarihsel yapıların, yerelden ulusala, ulusaldan evrensele aktarılması için çağdaş ilkelerle onarılması, yenilenmesi ve yeni işlevlerle kullanılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Tarihi Kentlerin Koruma Çalışmaları Yapex’te

Ülkemizin kentsel, kültürel ve doğal mirasını bir ortak miras anlayışıyla korumak ve yaşatmak amacıyla projeler üreten, bilinçli koruma çalışmaları yürüten tarihi kentlerimiz, koruma vizyonlarını, proje ve uygulamalarını, Yapex Tadilat - Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’nda yer alan sektör uzmanları, restoratörler, yatırımcılar, yükleniciler ve endüstri kuruluşları ile paylaşacak. Fuarı destekleyen Tarihi Kentler Birliği’nin üyesi olan belediyeler, sunumları ve etkinlikleri ile restorasyon gündemimize önemli katkı sağlayacaklar. Yapex Tadilat Fuarı, Avrupa Tarihi Kentler Birliği (HERITAGE EUROPE) tarafından da destekleniyor.

Yapex’te Restorasyon ve Endüstrinin buluşması

Yapı malzemeleri endüstrimizin ürettiği ve restorasyon uygulamalarında kullanılabilen her tür ürün ve malzeme, Yapex Tadilat - Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasını Koruma Fuarı’nda konunun uzmanlarına sunum ve tanıtım olanağı bulacak. İnce yapı malzemelerinden bitirme ürünlerine, konstrüktif elemanlardan yapı donanımlarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan sergileme olanakları ile fuar,  koruma ve restorasyon uzmanlarının ilgi alanına giren tüm ürün gruplarını sektöre sunan bir ihtisas platformu olarak hazırlanmaktadır.
     
Yapex Tadilat 2012'de KOBİ'ler destek alıyor

18-21 Ekim 2012'de düzenlenecek olan 9.Yapex Tadilat Fuarı KOSGEB desteği kapsamına alındı. Destekten yararlanmak için fuar katılımcılarımız katılım belgeleri ile birlikte KOSGEB'e başvurabiliyorlar. 

Henüz yorum yapılmamış.